Zekeriya Şen

Egzotik Nedir?

Egzotik Nedir?

Toplumlar hangi güzergâhların egzotik olduğuna dair ciddi bir baskı uygulamaktadır. Genellikle söz konusu kelime palmiye ağaçları, eşsiz kumsallar, tanımadığımız tanrılara adanan tapınaklar, bilinmeyen hayvanlar ve vahşi doğa için kullanılır.
Ancak kelimeyi sözlük manasına indirgersek, egzotik genellikle popüler kültürde özleştirildiği gibi sıkı sıkı kuralları olan, dayatılmış bir güzergâh, hatta yapay bir sıralama listesi değildir. İçimizi yakıp kavuran, bizlere bir şey öğreteceğine inandığımız bir güzergâhı tanımlamak için en ufak bir anlam ifade etmez.

Hepimizin kendimize göre gitmek istediği yerleri işaretlediği, gizli bir haritası elbette vardır. Bunların bir kısmı yakınlarla paylaşılmış olsa da bazıları kendinizden başkasına aktarılmamış ve gizli olabilir. Zaman içerisinde cesaret, maddiyat ve sabır hepsi bir araya gelince bu güzergâhlar su yüzüne çıkar ve odağımıza yerleşir. Bu konu üzerine aksiyon alıp almamak ise ruhun mekanizmasına bağlı. Asıl egzotik, hayatımızda eksik olanın kanıtı.

Kendi arzularımızı ve hayallerimizi, kişisel egzotizm tanımlamalarımız ve dürtülerimiz içerisinde gerçekleştirme çabasına girebiliriz. Şöyle bir uç örnekleme yapabiliriz; diyelim ki deniz-kum-güneşten hoşlanan bir toplumda, bunu sık sık yapıp, egzotik yerler keşfetmenin mutluluğu içerisinde doyuma ulaşabilirsiniz. Ama aslında siz bir mimar olduğunuzdan deniz, kum, güneşten uzak, şehir içerisinde eski yapıları, binaları irdelemek istiyordunuz belki de. Sizin yüreğinizde yatan egzotizm bu olsa da bunu dışarı çıkartmak, büyüdüğünüz, size egzotizmin ne olduğunu dayatan topluma karşı durmak cesaret istiyor.

Kuzey İspanya’da tatil yaparken bir anda kendinizi Ruhr vadisindeki fabrikaları veya Montana’daki veri-koruma merkezlerini dolaşırken bulmak gibi.

Ne yazık ki genellikle, kendimiz için egzotik olabilecek unsurları araştırmak, bulmak ve hatta uygulamak konusunda çok utangacız. Hatta ciddi anlamda çekiniyoruz. Çoğunlukla toplum tarafından dayatılan klişe egzotik güzergâhlarda kendimizi buluyoruz, asıl nedeni gerçek anlamda kendimiz için egzotik olanı araştırmamış olmamız. Bunun başlıca nedeni merakımızın fiilen ne olduğunu bilememek ve yönetememek. Hala kendimizi keşfetmenin şafağındayız. Ne de olsa egzotik Phuket’e, Barbados veya Seyşeller’e gidersek bu güzergâhlar toplum içerisinde egzotik olarak tanımlandıklarından dolayı içsel sorun yaşamıyoruz. Aklanmış bir liste içerisinde kendimize uygun olanı seçmek konforlu gelir de gerçekten istediğimizi deneyimlemek aklımıza gelmez. Oysa bizim gerçek egzotizmimiz Munzur Vadisi’nde, Santos’ta, Sveagruva’da veya İzlanda’da olabilir.

Kendimize neyin gerçekten egzotik geldiğini sormaktan korkmamalıyız. Bu güzergâhın içerisinde toplum tarafından dayatılan hiçbir şey olmayabilir, bundan çekinmemeliyiz. Bir broşürde yer kaplamayabilir, hakkında makaleler yazılmamış olabilir, en kötü fotoğraf veren yer olabilir ama sizin egzotiğinizdir ve asıl önemli olan ruhunuzdan beslenen bu gezi damarıdır.

Bir sonraki seyahatinizde kendi egzotiğinizi cesurca keşfedip talep etmeniz umuduyla.

Bu Makale 10.08.2019 - 10:18:55 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.