Orhan Sancar

Devletin turizmcilerle buluşmasının ardından

Anex Tur Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar'in ulusal basinda yayinlanan Rus pazarı için imdat çağrısını andıran demeci ile telaşlanan Turizm Bakanlığı, acil bir kararla Rus Pazarinin liderlerini ve otelcileri bir araya getirdi.

Toplantının hararetli geçmesi beklendigi için, basın mensupları, açılış konuşmasından sonra salondan çıkarıldı.

Benim ilk algılamam, bakanlığın cebinde 3-5 milyon $'lik bir destek paketi vardi ve nasıl kullanacagina karar verecekti. Tecrübeli bürokrat Müsteşar Özgür Bey öncelikle katilimcilari dinlemek istedi ve duruma gore bir yol izleyecekti.

Esas konumuz olan hep beraber, bakanligi destek ve tanitim konusunda ikna ve baskı olması gerekirken,otelciler ve tur operatorleri bir birlerini ağır bir şekilde suçlayarak gundemden uzaklaştılar.

 
Bu durum bakanlığın işini kolaylaştırdı ve her zamanki tavırla her iki tarafı işbirligine çağırdı ve destek paketi temennilerde kaldı.

Hatta biz tur operatorlerinin bu durumuna cok içerlenen Tanitma Genel Müdürümüz Cumhur bey, 'sizi koruyan birliginiz yok mu, niye bir çatı altinda toplanmiyorsunuz' diye sordu...


Tabi TÜRSAB'ın bölge başkanının algılaması gereken bu soru karşısında hiç oralı olmadı. Çünkü yıllardır canla, başla destekledigimiz TÜRSAB Başkanımız'ın Umre-Hac gibi asli gorevleri vardı, yoksa 3-4 milyon kişilik Rus Turisti getiren tur operatorlerinin ne derdi olabilirdi?

 
Bu arada bakanligin geçmis donem destekleri ile ilgili pek bilgisi olmadigi da ortaya çıktı. Bizim kuşağın son 20 yılda Körfez  krizleri, Asya-Rusya krizi,Deprem krizi ve Apo krizlerinden ne tur uygulamalar oldugunu bizler soyledik ve onlar dinlediler, sonuç.. Şu an beklemedeyiz.

 

Yillardir bu krizlerde birilerimiz batti, birilerimiz sarsıntı geçirdi, küllerimizden tekrar doğarak mucadeye devam ettik. Milyon dolarlik cirolarimiza ragmen ya % 2-3 kazaniyoruz veya bir ay işler kötü giderse sezonu zarar ile kapatiyoruz.

 
Ruslarin havacilik hakimiyetini kırmak için yeni bir risk ile bir de ucak işine girdik biliyorsunuz. Rus pazarini domine eden tur operatorlerinin sayisi azimsanmayacak ucagi var artik..

İŞİN KAYMAĞINI YİYEN OTELLER
 

Bu durum bizim turist sayimizi arttirmamiz icin nedenlerden biri, cunku yerde yatan havada ucandan daha cok zarar eser.

Butun bunlari yaparken,bu isin kaymagini yiyen oteller oldu. Bizler Rusya'nın en ucra koselerinde her turlu riske karsi yapilanip,havaalani yeterli olmayan sehirleri canlandirdik, gumruksuz ve pasaport altyapisi olmayan Rus havalimanlarini faaliyete gecirdik. Mafyavari hareketlere karsi direndik,sonucta maddi kazanclarimiz ortada...

 
Hoteller Rus pazarı sayesinde Alman tur operatorlerine alternatif Rus potansiyelini kullanarak kafa tutmaya başladilar. Ama yine de bizim Rus pazarı fiyatlarini ikiye katladilar. Alman fiyatlarina daha da dusurduler.

 
Rus pazarinin başladigi 1990'li yillardan bu yana otelciler elde ettikleri yuksek karlarla otel sayilarini arttirdilar. Bu sayi o kadar artti ki çogu otel zinciri oldular ve bazilari dunya markasi haline geldiler....

Otelinden yeteri kadar para kazanamayan otelleri de biz tur opetatorleri fahis fiyatlarla kiralayip işletiyoruz.

ZARARINA OPERASYON YAPMAYACAĞIZ

Ama artik biz de yeter diyoruz, Türk kokenli Rus tur operatorleri ve bizim gibi düşünen  meslektaşlarimiz olarak artık otelcileri daha fazla  zengin etmek için riske girip zararina operasyon yapmayacagiz.

 
 Bizler artik tek destinasyonu Antalya olan operator değiliz ve kapımızda Afrika'dan Asya'ya bir sürü ülke bekliyor...

 
Ben bugune kadar zarar eden veya batan ciddi bir otel duymadım, çünkü riskler hep bizde...

 
Ama biz de artik akilllandik ve geçmiste yaptigimiz hatalari yapmayacağız....

Bu Makale 20.07.2012 - 16:54:11 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • ismail yıldız 09.07.2012 - 12:45

  yıllardır söylüyorum herkes işini yapsın diye ama kime ne başkasının alanı bir başkasına tatlı geliyor ama görülüyor ki kazın ayağı öyle değilmiş yine tekrarlıyorum HERKES KENDİ BİLDİĞİ İŞİ YAPSIN o zaman taşlar yerine oturur tur operatörü operatörlüğünü bilecek Otelci otelciliğini bilecek bu işi hakkıyla yapamayan gidecek

 • Adil 09.07.2012 - 10:25

  Neşet Koçkarın cesur çıkışının bir şeyleri harekete geçirdiğini görmek sevindirici. Umarım gerçekten bir şeyler yapılır. Türk turizmi, keni tur operatörünü koruyarak, onların çıkarlarını gözeterek büyüyebilir.

 • Fazil Ozmen 09.07.2012 - 10:15

  Guzel yorum, kalemine saglik.

 • osman kaplan 08.07.2012 - 10:06

  cok sukur aklınız gecde olsa başınıza gemiş orhan bey zanediyormusunuz dunyada zararına calışan firmaların hayatını devam etdirebileceğni tabiki zararına calışanlar batacak 1000 yataklı bir otelin bu gun maliyeti 40 ile 50 milyon dolar birde sezonu 4aya indirdiniz 4 ayda ne kazanır bu otel 4ayda kazandığnıda kışın yer otelci 8 ay devlet yardımı yapıyor zannediyorsunuz siz boyle konuşmayın otelciyle birlikte daha neler yapabil iiriz diye düşünüp birlik olalım

 • Erdal 08.07.2012 - 09:31

  Bazi seylerin degismesi gerekiyor,dogru bir yorum,tartismaya acmak lazim

 • Alp ONGANER 08.07.2012 - 12:14

  Helal olsun diyorum baskada hic birsey soylemiyecegim yillarca otel sahipleri otellerine bir yenisini eklediler durdular surekli piyasada kim varsa kitir kitir yediler. Agladilar durdular bu aglama kulturu bizde her bransta var.Buda isin raconu. Yine ayni pilav yeni, yenmeye devam edecekte. Hep ayni nakaratlar, para kazanamadik maliyetler artti masallari ile buyuduk yaslandik. Su denklemei bir cozsem nobel matematik odulu alacagim. Para yok kazanamadik ama seneye yeni otel aciyoruz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.