Zekeriya Şen

Afrika’daki rota dışı güzergâhlar

Afrika’daki rota dışı güzergâhlar

Malumun dışındaki güzergâhlar oldukça dikkat çekiyor. Ama dikkat çekmeleri için de dikkat çekilmesi gerekiyor. İkilem söz konusu ama bizim gibi uzmanların işi bu tür yerleri ortaya çıkartıp hap olarak gezginlere sunmak ve ulaştırmak. Belki şimdi değil (malum pandemi) ama bir ara kapı bulduğunuzda, zaten ıssız ve az gezilmekte olan bu değerleri, güzergahlarınıza eklemenizi dilerim.

Birkaç tane malumun dışında güzergâhı sizlerle de paylaşmak isterim.

Andaside-Mantadia Ulusal Parkı, Madagaskar

Aslına bakarsanız Madagaskar’ın en bilindik ulusal parkı ancak yine de çok tanınmıyor. Afrika’nın bu kayıp kıtasının sunduğu eşsiz bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği bu ulusal parkta hakkıyla gözlemlenebilir. Eşsiz türlerin ve inanılmaz geniş bir yelpazenin doğal atmosferi her meraklı gezgini cezbedecek niteliklere sahip. Özellikle maymun-kedi-fare benzeri lemurları keşfetmek için paha biçilmez bir olanak. Başkent Antananarivo’dan yaklaşık 200 km uzaklıkta olan bu Ulusal Park’a ulaşım da oldukça kolay.

Eğer kırkın üzerinde ulusal parkı olan Madagaskar’da daha fazla zamanınız olursa hiçbir yerde göremeyeceğiniz kurbağaların yaşadığı Isalo Ulusal Parkına da uğramayı ihmal etmeyin. Haşmetli kumtaşları ile bezenmiş bu ulusal park, bitki örtüsü ile gezginleri kendine hayran bırakıyor.

Loango Ulusal Parkı, Gabon

Sahilde sörf yapan hipopotam görmek, kıyının çok yakınlarındaki balina ve yunusların arasında gerçek doğallığa şahit olmak isterseniz Loango Ulusal Parkı tam aradığınız yer. Kilometrelerce süren yoğun bataklık, tuz gölleri, rizofora sonunda ulaşılan Gabon gorilleri, timsahlar, leoparlar ve filler bir gezgin için olabilecek en değerli ödül. Kuş gözlemcileri için birebir olan Gabon, yoğun turist hastalığından uzak, sakin ve oldukça bakir. Ülke çok gelişmemiş olsa bile doğal yaşam konusunda çok ciddi rehberlere sahip ve bu tür keşiflere meraklı olan gezginlerin beklentilerini fazlasıyla karşılayabilecek özelliklere sahipler.

Böylesi bir yoğun yaşam keşfinden sonra birkaç gün başkent Libreville’e oldukça yakın olan Pointe-Denis sahilinde kendinizi okyanusun sularına bırakıp şımartmayı ihmal etmeyin.

Toubkal Ulusal Parkı, Fas

Fas çoğunlukla kültürel değerleriyle turizm haritasında yer alıyor ama her zaman gizli saklı köşeleriyle eşsiz bir güzergâh olduğu aşikâr. Ülkenin en gizli cevherlerinden biri de Toubkal Ulusal parkı. Yüksek dağları ve doğal yaşamı ile gezginlerin pek bilmedikleri ama öğrenince de vazgeçemedikleri bir rota. Firavunfaresi olarak da bilinen mongosun (kuyruksüren) en iyi gözlemlenebildiği noktalardan biri olan Toubkal aynı zamanda benzeri olmayan kertenkele ve engerek türleri ile her maceraperest için biçilmiş kaftan. Yüksek rakımın yıldızları ise altın kartallar. Parkın tabiatı, dağ döküntüleri, kayaları ve altüst havasıyla ortamı daha da bir dramatikleştiriyor. Bu parkın hengâmesi ile bilinen Marrakeş'e (yaklaşık 100 km uzaklıkta) ne kadar yakın olduğunu algılamak oldukça zor.  Kendi halinde olması, ırak, sessiz ve doğal haline terk edilmiş olan bu ulusal park, peyzajının karmaşıklığına rağmen tek başına oldukça kolay gezilebilecek bir güzergâh, yeter ki yanınızda düzgün bir harita ve pusula olsun. Bu bölgeyi keşfettikten sonra birkaç gün Marrakeş’in sokaklarında kaybolarak ve nane çayı içerek Fas’ın bilinen maceralarını yaşamayı da es geçmeyin. 

Mole Ulusal Parkı, Gana

Dünyanın en yoğun antilop nüfusunun yaşadığı bu parkı, yürüyerek ya da ciplerle kolayca keşfedebilirsiniz. Bunu yaparken aynı zamanda ülkenin tüm fil nüfusunu (400 tane) gözlemlemeniz de mümkün. Babun, maymun, sırtlan ve üç yüzün üstünde kuş türünü fotoğraflayabileceğiniz keyifli bir ortam. Daha sonra kendinizi ülkenin başkenti olan Akra’nın dar sokaklarında eşsiz müzik, kültür, sanat ve mimari temalarına bırakın.

Kafue Ulusal Parkı, Zambiya

Dünyada çok fazla sıcak hava balonu güzergâhı yok. Evet, neredeyse her yerde yapılabiliyor ama gerçekten değdi diyebileceğiniz çok fazla yer yok. Elbette Kapadokya bunlardan biri ve en başında yer alıyor. Kanımca Livingstone’dan sadece iki saat uzaklıkta olan, Kafue Ulusal Parkı bu anlamda en yakın takipçisi. Zambiya’nın en büyük ulusal parkı olan Kafue üzerinde süzülmeden önce gezginlerin bir kadeh şampanya içmelerine ihtiyaç var, sonra değil. Parkın eşsiz bitki örtüsü her ne kadar doğal yaşamı bilseniz de sizlerin nefesinizi kesecek nitelikte. Özellikle puku, kırmızı antilop ve sığır sürülerinin bozkır üzerindeki dansları insanın ruhunda çeltik bırakacak nitelikte. Bu kadar büyülenmek yetmezmiş gibi gezinin sonunda Zambiya ve Zimbabve sınırını belirleyen Victoria Şelalelerini görmemek olmaz. Kafue Ulusal parkının güneyinde kalan bu doğal harika belki en iyi bu taraftan görünmekte.

Table Dağı Ulusal Parkı, Güney Afrika

Sahilde paytak paytak yürüyen penguenlerden, sinsice kıyılarda yüzen köpekbalıklarına, Table Dağı Ulusal Parkı’nın sunduğu pek çok eğlenceli atraksiyon var. Maymunlar çantalarınızı çalmaya çalışabilir veya pikniğinizi basabilir. Kolay ulaşılabilirliği, çocuk dostu ve huzuru tetikliyor olması bu parkı özellikle Güney Afrika’nın en önemlileri arasına yerleştiriyor.

St. Helena Adası

Dünyanın en ırak, ekolojik olarak en önemli adalarından biri St. Helena. Dünyanın oluşum evresinden kalmış bir yer adeta. Beş yüzün üzerinde ender canlı türünü ev sahipliği yapan ada, özellikle dünyada sadece yüz tane olan sivri sarı sırta sahip olan tespih böceği ile biliniyor.  Adeta var olan dünyamızdan kopuk başka bir evrenden kalmış olan bu ada beyaz köpekbalıkları, eşsiz mercan kıyıları ve kaplumbağalarıyla antik dönemlerden bir kesit sunuyor. Fazla ziyaret edilmemesi hatta bilinmemesi de olabilecek en büyük nimetlerden biri. Bizlerin bu tarz yerlere çok az sayıda ve sorumlu olarak gitmemiz gerekiyor. Özellikle turizm patlaması yaşanan son yıllarda.

Virunga, Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Devasa volkanların yanında goril aileleri yüzyıllardır olduğu gibi burada hayatlarını sürdürmeye devam ediyor. Her ne kadar son dönemlerde Ruanda ve Uganda goril konusunda oldukça ön planda olsa bile Kongo’daki özgünlük hiçbir yerde yok. Buradaki gorillerin kendi ortamlarında, çok daha doğal ve insanlara yabancı oldukları biliniyor. Kaliteli bir rehber ve goril uzmanı ile yürüyerek bu görkemli hayvanları kendi habitatlarında ziyaret etmek mümkün.

Pilanesberg Ulusal Parkı, Güney Afrika

Listemizdeki ikinci Güney Afrika ulusal parkı. Buranın özelliği çok kolay koşullarda safari olanağı sunuyor olması. Özellikle ilk defa safari yapacaklar için biçilmiş kaftan. Ufacık olmasına rağmen beş büyüğü görme ihtimali oldukça yüksek. Konsantre bir hayvan nüfusuna sahip olan park, doğal yapısı ve kolaylık sağlaması ile pek çok doğa ve hayvan sever ailenin ilk tercihi arasında.


Bu Makale 23.06.2022 - 16:35:29 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.