Orhan Sancar

Kazakistan pazarında kimse para kazanamadı

Kazakistan pazarı, sezon başında çok zor bir dönemden geçti..

Çünkü birden fazla tur operatörü bu işe girdi. Herkes bu rekabete dayanamadı. Bazıları pazardan çekildi, bazıları koltuk sayısını düşürdü. Turizm Güncel’de çıkan haberlerin ardından ve yapılan uyarılardan sonra herkes gardını aldı. Bu ön uyarıyla birleşmeler oldu.

Bazı acenteler potansiyellerini başkalarına devretti. Kazakistan pazarında bazı boşluklar yaşandı. Bu yıl 120 bin kişilik turist sayısına ulaşılacağını düşünüyorum. Ama ne olur, para kazanma olmaz. Çünkü maliyetin altında bir satış yapıldı.

Zaten Kazakistan pazarı da kısa bir dönem. Üç ay içinde yapabildiğini o da temmuz ağustosta biraz kazanmıştır. Buradaki en önemli olay, Türk tur operatörlerinin oradaki varlığı. Türk bayraklı chartar uçaklarının rahat sefer yapmaları. Bu yıl ilk kez Onur Air, Kazakistan’dan Antalya’ya 100’e yakın sefer yaptı. Corendon bu yıl ilk kez pazara girdi. Uçak firmaları fiyatları belli dönemlerde düşürdüler.

Türkiye’ye gelen 100 -120 bin Kazak’ın 250 bin Rus pazarından elde edilen gelir kadar getirisi var. Alanya’da üç yıldızlı bir otelde 500 dolar harcanıyor. Bu turistler bir günde 500 dolar harcıyor. Tur operatörlerinin uçak sayısını düşürmesi lazım. Burada uçak sayısında kısıtlama olmadığı için herkes uçak alıp koyabiliyor.

Bence planlama yaparken, ciddi birşey yapılırsa herkes para kazanmış olur. Çünkü bu pazarın hem Antalya’ya hem de İstanbul’a büyük desteği oluyor.


Bu Makale 05.09.2011 - 10:06:27 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.