Bakanlık harekete geçti: Fiyatlara üst sınır, taksiciye dil eğitimi geliyor

Bakanlık harekete geçti: Fiyatlara üst sınır, taksiciye dil eğitimi geliyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, bazı turizm bölgelerindeki yüksek fiyatlara karşı harekete geçtiği ve ürün fiyatlarına üst sınır getireceği belirtildi.

Sabah'tan Burak Erdem Çelik'in haberine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm bölgelerindeki fahiş fiyatlar için harekete geçti. Buna göre, turistik bölgelerde satılan ürünler standart fiyatlandırma üzerinden turistlere sunulacak. Her ürünün satışı için bir üst sınır belirlenerek işletmeler arası fiyat dengesi sağlanacak. İşletmelerin girişlerinde ve mönülerinde fiyatların yazılması zorunluluğu getirilecek.

FİYATLARA ÜST SINIR GELİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı atacağı adımlarla turizm fırsatçılarına geçit vermeyecek. Önümüzdeki yıl getirilecek 'standart fiyatlandırma sistemi' sayesinde fırsatçıların yiyecek ve içecek fiyatlarını oldukça yüksek fiyatlardan satmalarının önüne geçilecek. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un, "Fırsatçılara geçit vermeyeceğiz" açıklamasının ardından çalışmalarını hızlandıran bakanlık, standart fiyatlandırmalarla yiyecek ve içecek fiyatlarını makul seviyelere çekecek. Bu kapsamda yiyecek ve içecek fiyatlarında bir üst sınır da belirlenerek işletmelerin dengesiz fiyatlandırmalar yüzünden yaşadığı sorunlar ortadan kaldırılacak. Uygulamayla işletmeler arasındaki yüksek sezondaki fiyat dengesi de korunmuş olacak.

TAKSİCİYE DİL EĞİTİMİ

Turistlerin tatil bölgelerindeki ulaşım sorunlarını dikkate alan bakanlık, taksicilerin turistlerle daha kolay iletişim kurmaları ve hizmet sağlamaları için taksi şoförlerine yabancı dil eğitimi verilmesinin önünü açacak. Taksi şoförlerine mutlaka taksimetrelerinin açık olmasını ve taksi ücretlerinde usulsüzlük yapılmasının asla kabul edilmeyeceğini hatırlatan bakanlık, belediyeler aracılığıyla da şoförlerin İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça ve Almanca gibi yabancı dilleri öğrenebilmelerini teşvik edecek.

ÜRÜN FİYATLARI YAZILACAK

Turistik işletmelerin yiyecek ve içecek fiyatlarını mönüleri üzerinde yazmaları zorunlu hale getirilecek. Mönülerin yanı sıra işletmelerin girişlerinde de satılan ürünlerin fiyatları yazılacak. İşletme girişlerinde ve mönülerdeki fiyatlar arasında fark olmayacak. Turizmde kaliteyi yükseltmeyi amaçlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm merkezlerinde turistlerin ulaşım hizmetlerini en iyi şekilde almaları için kolları sıvadı


Bu Haber 04.09.2018 - 09:52:17 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • kaan berkkan - 05.09.2018 - 09:41

    Çok güzel bir uygulama. Benzer uygulamanın konaklama tesislerine de uyarlanması gerekir. Fiyatlarda üst sınır değil, ALT SINIR kuralı konmalı. 10 USD, 9 Euro gibi fiyatlar olmamalı. Kış aylarında 75-80 TL kamu grupları fiyatları söz konusu bile olmamalı. Ticaret olarak adlandırılamayacak gelir-gider çarpıklığına bir son verilmeli.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.