savasdas@turizmguncel.com

Rusya’dan Türkiye’deki Ruslara: Dikkatli ve hazır olun!

Rusya’dan Türkiye’deki Ruslara: Dikkatli ve hazır olun!
Antalya’daki Rusya Başkonsolosluğu, orman yangınlarının sürdüğü bölgelerin yakınında olan Rus turistlere, olası bir tahliye için hazır olma ve yerel yönetimlerin talimatlarını takip etme çağrısını yaptı.

Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu, “Türkiye’nin yangın nedeni ile tehlikeli olan bölgelerinde bulunan yurttaşlarımızı son derece dikkatli olmaya, olası bir tahliyeye hazır olmaya ve acil bir durumun ortaya çıkması olasılığına karşı yerel yönetimlerin talimatlarını izlemeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Başkonsolosluk yetkilileri açıklamalarının devamında orman yangınlarının durumu hakkında vatandaşlarına bilgi aktardı.

Pandemi nedeni ile durdurulan uçak seferlerinin haziran sonuna doğru yeniden başlatılmasıyla çok sayıda Rus turist Türkiye’ye gelmiş durumda.

Bu nedenle; dört kişinin hayatını yitirmesine, binlerce hayvanın ölümüne ve çok geniş alanlarda orman dokusunun yok olmasına sebep olan orman yangınlarını, Rusya’nın Türkiye’deki diplomatik temsilcilikleri de yakından takip ediyor.

Türkiye yıllardır Rus turistlerin bir numaralı tercihi. Pandemi öncesi 2019'da 6.9 milyon Rus Türkiye'ye gelmişti.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Türkiye’deki yangınlarla ilgili durumu yakından takip ettiklerini ve Ankara ile sürekli iletişim içinde bulunduklarını belirtti.

Sputnik'in haberine göre Gruşko, basın mensuplarına açıklamasında, "Durumu yakından takip ediyoruz. Biliyorsunuz Rusya, Türk makamlarına bu felaketle baş etmeleri için yardım sağladı. Orada, Be-200 uçakları dahil teçhizatımız çalışıyor. Türk makamlarıyla sürekli iletişim halindeyiz" ifadesini kullandı.

Türkiye’nin, Rus vatandaşlarının çıkarlarını ve güvenliğini sağlamak için yeterli kaynağa sahip olduğunu varsaydıklarını dile getiren Gruşko, “Elbette kendimizi, kriz karşıtı kararlar almamız gereken bir durumda bulmak istemeyiz, ama yine de elbette acil ihtiyacın doğması durumunda, vatandaşlarımızın orada güvenliğini sağlamak için mümkün olan her şey yapacağız” dedi.


Bu Makale 31.07.2021 - 09:53:13 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Mert - 31.07.2021 - 06:02

    Bu kadar tırsak bir millet yok dünyanın en büyük korkak devleti ruslar zavallılar)

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.