email@adres.com

Oteller artık internette 3 boyutlu !

Internet dünyasının en son pazarlama furyası olan 3DLocationEarth bugünlerde herkesin dilinde.

3dlcoationearth Google Earth tabanı üzerine kurulmuş Türkiye’nin ilk 3 boyutlu rehber sitesidir. Tüm sektörleri bünyesinde barındıran site, özellikle en çok ilgiyi tarihi mekanlar ve turistik tesisler tarafından görmektedir.  

3DLocationEarth sitesinin asıl kuruluş  amacı, firmaların 3 boyutlu pazarlama ve tanıtım yapabilmesini sağlamak. Özellikle otellerin satış ve pazarlaması için görsel tanıtım’ın en önemli faktör olduğunu düşünürsek, bu site tam bize göre! Bir otel için kendini daha iyi, daha hızlı sunmak, gerçek lokasyonunda sunum yapmak önemli. 

Sisteme dileyen herkes ister bireysel ister kurumsal olarak ücretsiz üye olabiliyor. 

Günümüzde oteller hala resimler ile anlatılmaya çalışılıyor fakat misafir kalacağı binanın neredeyse en ince konum detayını bile görebilmek istiyor. Lokasyon ve etrafı ile ilgili bilgi aktarımı dolayısı ile coğu zaman verilemiyor. Bu sistem otelleri dünya üzerindeki gerçek yerinde hem içi hem dışı ile birlikte 3 boyutlu olarak sunabiliyor. Sistem Google Earth tabanlı olduğu için gitmek istediğiniz bölgeye odaklanarak oteli seçebiliyorsunuz. Hem oteller hem de acentaların hayatını kolaylaştırmak için muhteşem bir site! 

Nasıl  üye olunur … 

Her üye iş yeri, placemark olarak sisteme ücretsiz olarak kaydedilebiliyor ve kendi sektörünün altında ücretsiz olarak yer alabiliyor ve haritada görünür hale geliyor. Oteller sisteme kurumsal üyelik seçerek üye olabilir. Daha sonra iş yerini ekle seçeneğini kullanarak otelini dünya üzerindeki gerçek yerine işaretleyebilir ve istediği kadar bilgi girebilir. En son olarak oteli ile ilgili resimleri de yükler ve kaydet ile işlemi bitirir. Bu işlemi yaptıktan birkaç saat içinde 3dlocationearth.com sitesine giren herkes oteller seçeneğine tıkladığında en son kaydedilen oteli de dünya üzerindeki gerçek yerinde otelin girmiş olduğu tüm bilgi ve resimler ile birlikte görecektir.  

Bir otelin 3 boyutlu olarak hazırlanabilmesi otelin büyüklüğüne ve iç mekan sayısına göre değişiyor. Şehir otelleri 1 haftadan az bir süre içinde teslimata hazır hale gelebiliyor, tatil köyleri ise ortalama 1 buçuk hafta civarında sürüyor. 
 
3DLocationEarth'un oteller için faydaları :- Otellere geliş ve gidiş güzergahları harita üzerinde gösterilebiliyor.

- Sistem üzerinde bulunan otellere rezervasyon linki ile ulaşım sağlanıyor fakat komisyon talep edilmiyor.

- Sistem üzerinden alınan bağlantı adresi, otelin kendi websitesine de eklenebiliyor

- Sistemin arkadaşlık bölümünü kullanarak tüm müşterilerini aynı çatı altında toplanabiliyor ve görsel yenilikler tanıtılabiliyor. 
 
 
Aybars Görpe sistemi anlatıyor


Sistemin kurucusu Aybars Görpe ile yapmış olduğum sohbette; günümüzde firmaların promosyon savaşlarına boğulmuş olması ve herkesin fiyat ile yarışıyor olması, tüm sektörlerde karlılığı düşürdüğünü belirtmiştir. Bu saatten sonra biraz daha geniş açı ile bakıp bireysel pazarlamaya yönelmek yerine bölgesel pazarlama stratejilerine gidilmesi gerektiğini vurgulamıştır. 

Tatil tercihi yapan turist her zaman için bölge seçer ve sonrasında oteli bulur, dolayısıyla örneğin Antalya’daki tek otelin kendini pazarlamasındansa Antalya otellerinin toplu olarak dünyaya tanıtım yapmasının etkili olduğunu belirtmiştir.

Görpe sözlerine şöyle devam etti, “Bizim kurmuş olduğumuz sistem, bunu sağlayacak araçlardan sadece bir tanesi. Bugün seyahat edecek olan nerdeyse herkes gideceği veya gitmeyi planladığı bölgeye Google Earth üzerinden mutlaka bakıyor ve maalesef binlerce binayı Google Earth 'e konumlandırmış olmamıza rağmen, Google Earth üzerindeki 3 boyutlu otel sayısı toplu bir tanıtım için halen yeterli değil ve bu konuda geç kalırsak önce yapan ülkelere yine pazar kaybedeceğiz”.

Görpe, hedeflerinin Türkiye’nin tüm otellerini ve tüm tarihi eserlerini hem 3DLocationEarth'e hemde Google Earth'e konumlandırarak dünyaya çok güçlü bir tanıtım yapabilmek olduğunu belirtmiştir.

Teknolojiye ayak uydurmak gerek derim hep, bu yeni trend’i kaçırmamanızı tavsiye ederim!

Zeynep Nili BozatlıBu Makale 18.05.2010 - 11:42:49 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.