Zeynep Nili Bozatlı Bakır

ITB Berlin'de akılda kalanlar

ITB’nin bu yılkı coşkusu , katılımcı ve ziyaretçilerin yüzlerindeki ticari başarı tebessümü ile çok rahatlıkla görüldü ! ,


45. ITB Berlin Turizm Fuarında 188 ülke, 160.000 metrekare hacim, 26 hol, 11.163 katılımcı firma, 110.000 profesyonel katılımcı, 60.000 halk katılımcısı vardı. Tüm dünyadan yaklaşık 7.000 basın temsilcisi ile fuar tüm dünya tarafından takip edildi …
Messe Berlin’in organizasyonu ile gerçekleştirilen ITB Berlin fuarında Messe Berlin’in düzeni, konukseverliği bu yıl da ticaret için fuar’a gelenlerin hayatını kolaylaştırdı. Fuar öncesi websitelerindeki “Virtual Marketplace” (Sanal Pazar yeri) aracılığıyla katılımcılardan randevu talep edebilir; networking katılımcısı olarak kendinizi kaydedebilir ve daha pek çok ücretsiz hizmetten faydalanabiliyorsunuz. Bilmeyenler icin 2012’de mutlaka kullanmanızı öneririm. Sanırım bizim Türkiye’de yaptığımız Turizm fuarları için onlardan örnek alabileceğimiz gerçekten çok şey var !

Tüm dünyada yaklaşık 100 milyon kişiye iş imkanı sağlayan Turizm endüstrisinin nabzı  her yıl olduğu gibi bu yıl da ITB’de attı. Tüm destinasyonlar ellerinde eteklerinde ne varsa ortaya döktüler. ITB’de yeni trend’ler tanıtıldı ve yeni trend’ler yaratıldı. Adrenalini yüksek, satışı bol, enerjisi muhteşem bir fuar vardı !

ITB Berlin’in en önemli hizmetlerinden bir tanesi olan “ITB Berlin Convention” (ITB Berlin Kongresi) 115 seansı ve 250 konuşmacısı ile; “Top Knowledge for Free” sloganıyla yine bu sene muhteşemdi! Uluslararası Turizm Endüstrisi’nin birleştiği “think tank” (düşünce havuzu) faaliyetleri arasında bulunan “Future Day” ve “Hospitality Day” ‘lerde bu yıl bir çok konu işlendi. İşlenen konulardan sadece birkaçı; Seyahat Teknolojisi, MICE Turizmi, Destinasyon Pazarlaması, Ortadoğu Krizi, Sosyal Medya ve Turizm Üzerindeki Etkileri, İş Seyahatleri Turizmi, Hava yolu Taşımacılığı, Ekolojik Turizm, Wellness Turizmi, Tatil Seyahatleri ve bunlarla ilgili online rezervasyon trend’leri, Ispanya Turizmi, Şehir Turizmi…

Benim gözümden ITB …


ITB’den bir gün evvel Istanbul’dan THY’nin uçuşuyla Berlin’e uçtum. Uçağın %90’ı fuar katılımcılarıyla doluydu; dolayısıyla Pazarlama ve iş sohbetleri uçakta başladı herkes için ! Uçağımızın en önemli yolcusu Turizm Bakanımız Sn. Günay idi.  Uçağımız Berlin’e indikten sonra, pasaport kontrol’den geçiş esnasında Sn. Günay etrafına pozitif bir enerji dağıttı ve daha sonra Berlin’in kalabalığına karıştı...


4 gün kaldığım fuar’da tüm dünyayı gezme fırsatı buldum … Afrika, Avrupa, Ortadoğu, Amerika, Karayipler, Avustralya, Meksika, Karayipler, Asya… Tüm dünyayı bu kadar kısa sürede gezebilmek gerçekten çok güzeldi.
Türkiye Hol’ünden akılda kalanlar …

Türkiye’de herkes çok aktifti, oteller, acentalar, birlikler… herkes muhteşem bir performansla tanıtım yaptı. Bodrum Belediye Başkanı Sn. Kocadon tüm enerjisiyle BOYTAV ve Bodrum otelcileriyle birlikteydi. Türk Havayolları standı yine her sene olduğu gibi bu sene de; “Globally Yours” sloganına yakışır bir stand ile katılım sağlamıştı. Oteller, acentalar bir çok birlik ile el ele verip muhteşem tanıtımlara imza attı : Aktob, Betuyab, Bursa Kültür & Tanıtım Birliği, Çestob, Kaptid, Kututad, Martab, Turob, Turofed, Tursab en göz önündeki birliklerdi.


Simit Sarayı simitleriyle fuar’a damgasını vurdu, Kahveci Mehmet Efendi Türk Kahvesiyle; “bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır” deyiminin ne kadar yerinde olduğunu bize tekrar hatırlattı, aynı zamanda şerbet, helva ve lokum bolluğu vardı... Bununla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Sn. Cumhur Güven Taşbaşı’nın Berlin’de vermiş olduğu bir demeci; “ Türkiye'nin sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını ve bu ülkenin aynı zamanda bir yeme içme alışkanlığı ve catering kültürünün olduğunu ortaya koyduk. Türkiye'ye gelen insanların bu lezzetleri tatmalarını istedik. “ bu tatların tesadüf olmadığını, planlanmış bir tanıtım olduğunu gösteriyor …

Dünya’dan akılda kalanlar …

-    Polonya : Partner ülke olan Polonya 1600 m2 standıyla Polonya’nın tüm bölgeleri sergilendi ve dünyaca ünlü koreograf Agustin Egurrola’nın hazırladığı dans şovlarıyla halk coştu. 

-    Kenya : Kenya standında işlerimi hallettikten sonra tabiikide Kenya’ca öğrendim, “Jambo” (merhaba) , “Habari Gani” (nasılsın), “Mzuri” (iyiyim) ! 

-    Fas : Elleri ve ayaklarıyla ahşap objeler yapan 70 yaşlarındaki ahşap ustası çok marifetliydi.

-    Almanya : Her zamanki gibi çok düzenli ve çok sakin bir o kadar da profesyonel bir tanıtımları mevcuttu. Almanya standının içerisinde dinlenmek için banklar ve kuş sesleriyle bir suni bahçe yaratılmıştı, burada dinlenmek sanki Almanya’nın park’larından bir tanesinde dinleniyormuşsunuz havasını vermişti.

-    İran : Geniş bir hol’e yayılmış olan ülke bu yıl bir çok acenta ve ulusal havayolu olan Iran Air ile katılım sağlamıştı; misafirperverlikleri ve Türkiye destinasyon bilgileri süperdi.

-    Mısır : Ilk olarak bütün bir hol ile katılım sağlayan Mısır, yerel müzisyenleri ve pozitif havasıyla salonun sakinliğini giderdi … 2012 yılında partner ülke olacak olan Mısır, partner ülke tanıtım hazırlıklarını da 2011 yılında başlatmış oldu.

-    Congo : 1993 yılından beri ITB Berlin’e katılmamış olan Congo Cumhuriyeti bu yıl tekrar katılımcıydı.

-    Japonya : Ilk gün ziyaret etme fırsatı bulduğum Japonya standı çok neşeliydi fakat maalesef Cumartesi günü Japonya’daki tüm standlar boşaltılmıştı.

-    İspanya : Tüm ülke bu yıl 4.2. hol’de tek çatı altında toplanmıştı, geçmiş yıllara göre çok daha derli toplu bir standları vardı.

ITB Berlin’de Teknoloji

İstisnasız tüm ITB Berlin’i teknoloji ele geçirmişti ! Üç boyutlu sunumlar, dijital sunumlar, bol bol iPad ile entegre edilmiş standlar 9. Hol’de özellikle de dünya otel zincirlerinin standlarında yoğunluktaydı. İnsan boyutundaki dokunmatik ekranlı sunumlar özellikle online seyahat acentalarının standlarında boy gösterdi. iPhone, Blackberry, Android, vs. gibi telefonlardaki rezervasyon app’lerinin tanıtımı fuarda çok yoğunluktaydı.


Bu Makale 05.04.2011 - 12:35:33 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.