Zeynep Nili Bozatlı Bakır

İstanbul’daki Yatak Enflasyonu!

Birkaç gündür gündemi meşgul eden; İstanbul’a gelecek olan yeni 100 otel ve 20.000’in üzerinde yatak kapasitesi yüzümüzü tabii ki güldürüyor!

Gelecek yeni otellerin markalarının farklı yıldız ve hizmet statü’lerinde olması da İstanbul’da tercih edilebilecek ürün gamını genişletmektedir.

İstanbul şu anda dünya üzerinde yer alan en popüler tatil ve iş destinasyonlarının başında geliyor. Yatak kapasitesinin artması demek başta ülkemizin daha sonra da destinasyonun daha da çok tanınması ve tercih edilmesi demek oluyor. Neden mi ? Çünkü 20.000 yeni yatağı doldurmak için tüm oteller, acenteler daha da çok çalışacak, daha çok pazarlama yapılacak, daha çok destinasyonu anlatılacak – bunun neticesinde de kazanan Türk turizmi olacak!

İstanbul’da şehrin göbeğinde yeni arazi sayısı yok denecek kadar az; varsa da arazi fiyatları çok yüksek. Dolayısıyla İstanbul’a bu kadar yüksek sayıda yeni otelin gelmesi 2 farklı anlama geliyor: ya şehrin içindeki eski binalar renove ediliyor, ya da oteller merkezden uzaklaşarak yeni bölgelere açılıyor. Birinci ihtimal az ve orta sayıda oda kapasiteli oteller için geçerli, ikinci ihtimal de daha büyük kapasiteli konaklama ve kongre mekânlarını bir arada barındıran oteller için geçerli.

Son 5 yıldır Istanbul’daki yeni otellerin hem Asya hem de Avrupa yakasının dışına taşmaya başladığını görüyoruz; bu taşmalar da özellikle yeni destinasyonlar yaratıyor. Unutmayalım ki, otellerin olduğu bölgelerde arazi değerleri hemen artıyor ve çevrelerine hemen yeni sosyal ve yaşam alanları geliyor; bunun ilk örnekleri özellikle Pendik ve Bağcılarda (Havaalanı bölgesi) görülüyor. Otellerin getirdiği bu pozitif etkiler de tüm sektörlere domino etkisi ile yayılıyor.

İstanbul, stratejik coğrafi konumu sebebiyle özellikle uluslararası iş dünyasının göz bebeği. Gelişmekte olan yeni sektörleri ve pazarları gören ve pasta’dan pay almak için piyasaya giren uluslararası firmaların İstanbul’a ilgisinin gün geçtikçe artacağı aşikâr. Destinasyona ilgi arttıkça münferit konaklamalar, kongre/konferans/seminer konaklamaları ve tatil için ziyarete gelen konaklamalar da paralel olarak artacaktır.

Yeni gelecek 20.000 yatak Istanbul’daki tüm otellere yeni fırsatlar yaratmaktadır; fakat buna tüm Turizm profesyonellerinin aynı pencereden bakabilmesinde başlıyor asıl zorluk ! Turizm profesyonelleri olarak bizlere Pazarlama anlamında çok iş düşüyor, ama aynı zamanda Bakanlığımız, Belediyelerimiz ve Birliklerimize daha da çok iş düşüyor…

İstanbul gibi pazarlanacak bu kadar güzel bir ürünümüz ve bu kadar güzel mekanlarımız varken, yeni gelecek otelleri mutlaka bir fırsat olarak görmemiz gerektiğine inananlardanım… Sizi bir de bu pencereden bakmaya davet ediyorum !


Bu Makale 26.09.2011 - 15:00:03 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Tolga 26.09.2011 - 08:42

    Sayın Bozatlı'ya katılmamak elde değil.Rekabet her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de beraberinde kaliteyi de getirecektir.Kalitenin yükselmesi ile birlikte yıllardır turizmcilerin yakındığı " zengin turist gelmiyor" tezini otomatik olarak çürüyecek ve ülkemize ekonomik alım gücü yüksek turistlerin ülkemize olan ilgiyi arttırmalarına sebep olacaktır. Böylece Türk turizmi yükselen gelirleriyle birlikte dünya pazarında hak ettiği konuma daha da yaklaşacaktır.Her yıl ülkemize gelen turist sayısının grafiğinin yükselmesini varsayacak olursak yeni açılacak oteller ile birlikte gelen konukların konaklama tercihlerindeki seçimleri daha geniş bir yelpaze ile sunulacak ve istihdam sağlanarak,yetişmiş kalifiye personellerle birlikte ülkemizin kanayan yarası olan işsizliğe de turizm sektörü bu sorunun çözülmesinde yıllardır olduğu gibi öncülük etmiş olacaktır.Ülke ekonımisine getiriler sağlayarak yan iş kollarının yaratılması açısından da ekonomimize canlılık kazandırılmış olacaktır.

  • Emir 26.09.2011 - 03:31

    Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklar, dünyanın hiçbir yerinde olmayan güzelliği , dünyanın hiç bir yerinden geri kalmayacak modernliği ve sunulan hizmet kalitesiyle maalesef hak ettiği ölçüde pazarlanamıyor... Bunun yarısına dahi sahip olmayan avrupa şehirlerinin doluluk ve fiyatlarını görünce insan gerçekten üzülüyor... Gelecek olan yeni yatırımcılar umarım fiyatta değil kalitede rekabet edecek aklı başında yöneticilerle İstanbul turizmine katkı sağlarlar...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.