Birgül Akgül

Bürokratların konuşma aşkı etkinlikleri gölgeliyor, sıkıcı hale getiriyor!

Bürokratların konuşma aşkı etkinlikleri gölgeliyor, sıkıcı hale getiriyor!

Eminim siz de birçok kez maruz kalmışsınızdır bitmek bilmeyen konuşmalara… 

Bir açılışa, konsere, kamu yararına düzenlenen bir etkinliğe gidersiniz, opera denir mesela, beklersiniz… beklersiniz… beklersiniz… ancak bir türlü o an gelmez, konser başlayamaz. Devlet erkanı önce bir şaşaa bir hücumla salona girer, ortalık karışır, o an anlarsınız ki salona halktan üstün biri girmiş… Halbuki üstün olan halk değil midir? Sonra konuşmalar başlar, söz protokole verilmiştir, sırayla çıkarlar, konuşurlar, propaganda yaparlar. Konu her ne olursa olsun, hep içlerini dökmek isterler, arada serzenişte bulunurlar, konu konuyu açar, siz beklemeye devam edersiniz, hatta kalkıp gitmek istersiniz ancak gidemezsiniz, gerek temsil etmekte olduğunuz göreviniz, gerekse görgü kuralları gereği, sabredersiniz.

Organizasyonun ev sahipleri ne yapsın? Konuşmayacaksınız deseler bir tane bile bürokrat gelmez, tamam konuşsunlar ancak mümkünse az olsun! Plaket verirsiniz, onore edersiniz, önemli hissettirirsiniz. Birçok kurum ve kuruluş bu protokol kuralları nedeniyle istemeseler de mecburen sisteme uymak durumundalar. İşte bu nedenle, aylarca emek verip o etkinliğe hazırlanan hiçbir kurum kuruluşa haksızlık etmek istemediğim için bu yazımda herhangi bir kurum ismi vermeyeceğim çünkü sorunun nereden kaynaklandığını hepimiz biliyoruz.

Bürokratlarımız konuşma aşklarını biraz törpülemeliler, az konuştuklarında vermek istedikleri mesajın daha akılda kalıcı olacağını anlamalılar. Etkinlikleri miting alanına çevirmemeliler. O ortamda yabancılar olabilir mesela, sizi anlamıyorlardır, neden 20 dakika konuşuyorsunuz?

Bu gibi etkinliklerde kişiye maksimum 5 dakika verilmeli. Protokol, hürmet beklentisi, ego savaşları gibi yaklaşımlar geride kalmalı, çağ atlamalıyız artık. Son sözüm ‘‘mütevazılık erdemdir.’’

 


Bu Makale 28.06.2019 - 17:22:33 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.