Birgül Akgül

Antalya'da tabelalar yetersiz

Antalya'da tabelalar yetersiz

Gün geçmiyor ki bir tur otobüsü devrilmesin, turistler yaralanmasın, ölmesin…

Antalya deniz, kum ve güneşten ibaret değil elbet, lütfen buna bir de tur otobüsü kazalarını ekleyelim…

Geçtiğimiz hafta sonu önümde ilerleyen araç, başka bir araca arkadan çarptı. Ben motorumla ilerlediğim için takip mesafem yerindeydi, saniye saniye kazayı gördüm. Onlarca ören yeri ve plajın yer aldığı Antalya’da geçen bir yılımda fark ettim ki tabelalar çok yetersiz sanki ülkemizin diğer illerinde hiç değilmiş gibi… Topçam Günübirlik Kullanım Alanı’nın girişi virajın hemen ardında kalıyordu, şehir dışından gelen araç navigasyona geç düşen ‘dönünüz’ uyarısına yetişememiş, son saniyede sağa kırdı, ardından giden araç takip mesafesini korumadığı için otomobilin solundan vurdu, büyük bir şans eseri bariyerlere saplanmaktan kurtulan otomobildeki dört yolcu kazayı küçük sıyrıklarla atlattı.

Her saniyesine şahit olduğum kazayı değerlendirelim.Otomobil girişi kaçırdı, son saniyede döndü (dönmesen ne olur, canından kıymetli mi?)

1. Arkasında seyreden araç takip mesafesini korumadı (çünkü herkesin hep çok acilen bir yerlere gitmesi gerekiyor)

2. Karayolları özellikle ören yerleri gibi yerlere birkaç km. kala mutlaka mesafeyi gösteren bir tabela koymalı (nedense bu tabelaları ben hiç görmüyorum, siz görüyor musunuz?)

Kazanın stresini atıp herkesin iyi olduğundan emin olduktan sonra yeniden yola koyuldum. Phaselis Antik Kentinde denize girecektim, sol şeritten sola dönüp tam karşıya gitmem gerekiyordu, sağımda kocaman bir kamyon, arkamdan delirmiş gibi gelen bir otomobil derken, dönememekten korkmadım değil Otomobile sol elimde yavaşla işareti yaptım, sola sinyal vermişim, motorlayım, fren mesafem uzun ancak anlamıyor, selektör yapıyor, taciz ediyor… Araştırmacı kişiliğini çok takdir ettiğim bir büyüğümün bana gönderdiği kısa bir videoda konuşmacı şunları söylüyordu, ‘matematik, fizik bilmeyen ülkede tabii ki trafik kazaları olur!’ Ne kadar da haklı değil mi? Her şey dönüp dolaşıp eğitime geliyor. Eğitim sistemimizi düzeltmeden hiçbir sektörü düzeltemeyeceğiz, toplumsal bilinçlenme gerekiyor, seninle benimle olacak iş değil.

Karayolları lütfen özellikle turizm beldelerinde şu yönlendirme ve uyarı tabelaları konusuna önem versin artık. Viraj alır almaz giriş mi olur, madem olmak zorunda o zaman yaz, 3 km sonra sağda diye, adam sağdan gitsin, sinyalini versin, hızını ayarlasın değil mi? Tamam bizim şoförlerimiz kötü ancak yollarımız ve özellikle tabelalarımız da hiç aşağı kalır değil.

Kazasız günler dileklerimle…


Bu Makale 27.07.2019 - 12:08:46 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • RECEP SUNGUR 07.08.2019 - 03:39

    Birgül Hanım elinize sağlık. Antalya'mız ve Ülkemiz adına size teşekkür ederim.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.