email@adres.com

Türkiye Berlin’i misafirperverliği ile ısıttı

Türkiye ekibi, ITB Berlin'in en misafirperver takımıydı

Türkiye’nin “Partner Ülke”  olarak katıldığı ve tanıtıldığı 44. ITB Berlin fuar’ında bir ara Türkiye salonunda “Bir başkadır benim memleketim…” nağmeleri yankılanıyordu … Çok duygulandım çünkü etrafıma şöyle bir baktım ki, Türk Turizm’ine gönül vermiş onlarca kişi gerçekten ITB fuarının en sıcak ve misafirperver takımıydı ! Herkesin yüreğine sağlık!

Türkiye için çok ciddi bir prestij, reklam, tanıtım, pazarlama ve satış platformu olan bu vesile;  fuar’da bulunan profesyonel katılımcıların aklına Türkiye’yi destinasyon olarak yerleştirdi. Markasını pazarlamak için yola çıkan tüm Türk Turizmciler bu yıl ITB fuarında 1-0 öndeydi !

Berlin Messe fuar alanının tüm reklam mecraları; billboardları, bayrak direkleri, bina dış cepheleri, fuaye alanları, yaka kartları, katalog kapakları, sponsor otellerde bulunan posterler, otel-fuar alanı arasındaki ücretsiz servislerin cepheleri tamamen Türkiye’ye ait bilgiler, görseller ve bayraklar ile doluydu. Bu yetmiyormuş gibi; şehrin bir çok yerinde üst geçitlerdeki billboardlar, binalardaki LED görüntülü ekranlarında, şehir otobüslerinin üzerinde, taksilerin çatısında “Go Turkey” ve Istanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti tanıtımları yer aldı. Tek kelimeyle muhteşem bir destinasyon pazarlama şöleniydi !

ITB’de Istanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti

Istanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü  (www.istanbulkulturturizm.gov.tr)verilerine göre, 2009 yılında, Ocak 2010 ve Şubat 2010’da İstanbul’a gelen toplam yabancı sayısının ilk sırasında Almanya gelmektedir. Bu verileri ve Istanbul’un bu yıl Avrupa Kültür Başkenti olduğunu göz önünde bulundurarak bence, Istanbul ITB fuarında çok daha akılda kalacak şekilde tanıtılabilirdi.

Fuar alanının giriş fuayesinde yer alan Istanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti afişlerinin tamamı fuara giriş yapan herkesin görüş açısındaydı. Fakat, dikkatimi çeken bir şey vardı ki; Istanbul’un en güzel pazarlanacak ürünleri olan Istanbul boğazı, Ayasofya vb. mekanların yerine sadece görsel sanatlar, balerin görseli, vb. görseller seçilmişti – şehirden hiç görsel yoktu bu afişlerde. 200,000’in üzerinde ziyaretçinin olduğu fuarda aralara kentten görseller serpiştirilseydi, hiç de fena olmazdı !

Türkiye’nin Pazarlama İzlerinden Akılda Kalanlar…

    * Antalya bölgesinin fuar alanının girişindeki Antalya görselli kamyonu ve dağıttığı portakallar !
    * THY’nin içerisinde uçak kokpit’i bulunan standı
    * Türkiye salonunda içecek ikram eden güleryüzlü ve sabırlı bayanlar, kesinlikle Türk misafirperverliğinin birer temsilcisiydi
    * Turgutreis bölgesinin dağıttığı Turgutreis logolu bez çanta ve Turgutreis destinasyon kataloğu
    * Anadolu Ateşi’nin muhteşem gösterisi
    * Belek standındaki yoğun ilgi
    * Bodrum Belediyesi tarafından hazırlanan 3 boyutlu, gözlük ile izlenen ve adeta Bodrum’u ayaklarınızla geziyormussunuz hissini uyandıran tanıtım filmi
    * TUROB standında hiç bitmeyen muhteşem sohbetler

      Berlin’i misafirperverliği ile ısıtan Türkiye, yeni sezon da da ülkeye gelen ziyaretçileri misafirperverliği ile ısıtacak gibi gözüküyor ve 2010 yılı Türk Turizm’inin yılı olacak !Bu Makale 01.04.2010 - 10:52:00 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.