Hikmet Atilla

Didim turizmi çarpıklıklarını nasıl gidermeli?

Didim bir cevherdir diyordu bir konuşmacı, bir başkası Didim ağacından koparılmamış bir meyvedir, bu duygular ile Didim halkının ve esnafının da yoğun ilgi gösterdiği ve Didim dışında gelen konukların değerli konuşmaları ile 3. Didim turizm zirvesi gerçekleştirildi.

Didim turizm sektöründe en eski turizm bölgelerimizden biri olmasına rağmen, özel mülk sahiplerinin kendi arazilerini  2'inci konut yatırımı için parçalayıp satmaları,  hazine  alanlarının parselenememesi, turizmde önemli bir yere sahip olan Didim'in gelişmesine olanak sağlamadı. Bunu da Didim için bir şans olarak değerlendirmek gerekiyor.  Didim'in toplamda, 2'inci konutları saymadığımızda, (kaldı ki bir çokları site halinde ve her zaman turizme resmen katılabilir lükstedirler) 17 bin 250 yatak kapasiteli tesisler mevcut ve bunların % 50'sinin yenilenmeleri gerekiyor. 
 
Tabi ki bilhassa 3'üncü zirve bize önemli mesajlar da verdi. Dolayısıyla 4'üncü zirveye kadar muhakak ki Didim de ortak toplantılar yapılacak, yol haritası çizilecek. Artık Türkiye'nin yapmış olduğu tanıtımın bölgeler için yetersiz kalacak düşüncesi ile kendi tanıtımına ağırlık verecek ve böylelikle de müşteri portföyüne dikkat edecektir düşüncesindeyim. Diğer tarafta da yeni gelecek yatırımlar ile de Didim her kesime ev sahipliği yapacak bir potansiyeli yakalamış olacaktır. Tabi burada dikkat edilmesi gereken gelen yeni tesisler Didim'in konumunu ve kültürel ve doğa güzelliklerine dikkat edilerek yapılacak konaklama konseptlerini doğru tespit etmek, diğer husus ise Didim halkına kendi yerinde yabancılık hissi verilmemesi, onlarında hem tanıtımda, hem de gelişmelerde katkı sunmaları ve bunun için de Didim  turizminin içine çekilmeleri gerekmektedir.  
 
Her gelişen kentte olduğu gibi Didim'de de olumsuz yönler mevcut, fakat şu ana kadar 17 bin 250 yatağı aşamayan, 2 veya 3 yıl içerisinde ise  en az 4000 yatağa daha sahip olacak Didim, kendi çarpıklıklarına da bir çözüm getireceği inancındayım, çarpıklık nasıl yaratılmış ise sağduyu ve sağlıklı düşünmeyle o şekilde de ve daha kısa bir süre içerisinde  ortalıktan kaldırılacağına kesinlikle inanıyorum.  
 
 

Bu Makale 18.10.2011 - 08:53:07 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.