Hikmet Atilla

‘Biraz lades dedik, fiyatları yükselttik’

‘Biraz lades dedik, fiyatları yükselttik’

Seçim esnasında turizm sektörünün yavaşlayacağı bilinen bir gerçekti. Alıştılar. Biz de otel fiyatlarını indirmeye alıştık ve insanları da buna alıştırdık. Tatilci bilinçli hareket ediyor ve bize ayar veriyor. Rezervasyon yapmadıklarında fiyatların aşağı çekileceğini biliyor.

Her kime sorarsan sor değişmez, fiyatları aşağı çekersen tekrar yükseltmek zordur. Bunu defalarca denedik, tutmadı. Tutmaz da. Karşımızda bilinçli bir kesim var. Fiyatları ve doluluk oranlarını adım adım takip ediyorlar

Yaklaşık 40 senedir bu sektörün içindeyim, turizmdeki yükselişi adım adım takip ettim. Türkiye turizmdeki talebi kolay yaratmadı. Gerçekten çok çalıştı, çok emek verdi. Bu emeğin karşılığı kesinlikle alınmalı.

Fiyatları euro veya dolar bazında yüzde 15-20 yükselttiğimizde başta tur operatörleri olmak üzere, birçok kesimden itiraz geldi. “Fiyatları orantılı bir şekilde yükseltin” dediler. Dinlenmedi. Beklenilen talep gelmeyince de panikledik.

Edindiğimiz alışkanlıkları terk etmiyoruz. Biraz dedikodu olunca fiyatlarda damping. Hatırlayalım; kriz oluyor, damping diyoruz, pandemi oluyor damping diyoruz hiçbir şey olmuyor. Tatilci fiyatların aşağıya çekilmesini bekliyor, yine damping diyoruz.

En iyi tesislerin bizde olduğunu söylüyoruz. Doğrudur. Turistlerin gelmemeleri için bir sebep var mı? Siyasi sebeplerin haricinde bir sebep göremiyorum. Uçak fiyatları yüksek. Bu demektir ki Avrupalı uzak destinasyonlara gitmeyecek. Gidecekleri en uzak yerler Mısır gibi, Tunus gibi Ortadoğu, Afrika ülkeleri olur. Göz ucuyla İspanya Yunanistan ve İtalya gibi rakip ülkelerin faaliyetlerini izleyelim. Onlar gerçekten fiyat kırıyorlar mı? Bu belirttiğim ülkelerde tatil yapanların sayılarında düşüş yok, tam tersi yükseliş var ve otellerde yer kalmadı. Fiyatları aşağı çekmek öyle kolay kolay olmuyor.

Bizim iki ana pazarımız Rusya ve Ukrayna daha savaş halindeler. Savaşın öyle kolay kolay bitmeyeceği belliydi. Buralarda savaşın getirdiği sıkıntı var. İç pazar malum, her şey ortadaydı. Biraz lades dedik, işi şansa bıraktık. Fiyatları yükselttik fakat beklemedik.   

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, insanlar yemez, içmez, giymez, fakat tatil yapar. Yapılan başka bir araştırmaya göre ise tatilcilerin önemli bir kısmı daha tatil planlarını yapmamış. Gidecekleri yerleri kararlaştırmamışlar.

İspanya ve Yunanistan’daki otellerde yer kalmadı. Mısır’ın, Tunus’un ve son yıllarda turizme ağırlık veren Suudi Arabistan’ın kapasiteleri belli. Bu demektir ki; tatil kararı daha vermeyen insanların çoğu bize yönelecekler. Rasyonel düşünelim. Sezon sonunda da iyi bir sezon geçirdik diyeceğiz.


Bu Makale 07.06.2023 - 11:42:02 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.