Murat Saraç

Atatürk'ün mirası Bergama Kermesi 82. yılında

Bergama. Türkiye’nin Unesco miras listesinde yer alan eserleriyle tanınan, önemli kültür, tarih ve turizm kenti.

Yüzbini geçen nüfusuyla, turizmi ve tarımı harmanlayan, geçmişiyle geleceğini şekillendirmeye çalışan bir ilçemiz. Bergama ve turizm denince ilk akla gelenler Asklepion, dik yamaçta kurulu tiyatrosu, Allianoi, Kızıl avlu, Kozak yaylası... ve 82 yıldır kesintisiz olarak sürdürülen Bergama Kermesi. 

bergama1

13 Nisan 1934’de kenti ve tarihi alanları ziyaret eden Atatürk’ün önerisiyle 1937 yılından bu yana gerçekleştirilen ve bugün artık büyük bir şenliğe, festivale dönüşen Kermesin tam 82.yılındayız. Türkiye’nin ilk yerel etkinliği olarak tarihe geçen, başka bir örneği olmayan, tüm siyasi, sosyal değişimlere rağmen kesintiye uğramadan sürdürülmesi nedeniyle, ülkemizin en uzun soluklu kültürel etkinliği rekorunu elinde bulunduran kermes bu yıl 3-9 eylül tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Etkinlik boyunca pek çok ulusal kurum ve yerel tüm sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı stantlar kuruluyor ve aynı anda farklı mekanlarda farklı etkinlikler gerçekleşiyor. Kermesin Küba’dan, Balkanlar’dan  konukları da var. Halk oyunları gösterileri, konserler, film ve tiyatro gösterileri, sergiler, söyleşiler, spor karşılaşmaları büyük ilgi topluyor. Mor ve Ötesi, Latin Cuba Band, Yalçın Topyanak, Ali ve Aysun Kocatepe, Mercan Dede, Onur Akın gibi konserlerin yanında, Sabahattin Ali’yi anma gecesi, Cihan Demirci’nin ‘40 yılın başı’ karikatür sergisi ve söyleşisi, Gülşah Elikbank’ın imza günü ile Nebil Özgentürk’ün hazırladığı, tarihe not düşecek Kermes Belgeseli en çok ilgi çeken etkinliklerden. 

bergama2

Normal şartlarda Mayıs veya haziran aylarında gerçekleştirilen kermes, bu yıl seçimler nedeniyle eylül ayına ertelenmişti.

 Mütevazı Belediye başkanı Mehmet Gönenç; belediye önderliğinde gerçekleşen Kermes için; 1934 yılında Bergama’yı ziyareti sırasında halka önerdiği, Atatürk’ün armağanı olan bu etkinliği Bergamalıların sahiplenerek yaşattığını ve esas sahibinin halk olduğunu söylüyor. 

82 yıldır kesintisiz süren Türkiye’nin ilk ve tek yerel etkinliği olması, Atatürk’ün mirasına sahip çıkılması, Bergama’nın tanıtımının yapılması adına gerçekleştirilen bu kermese, sadece Bergamalıların değil, turizme, tarihe, kültüre değer veren tüm vatandaşların da sahip çıkması, katılması Kermesi düzenleyenlerin en önemli dileği. 

bergana


Bu Makale 06.09.2018 - 15:16:36 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.