Yeni yönetmelik çıktı, o bölgelere sadece 4 ve 5 yıldızlı otel yapılacak

Yeni yönetmelik çıktı, o bölgelere sadece 4 ve 5 yıldızlı otel yapılacak
Turizm Tesisleri Uygulama Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, turizm koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm merkezlerinde 4 v 5 yıldızlı otellerle 4 ve 5 yıldızlı tatil köyleri dışında tesis yapılmasını ysaklıyor.

TurizmGüncel

K
ültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm merkezleri içinde yer alan Bakanlık belgeli tesislerin yüksek nitelikli hale getirilmesi için izlenecek usul ve esaslar belirlendi. Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Turizm Tesisleri Uygulama Yönetmeliği’nin amacı, ‘’tesislerin plan, fen, sağlık ve sürdürülebilir çevre şartlarına uygun yapı ve yapılaşma koşulları ile projelendirilmelerine ilişkin usul ve esasları belirlemek’’ olarak açıklandı.

2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanununun 37 nci maddesine dayanılarak hazırlanan yönetmelikle birlikte yapı ruhsatları, yeni yönetmelikteki uygulama ve imar plaları doğrultusunda verilcek. Turizm tesislerinin yönetmelik hükümlerinden yararlanabilmesi için ruhsat düzenlenmesi esnasında Bakanlık tarafından bu turizm tesislerine ilişkin düzenlenen turizm yatırımı veya kısmi turizm işletmesi belgesinin ilgili idareye ibrazı zorunlu olacak.

O bölgelere sadece 4 ve 5 yıldızlı otel yapılabilece

Yönetmeliği 5. maddesinin 4. fıkrasında yer alan, ''Bakanlığın talebi üzerine turizm tesislerinin tapu kütüklerinin beyanlar hanesine turizm tesisi (dört ve beş yıldızlı oteller ve dört ve beş yıldızlı tatil köyleri) olduğu yönünde belirtme yapılacak ve bu belirtme yapılmadan yapı ruhsatı verilemeyecek.'' ifadesiyle, turizm koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm merkezlerinde 4 v 5 yıldızlı otellerle 4 ve 5 yıldızlı tatil köyleri dışında tesis yapılmasını yasaklıyor.

Ancak, kendi tapulu arazisi için kamu kurum ve kuruluşlarından tahsis veya irtifak hakkı alan kişi ve kurumlar, yapı ruhsat belgesi alabilecek.

Yönetmeliği 3. Maddesinin 5. fıkrasında, ‘’Bu Yönetmelik hükümlerine göre yapı ruhsatı verilen turizm tesislerinin tapu kütüklerinin beyanlar hanesine Bakanlığın talebi üzerine; tesisin bu Yönetmelikte belirtilen turizm tesisi dışında kullanılamayacağı, tesisin bulunduğu taşınmazın üzerinde kat irtifakı ve kat mülkiyeti tesis edilemeyeceği, bağımsız bölüm oluşturulamayacağı yönünde belirtme yapılır.’’ ibaresi yer aldı.

Belge vermeyenlerin çalışma ruhsatı iptal edilecek

Öte taraftan, Turizm yatırımı belgesi süresi sonunda bu Yönetmelikte belirtilen turizm tesisi için kısmi turizm işletme belgesi veya turizm işletmesi belgesi başvurusunda bulunmayan, belge alamayan veya belgesi iptal olan turizm tesisleri iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı iptal edilecek.

Yönetmeliğin 6 maddesi ise, taban alanına dahil edilmeyen kullanımları düzenliyor. Yönetmelikte, taban alanına dahil edilmeyecek kullanım alanları şu şekilde belirtiliyor:

Uzmanların yorumu: İptal edilirse ne olacak?

Yönetmelikle ilgili TurizmGüncel'e değerlendirme yapan sektör uzmanları, turizm bölgelerinde 4 ve 5 yıldız kategorisine girmeyen tesislerin işletme ruhsatlarının iptal edilmesinin önemli sorunlar doğuracağını belirtiyor. Uzman, ''Siz bir 4 yıldızlı bir otel projesi yaptınız. Bakanlık geldi ve sınıflandırmada yıldız sayısını 3'e düşürdü. Bu durumda ne olacak?'' diye sordu.

Yasalar ve yönetmelikler hazırlanırken sektörün görüşünün alınmamasının önemli sorunlar doğurduğuna dikkat çeken sektör uzmanı, bunun da uygulamada büyük problemlere ve mağduriyetlere neden olduğunu ifade etti.

YÖNETMELİĞİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ>>>Bu Haber 06.07.2019 - 09:54:11 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.