KOMER genel kurulu yapıldı, Bakanlık yönetimde neden yok?

KOMER genel kurulu yapıldı, Bakanlık yönetimde neden yok?
Kaderine terk edilen 370 milyon liralık Kuşadası Kongre Merkezi ile ilgili önemli gelişmeler var.

TurizmGüncel

Yatırımının yüzde 50’si TÜRSAB iştirakleri, yüzde 37’si ise Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı DÖSİMM tarafından yapılan Kuşadası Kongre Merkezinin (KOMER), olağanüstü genel kurulu yapıldı. Bilindiği üzere 370 milyon lira yatırımla yapılan KOMER çürümeye terk edilmişti.

Yönetimine Bakanlık temsilcisinin giremediği KOMER’in bundan sonraki yol haritasını İlker Ünsever TurizmGüncel’de anlattı.

Yapılan genel kurulda KOMER’in yeni yönetimi TUR-PRES'ten TÜRSAB Hukuk danışmanı Avukat İlker Ünsever, TÜRSAB adına Eda Yurtcan ve Deniz Köse, Kuşadası Belediyesi'nden Meclis Üyeleri Emre Fazlılar ile Volkan Alkış oldu.

Daha önce yönetimde bulunan 3 üyesini geri çekerek KOMER’in filli olarak işlevsiz hale gelmesine neden olan Kültür ve Turizm Bakanlığı ise, olağanüstü genel kurulda Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer'i aday gösterdi.

Bakanlık temsilcisi neden seçilemedi?

TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı İlker Ünsever, “6 kişinin aday olduğu ancak 5 kişinin seçileceği genel kurulda bakanlık temsilcisi diğer adaylara oy vermeyince, diğer adaylar da Bakanlık temsilcisine oy vermedi ve böylece Umut Tuncer yönetime giremedi.” dedi.

“Belediye ve Ticaret odası ile anlaştık, Bakanlık son dakikada aday gösterdi”

Bakanlığın daha önce yönetimdem kaçtığı için KOMER’in kayyuma teslim edildiğini ifade eden İlker Ünsever, “Biz KOMER’i ayağa kaldırmak için belediye ve ticaret odası ile anlaştık. Bakanlık son dakikada kültür ve turizm il müdürünü aday gösterdi. Üstelik genel kuruldaki maddelerden biri, şirketin tasfiyesiyle ilgiliydi. Biz şirketin tasfiye edilmemesi yönünde oy kullanırken Bakanlık temsilcisi şirketin tasfiye edilmemesi yönünde oy kullanmadı. Bunu demeyen bakanlık yönetime neden aday gösterdi?.” diye konuştu.

“KOMER ile UKTAŞ’ı ayrı düşünecemeyiz”

İlker Ünsever, ‘KOMER’de bundan sonra ne olacak?’şeklindeki sorumuza ise şu yanıtı verdi:

UKTAŞ ile KOMER meselesini birbirinden ayıramayız. Bakanlık oraya da el koyam ak için mahkeme mahkeme geziyor. Ortağı olduğu şirketin orayı kaybetmesi için elinden geleni yapıyor.

Yeni yönetim şimdi şirketin sermayesini artırarak borçlarını ödemek ve Kuşadası’ndaki yerel güçlerin katkısıyla oranın işletilmesini sağlama peşinde.

“Bu iş öncelikle bölgedeki kurumlara düşer”

Bakanlık oranın yaşatılmasını istediği sürece biz Bakanlık temsilcisinin yönetimde olmasını isteriz. Biz Bakanlık KOMER’de olmasın demiyoruz, ‘KOMER kapanmasın, yaşasın’ diyoruz.

Şimdi KOMER’e ortak olmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcılarla görüşeceğiz. Ama her şeyden önce bu iş Kuşadası’na ve bölgeye düşer. Aydın ve İzmir büyükşehir belediyeleri, ticaret odaları, ilçe belediyeleri... gibi bir sürü kurum var.

“Sayın Bakan hiçbir kuruma olumlu yanıt vermedi”

TÜRSAB oraya 100 milyon dolar para yatırdı. En azından bu paranın bir kısmını geri alsın.

Bugüne kadar sayın Bakana gidip KOMER ile ilgili proje sunan hiçbir kurum olumlu yanıt alamadı. Bugüne kadar TÜRSAB, Aydın Valiliği, Kuşadası Belediyesi gibi kurumlar sayın Bakana KOMER için proje sundular ama hiçbirine olumlu yanıt verilmedi.”Bu Haber 22.10.2021 - 19:04:56 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.