Bayındır: Süper Kupa ve Şampiyonlar Ligi Finali işaret fişeği olacak

Bayındır: Süper Kupa ve Şampiyonlar Ligi Finali işaret fişeği olacak
TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’nin 2019’da UEFA Süper Kupa ve 2020’de UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’ne ev sahipliği yapacak olmasının, büyük çaplı uluslararası etkinliklerinin geri dönüşünün de işaret fişeği olacağını söyledi. Her iki finalin de en az 50’şer bin yabancının İstanbul’a gelmesi anlamına geldiğine işaret eden Bayındır, “Ancak daha önemlisi imajımıza yaptığı katkı olacak” dedi.


Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’nin 2019’da UEFA Süper Kupa ve 2020’de UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’ne ev sahipliği yapacak olmasının, spor alanında olduğu kadar diğer alanlarda da büyük çaplı uluslararası etkinliklerin geri dönüşünün de işaret fişeği olacağını söyledi. Her iki finalin de en az 50’şer bin yabancının İstanbul’a gelmesi anlamına geldiğine işaret eden Bayındır, “Ancak kısa dönemli artışlar bir yana Türk turizminin, Türkiye’nin ve İstanbul’un imajının yeniden yükseltilmesi adına bu tip organizasyonlar çok faydalı olacaktır. Etkileri olumlu ve kalıcı olur” dedi.FINAL FOUR OLUMLU ETKLEDİ

Geçen yıl İstanbul’da gerçekleştirilen 2017 THY Euroleague Final Four’da benzer etkinin gözlemlendiğini dile getiren Bayındır, Türkiye’nin ayrıca UEFA Euro 2024’e ev sahipliği adaylığını da sektör olarak ilk günden itibaren desteklediklerini vurguladı. Bir dönem Antalya’nın futbol ağırlıklı olmak üzere yerli ve yabancı spor kulüplerinin kamp merkezi olduğunu hatırlatan Bayındır, Antalya’da kamp yapan yabancı kulüp sayısının geçtiğimiz birkaç yılda azaldığına dikkat çekti. Bayındır, ülkemiz ev sahipliğinde uluslararası spor organizasyonlarının artmasının Antalya’nın da yeniden spor kulüplerinin kamp merkezi haline gelmesine etken olacağını ifade etti.

YENİDEN 'MODA' OLURUZ

“Sektör olarak bu tip organizasyonlara desteğimiz tam” diyen Bayındır, şunları söyledi: “Son iki yıldır uluslararası toplantılar, kongreler, spor turnuvaları vs gibi etkinliklerin birçoğu güvenlik bahane edilerek iptal edildi. Güvenlik günlük hayatımızın bir meselesi olmaktan çıksa da yabancı çevrelerde kasıtlı olarak oluşturulan bu algının dağıldığını görüyoruz. Bu tip organizasyonlar da ülkemize yönelik olumsuz algıların tamamen yok olmasına katkı sağlayacak niteliktedir. İki yıl öncesine kadar uluslararası kongre organizasyonlarının sayısı açısından ülke bazında Türkiye dünya çapında ilk 20’de, şehir bazında İstanbul ilk 10’daydı. Bugün maalesef sıralamada çok gerilerdeyiz. İmajın yükselmesini sağlayacak her etkinlik, uluslarası kongre ve toplantıların yönünün yeniden Türkiye’ye ve İstanbul’a dönmesini, İstanbul’un yeniden ‘moda şehir’ olmasını sağlayacaktır. Türkiye’nin turizm gelirlerini artıracak en önemli itici güç de bu olacaktır.”

TANITIM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Organizasyonların ulaştığı geniş kitleler olduğunu vurgulayan Başkan Bayındır, “Bu organizasyonları şimdiden önemli bir tanıtım fırsatına çevirip İstanbul ve Türkiye için etkili filmler ve tanıtım çalışmaları başlatıp hazırlanacak filmleri maçların yapılacağı sırada da televizyonlar aracılığı ile geniş kitlelere ulaştırmamız gerekir” dedi.

UEFA Süper Kupa Finali 14 Ağustos 2019’da Beşiktaş Vodafone Park’ta, UEFA Şampiyonlar Ligi Finali ise 30 Mayıs 2020’de Atatürk Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilecek. Türkiye’nin ayrıca UEFA Euro 2024’e ev sahipliği adaylığı bulunuyor.


Bu Haber 31.05.2018 - 09:51:08 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • levent erdoğan - 01.06.2018 - 11:11

    Umarım bir kaç günlük etkinlik için Başkanımızın demecini okuyup F1 misali heyecana gelen yeni Otel yatırımları çıkmaz karşımıza.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.