Taksicilerde numara bitmiyor: Bir gazetecinin yaşadıkları

  9.12.2017 - 09:17:12  Dolaşarak yolu uzatma, taksimetre açmama, bagaj parası alma gibi yollarla müşteriden fazla para alan taksiciler, şimdi de müşterilerden ücretsiz yoldan paralı geçiş ücreti alıyor.  Hürriyet gazetesi yazarlarınan Sefer Levent, bir taksi yolculuğunda başından geçenleri yazdı. Taksicilerin yol üzerindeki EDS, radar, güvenlik kamerası hatta trafik levhalarını bile müşterilerine ücretli geçiş sistemi diye yutturmaya çalışan taksiciler oluğunu belirten Levent, ''Vatan Caddesi paralı olmuş haberimiz yok.'' diyor.  Sefer Levent, başından dolayı şöyle aktarıyor:

  ''Önceki gece Beşiktaş civarından bir taksiye bindim. Bahçeşehir’e gitmek istediğimi söyledim. Güzergaha hiç müdahale etmedim. Orta yaşın üzerindeki taksici açık bağlantı yollarını tercih ederek Mahmutbey’e kadar geldi. Mahmutbey gişelerinden geçerek TEM otoyoluna girdi. Sorunsuz bir şekilde Bahçeşehir gişelerinden çıktı ve beni evime ulaştırdı.

  Ayna üzerindeki taksimetreye baktığımda 87 TL’yi gördüm. Ancak gişelerden de geçmiştik o yüzden “Borcum ne” diye sordum. “87 lira taksimetre 10 lira da paralı geçiş 97 lira” cevabını aldım.

  Her gün geçtiğim Mahmutbey-Bahçeşehir otobanın 2,5 TL olduğunu bildiğimden “10 liralık paralı geçişi nasıl yaptık” diye sordum. Taksiciden aldığım cevap çok enterasandı. “Yukardan geçişlerden geçtik. Bir tanesi Vatan Caddesi’deydi. Biri Mahmutbey’de diğeri de zaten Bahçeşehir gişeleriydi. Hepsi 10 TL” dedi.

  PARALI VATAN CADDESİ!

  “Vatan Caddesi’nin paralı olduğunu bilmiyordum, yeni mi yaptılar” diye sormam üzerine, “Havaya kuruyorlar. Vatan Caddesi’ne de kurdular” dedi. Güldüm... “Güvenlik kameralarını, radarları HGS gişesi yaptın, benden de her geçiş için para istiyorsun. Ayıp oldu” dedim. Çıkışıma bozulan Taksici, “Karıştırdım herhalde kusura bakma. O zaman 90 TL ver, yeter” dedi. Ödemeyi yaptım, fişimi de aldım.

  Yaşadığım olayı taksici-müşteri dolandırıcılık olayı gibi görebilirsiniz. Müşterisinden özellikle de yabancılardan fazla para almaya çalışan, gerçek parayı sahte para ile değiştiren yüzlerce hikayeyi okumuş ya da bizzat yaşamış olabilirsiniz. Yaşadığım olayın bir dolandırıcılık tarafı var, bunu bir tarafa koyun.. Asıl derdim paralı yollara kurulan havadan ücretli geçiş, hız kontrol, radar, trafik uyarı hepsinin birbirine benzemesi ve hangisinin ne olduğunu vatandaşın ayırt etmesinin mümkün olmamaması...

  NE ÖDÜYORUZ BİLMİYORUZ

  Benim başıma gelen olay eminim yüzlerce vatandaşın başına geldi... Ama olayı sadece bazı taksicilerin bu karışıklığı yeni bir dolandırıcılık fırsatına çevirmesine indirgememiz yanlış olur. Bugün Türkiye’nin dört bir tarafında paralı yolları kullanan vatandaşlar paralı yolun nerede başlayıp nerede bittiğini, nereden kaça geçtiğini bilmiyor. Kuzey Marmara Otoyolu’ndan tutun, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü ve paralı otoyollardan geçin, eminim ki nerede paralı yola girdiniz, neresi için ne kadar ödediniz asla bilemeyeceksiniz. Ta ki HGS ya da OGS ekstrenizi alana kadar. Yine eminim ki çoğu vatandaş ne yazık ki HGS ya da OGS ekstresini incelemiyor. Yazının devamı>>>  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 9.12.2017 - 09:17:12 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Vural Karasu'dan Azur Air açıklaması: Resmi belge elimize ulaştı
  Sahte hastalık davası açan iki İngiliz turiste 83 bin liralık ceza şoku
  TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve yönetimden Kurtulmuş'a ziyaret
  InterContinental Hotels Group, lüks otel operatörünü satın aldı
  Jolly Tur acentelerinde VR dönemi
  Bu 5 tur operatörü Rusya'dan Türkiye'ye 2.8 milyon turist getirecek
  Ekonomi, finans, pazarlar... Feti Kuyucu sektörün sıcak gündemini yazdı
  Genç turizmci evinde ölü bulundu
  Putin yüzde 76 ile yeniden devlet başkanı: Her şey, hepimiz değişiriz!
  İspanya'nın yükselişi 2018'de de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  TÜRSAB'ın eski yönetiminden bakanlığa dilekçe: Son iki yılımızı...
  Bu 15 ülkeden turist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye hedefi
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun