Benzer Haberler:
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Yabancılara satılan konutta Irak Suudi Arabistan ve İran lider
  Bağlıkaya, 1618 sayılı yasanın revize edilmesi için Erdoğan'dan destek istedi
  AB İlerleme Raporunda bu da var: Sıfırlayın!
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  AB'den Türkiye raporu: Türkiye birlikten hızla uzaklaşıyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Jolly Tur'dan Bağlıkaya'ya nezaket ziyareti
  Tebligatlar Başaran Ulusoy'a ulaştırılamıyor mu, Ulusoy ne diyor?

  AB: Kulübün kuralları gayet açık, Türkiye girmek istiyorsa...

  29.04.2017 - 10:11:05  Malta’da dün gayriresmi nitelikli toplantıda bir araya gelen AB dışişleri bakanları, beş unsurdan oluşan ortak bir zeminde buluşmayı başardı. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, zirvede “Kulübün kuralları açık. Girmek istiyorlarsa ne yapacaklarını biliyorlar. Aramızda görmekten memnun oluruz ancak onların tarafında bir netleştirmeye ihtiyaç var. Biz nerede durduğumuz konusunda gayet açığız” mesajı verdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise “Ben bu olumlu havayı gördüm, hatalarını anladıklarını da gördüm, eğer samimilerse” dedi.
  Avrupa Birliği, referandum ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) Türkiye’yi denetim sürecine almasının ardından Ankara’ya yönelik atılacak adımlar konusunda üye ülkeleri arasındaki görüş ayrılıklarına rağmen beklenenin ötesinde olumlu bir yaklaşım içine girdi. Hürriyet'ten Güven Özalp'in haberine göre, Malta’da gayriresmi nitelikli bir toplantıda bir araya gelen AB dışişleri bakanları, ortak bir zeminde buluşmayı başardı. Bir bölümüne Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı toplantıdan çıkan sonuç, AB’nin, yaşanan sorunlara göz yummaksızın Türkiye ile yola devam etmek istediğini ancak Ankara’dan da gerekli adımları beklediğini ortaya koyan bir niteliğe sahip. Gayriresmi olması nedeniyle resmi karar alınmayan ancak Türkiye ile ilişkiler konusunda bundan sonraki yönelimi netleştiren toplantıda bakanların uzlaştığı unsurlar AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından açıklandı. AB’nin buluştuğu ortak noktalar Mogherini’nin ifadeleriyle şöyle:

  'REFERANDUM SONUÇLARINI TANIYORUZ'

  Türkiye de dahil olmak üzere her ülkenin kendi yönetim sistemini belirleme konusunda egemenlik hakkına saygı duyuyor ve bunu tanıyoruz. Türkiye de bunu anayasa değişiklikleriyle referandum aracılığıyla yaptı. Bazı itirazlar olduğunun farkında olmakla birlikte referandum sonuçlarına saygı duyuyoruz. Anayasa değişikliklerinin, Venedik Komisyonu tavsiyeleri ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemleri çerçevesinde uygulanmasını umuyoruz.

  ULUSAL BİRLİK ARAYIŞI

  Anayasa değişikliklerinin en üst düzeyde ulusal birlik ve kapsayıcılık arayışı içinde, Türk yetkililer tarafından, referandumda kaybeden taraf da dahil olmak üzere,  tüm siyasi pozisyonlara saygı gösterilerek uygulanmasını umuyoruz.

  'TÜRKİYE’YE ZARAR VERME NİYETİMİZ YOK'

  İstikrarlı, güvenli, ekonomik açıdan başarılı bir Türkiye, AB’nin yararına. Niyetimiz hiçbir zaman Türkiye’ye ya da Türk halkına zarar verecek bir şey yapmak değil ve olmayacak. Tam tersine birçok alanda karşılıklı olarak vatandaşlarımızın yararına olacak yapıcı iş birliği arayışındayız. Türk vatandaşları diyaloğumuzun ve iş birliğimizin odağında.

  'MÜZAKERELERE DEVAM'

  Katılım müzakereleri sürüyor. Ne askıya alındı ne de sona erdi. Bununla birlikte herhangi bir müzakere başlığının açılmasına yönelik bir çalışma içinde değiliz. Üyelik kriterleri son derece açık ve Türkiye bunları gayet iyi biliyor. Eğer Türkiye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bize aktardığı ve anladığım kadarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz saatlerde dile getirdiği gibi katılım müzakerelerine ilgi duyuyorsa bunun gerektirdiklerini gayet iyi biliyor. Özellikle de insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve medya özgürlüğünün de dahil olduğu temel özgürlükler, idam cezası, uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri konusunda. Bunlar Türkiye’nin, bir AB adayı ülke fakat aynı zamanda bir Avrupa Konseyi (AK) üyesi olarak uymasının beklendiği ilkeler. Bu konuda AK ile çok yakın bir şekilde çalışma konusunda kararlıyız.

  ‘KURALLAR AÇIK'

  Müzakerelerin, katılım kriterlerinin son derece açık olduğu bir süreç bağlamında sürdüğünü vurgulayan ve artık Türkiye’nin devam etme ve Avrupa ailesinin bir parçası olma konusunda istekli olup olmadığını açıklama zamanının geldiğini söyleyen Mogherini, “Kulübün kuralları açık. Girmek istiyorlarsa ne yapacaklarını biliyorlar. Aramızda görmekten memnun oluruz ancak onların tarafında bir netleştirmeye ihtiyaç var. Biz nerede durduğumuz konusunda gayet açığız” dedi.

  TEMASLAR SÜRECEK, EKİMDEN ÖNCE BELİRLEYİCİ ADIM YOK

  Farklı görüşlerin açık sözlü, yapıcı aynı zamanda da sakin bir şekilde dile getirildiği toplantıdan Türk yetkililerle bundan sonra izlenecek yolun belirlenmesi konusunda görüşülmesi kararı da çıktı. Bu kararın ilk adımı olarak Mogherini ile Çavuşoğlu ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Gelecek haftalarda da üzerinde uzlaşılan beş temel unsur bağlamında izlenecek yollar çeşitli düzeylerde ele alınacak. AB kaynakları, ekimden önce Türkiye konusunda belirleyici bir adım atılma ihtimalini düşük görüyorlar.

  ‘OLUMLU HAVAYI GÖRDÜM’

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB ülkelerinin artık hatalarını anlamaya başladığını belirterek, “Bizimle iş birliği yapacaksanız, bizimle diyalog içinde olacaksanız, bize karşı çifte standarttan uzak durun. Bizimle samimi olun ve açık olun... Türkiye ile ilişkileri nasıl düzelteceğiz diye soruyorlar. Hangi adımları atmamız lazım? Ben de düşüncelerimi, kendilerinin de kabul etmeye başladıkları hatalarını yüzlerine samimi bir şekilde söyledim ” dedi. Çavuşoğlu, Türkiye ile müzakerelerin devam etmesi yönünde alınan kararın da bir söz olarak kalmaması ve uygulamaya geçirilmesi gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Ben bu olumlu havayı gördüm, hatalarını anladıklarını da gördüm, eğer samimilerse.”

  ALMANYA KALKAN OLDU

  Almanya, yaptığı açıklamayla toplantının seyrini etkiledi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Alman hükümeti müzakerelerin iptaline kesinlikle karşı, bu tamamen yanlış bir tepki olur” dedi. Türkiye konusunun iç politika unsuru olarak kullanılmasını da eleştirerek, “Evde, ‘Artık Türkiye ile konuşmuyoruz’ diye alkışlanmayı isteyenler Türkiye’de hiçbir şeyi değiştirmeyecek” dedi. Fransa da Almanya’nın pozisyonuna yakın bir duruş sergiledi. Türkiye aleyhtarı yaklaşımı dikkat çekici boyutlara ulaşan Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ise “Katılım yanılsamasına bağlı kalmak tamamen yanlış olur. Türkiye ile temasa evet, üyeliğe hayır” diye konuştu. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, AB’nin göç anlaşmasıyla Avrupa’nın güvenliğini Türkiye’nin ellerine bıraktığını, diyaloğun çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Çifte standart uygulanmamalı. Türkiye’ye ihtiyacımız olduğunda diğer konuları unutuyoruz. Türkiye’ye vurmak istediğimizde göç anlaşmasını unutuyoruz” dedi.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 29.04.2017 - 10:11:05 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Thomas Cook'un Türkiye paket turu satışları yüzde 84 arttı
  Ortadoğu pazarında çalışan turizmciler, Türkiye'deki fiyat artışından endişeli
  THY pilotundan mektup: Yorgunluktan ve uykusuzluktan ölüyoruz!
  Dosso Dossi otelleri büyük bir dönüşüme hazırlanıyor
  Otelcilere 'kişisel veri' uyarısı: Temel hak ve hürriyetler korunmak zorunda
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun!
  Delphin Otellerinin sahipleri yeniden gözaltında
  Dorak'ın patronundan Ulusoy'a şok suçlama: 3 milyon dolarımı...
  Çeşme-Alaçatı havalimanı ihalesini kazanan şirket belli oldu
  Bakan açıkladı: 1 milyar dolar yatırımla Mersin'e ikinci Belek kurulacak
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Mehmet İşler: Yunanistan'a 1.5 milyon turist gönderdik, 200 bin turist aldık
  İşte Türkiye'nin yeni Moskova Kültür ve Turizm Müşaviri
  Antalya'da bu zamana kadarki en büyük Hint düğünü yapıldı
  TUSİAD'dan seçim açıklaması: İstikrarı bocazak uygulamalardan kaçının
  Ali Koç Bodrum'da gövde gösterisi yaptı
  Hakan Bakar: Türk otelciler bu yıl çok iyi paralar kazanacak
  Oteller Rus turiste yer kalması için Avrupa'ya 'stop' çekiyor
  İngiliz Yotel, 3. havalimanına yapacağı 451 odalı otelle Türkiye pazarına giriyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Kruvaziyerle turist getiren acentelere toplam ne kadar para verilecek?
  Jet2 bu sefer de Manchester kapasitesini arttırdı, Türkiye de listede
  Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini açıkladı
  Yabancılara satılan konutta Irak Suudi Arabistan ve İran lider
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun