Melik Yetim-Sherwood Breezes Resort Mali İşler Direktörü

Samimi bir izlenim

Büyük beklentiler ile başlayan 2011-2012 turizm sezonu en kısa sürede turizmin tüm cepheleri ile önlem alınmaz ise 2012 yılı ülkemiz için büyük hüsranla sonuçlanabilir.

 
Büyük beklentiler ile başlayan 2011-2012 turizm sezonu en kısa sürede turizmin tüm cepheleri ile önlem alınmaz ise 2012 yılı ülkemiz için büyük hüsranla sonuçlanabilir. Turizm bakanlığının Mart 2012 yılı verilerine göre sınırlarımızdan giren yabancı sayısı geçen yıla göre yüzde 9,72 azalmış durumda.  Tüm ülkelerde azalma var. Bunun temel nedeni Avrupa ve dünyadaki ekonomik kriz rüzgârları elbette ama biz bu rüzgârlara karşı gemimizi nasıl yönetiyoruz veya yönetmeliyiz. 

Turizm’de ülkemizin rakibi olarak gördüğümüz tüm devletler bu durumu çok önceden dikkate alıp önlemlerini almış durumdalar. Otelci karlılığından fedakârlık edip fiyat düşürdü, tur operatörü karlılığından fedakârlık edip fiyat düşürdü, devletler teşviklerini iyileştirdi ancak ülkemizde halen sessiz bir bekleyiş var. Çok açık ve net söylüyorum bu şekilde devam ederse sene sonunda hem otelciler, hem havayolu şirketleri hem de tur operatörleri ve sonucunda Türkiye geçen sene yapmış oldukları ciroları ve karları rüyalarında görürler. 

Evet, elbette ki ürünümüzü hak ettiği değere satalım ucuza satmayalım. Elbette ki Türkiye turizmi otelleri ile çalışanları ile ve sunulan hizmet ile rakiplerinden önde şu anda ama ortada bir de satın alma gücü ve müşteri psikolojisi gerçekleri var. 

Yunanistan krizi hala çözülemedi ve daha kötüye gidiyor, bu çalkantının gölgesinde Avrupa’nın dev ekonomilerindeki ( İspanya, İtalya, Portekiz ve dahi Hollanda) ekonomik bozulmalar yakın zamanda kendisini gösterecektir. Avrupa ülkelerindeki işsizlik oranları son 20 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. 

Tüm bunların ışığında müşterinin satın alma isteği azaldı ve bu riskler dolayısı ile yılda 3 kere tatile giden Avrupa halkı bu sene ya bir kere tatile gidecek ya da arabası ile gidebileceği yakın ülkeleri tatil için tercih edecek. 

Hollanda pazarında Türkiye şu anda yüzde 0,5 ekside. İspanya yüzde 1,7, Portekiz yüzde 4,7 artışta toplam pazar ise yüzde 1,7 eksi de. Almanya pazarında yüzde 10 eksiler konuşuluyor ki yıl da 4 milyon turistin geldiği Almanya’da yüzde 10’luk düşüş Türkiye için ciddi rakamdır. Aynı şekilde Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden gelen turist sayısında da ciddi bir azalma var.
 
Zaman boş laflarla geçirilecek kadar ucuz değil. En kısa sürede herkes üzerindeki ataleti atmalı ve gerekli önlemleri almalı.  Bu zamanda önemli olan her ülkede pazardaki en yüksek payı kapmaktır.  Bunun için de diğer ülkelere göre fiyat avantajı olmalıdır, çünkü müşteri bu devirde aldığı hizmetten çok fiyata önem vermektedir. Bunun için Otelci karından feragat etmelidir, tur operatörü karından feragat etmelidir, havayolu karından feragat etmelidir, devlet teşvik vermelidir, bunlardan bir tanesinden tek başına fedakârlık beklemek Turizmi sonsuza kadar öldürmek demektir.
 

Bu Makale 16.05.2012 - 21:59:02 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • mehmet celik 17.05.2012 - 11:18

  Sayın Zafer bey tebrik ederim size aynen katılıyorum ama doruyu söylemek bu ülkede her zaman iyi anlasılmıyor temennim ne demek istedihinizi her kezin anlamış olması selamlar

 • mehmet celik 17.05.2012 - 11:15

  Her zaman burda dile getirmeye calıstım ama ben hiç kimse olamdıhım için tınayan olmadı ,(Turizm’de ülkemizin rakibi olarak gördüğümüz tüm devletler bu durumu çok önceden dikkate alıp önlemlerini almış durumdalar. Otelci karlılığından fedakârlık edip fiyat düşürdü, tur operatörü karlılığından fedakârlık edip fiyat düşürdü, devletler teşviklerini iyileştirdi ancak ülkemizde halen sessiz bir bekleyiş var.)İste bu bu bizim özellihimiz devletimizin turizime olan ilgisi acık olarak ortada ,hava limanları satılıyor devrediliyor ,alan şirketlerin gözünde sadece rant var,hava limanı vergileri,benzin ucak yakıt fiatları aldı basını gidiyor tek bir sey var nasıl nerden ne kadar vergi koparırız,yatırdıgımız sermayeyi nasıl en kısa zamnada amorti ederiz? Tek düsündükleri buturizimi turizimcilerden başka düsünen yok.Birde turisler taylanda,enonosyaya gitmezler orda kış baslıyor yani her gün bol bol yamur,adı gecen ülkelere genelde kıs ayları gidiliyor cünki orda yaz olmus oluyor sebeb tayland falan dehil net ve kesin bizim turizim polatikalarımız,Suriye sanki bizim iç meselemiz,kenelerlen falanda baş edemiyoruz halkımızın birazda cahillihi,doru trafihi ve araba kullanmasını hala örenemedik,her gün ölüyoruz örenmeyede niyetimiz yok,amerikanın zaten senelerdir uydusundayız bunda tamam ,neler yapmamız gerekiyor hep hotelcilerden fedekarlık beklemek? devletimizinde bazi teşvikler vergi indirimleri Havalimanları ile ilgili),daha fazla bütce turizime ayırmak,acil bir şekilde turizm stratejisi belirlememeiz gerekiyor evet buda cok doru,reklam vs. gibi,su arab baharını hala anlamadım ne baharı ya her yerde savas var

 • mehmet simsek 17.05.2012 - 06:54

  oncelikle sunu belirtmek isterim turkiyenin fiyatlari rus pazari icin gayet normal seviyelerde,ancak gelisen turizm pazarinda gecen sene gelen turistlerin tekrar gelmesini beklemek biraz yanlis bir yaklasim. bu 2000 yillarinin mantigi.turist gelmis, gormus, gezmis ama ertesi sene baska bir ulkeye gitmek istiyor vietnam,enonezya,cin,hindistan,dominik, maldivler,misir,tayland.bunlardan tayland ozellikle bu sene yaz operasyonuna agirlik verilmis bir ulke cunku buyuk operatorlerimizden biri 4 tane otel acmis durumda,ayrica bizler hava durumuna ,yagmura,suriye olaylarina ,amerika fuze kalkanina ve trafik kazalarina bakmadan laylaylom turist niye gelmiyor diye dusunuyoruz. 2 tane keneyi bile dunyaya super bir reklamla duyuyoruz ve turist niye gelmiyor ... royal.travel@ngs.ru

 • berk yani 17.05.2012 - 01:32

  şu 2010 yılını baz olarak alalım 2011 yılını değil diyen tüm herkese sesleniyorum: turizmden hiç anlamadığınız belli. bu ne demektir ya. mevcut müşteriyimi elinde tutmak zor, yeni müşteri kazanmakmı? ne demek oluyor 2010 yılıyla 2012 yılını kıyaslayalım. neden? katılmıyorum hemde hiç. 2011 yılında ama öyle ama böyle ayağına kadar gelen müşteriyi üzerine ekleyeceğin yerde hem kaçırmışsın hemde sonra çıkıp yorumlarda 2011 i baz almayalım. yok böyle birşey. bu müşteriler neden gelmedi? neden kaçtı? neden bir defalık geldi? neden elimizde tutamadık? önce bunların açıklamasını yapın. sudan bahanelere sarılıp bu iş böyle yürümez. ya sabır ya sabır. bu tarz yorumları yapanların aklına şaşmak lazım.

 • Zafer Cengiz 17.05.2012 - 11:18

  Türk Turizminin tarihi, beceriksizlik ve tutarsızlıklarla dolu olmasına rağmen, bir sayfa ders alınamamış ve bir adım yol alınamamıştır. Samimi bir izlenim olarak TEDBİR ALINSIN önerisi getiren Sn.Yetim ve RÜYA GÖRME katkısı yapan Sn.Abakan, mutlaka HAKLI durumdalar ama GÜÇSÜZ konuma düşüyorlar. Zira sanıldığı ve konuşulduğu gibi turizm herkesin BİRLİKTE yediği bir pasta değildir. Yıllardır YAĞMALANAN bu pastanın artık nasıl paylaşılması ve telef edilmemesinin düşünülmesi gerekirken, yakın geçmişten bile ders alınmamaktadır. Bu bakımdan, mevcut piyasa mekanizması ve koşulları değişmeden, böylesi MASUM yorumlar yapmanın İYİNİYET rüyalarından öteye gidemeyeceğini (hiç olmazsa) GERÇEKÇİ olarak ARTIK anlamaya başlayalım. Destinasyon yönetimi kapsamında bütünleşemeyen paydaşlar, turizmi telef etmeye mahkumdur.

 • Mithat ABAKAN 17.05.2012 - 02:19

  Çok açık ve net söylüyorum bu şekilde devam ederse sene sonunda hem otelciler, hem havayolu şirketleri hem de tur operatörleri ve sonucunda Türkiye geçen sene yapmış oldukları ciroları ve karları rüyalarında görürler. Zaten görecekler. Geçen sene turizm için herşeyin olağanüstü olduğu bir yıldı. Oteller hazır olmadan Nisan ayı başında sezonu açmak zorunda kaldı. Otellerin sezonu erken açtığı için Türkiye bağlantılı operatörler ve havayolu şirketleri korkunç ciro yaptı. Bundan dolayı 2012yi 2011le değil, 2010la değerlenirmek en mantıklısı. Diğer dediklerinizin çoğuna katılmakla birlikte bazı konularda farklı düşünüyorum. Bizim olke olarak acil bir şekilde turizm stratejisi belirlememeiz gerekiyor. Bu startejiye uygun olarak mevcut pazarlara uygun olarak, yeni pazar saptamaları yapmamız lazım.. mithatabakan@ymail.com

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.