Kadir Uğur

İster inan ister inanma!

Sene 2011. Aylardan ekim. Bir yaz sezonunun bitmesine ramak kalmış.


Sezonun analizini yapıyoruz. Herkes sezonu kendine  göre değerlendiriyor.

Sezon basında Tunus ve Mısır’da  yaşanan olaylardan dolayı Türkiye’ye yönelen turist akını hız kesmiş, yön değiştirmiş. Türkiye'de ağzını şapırdatarak büyük karlar bekleyip, yaptığı anlaşmaları hiçe sayan, attığı imzayı biraz daha fazla kar etmek için tanımayan, verdiği sözleri yalanlayan, senelerce Türk turizmine destek  veren isletmeleri biraz daha fazla para alacağım diye unutan, yani bindiği dalı kesen isletmeler ve yöneticileri hüsrana uğramış... Böyle bir senaryoyu  düşünmek bile istemiyorum. Ama su anda planlanan ve  bazı tesislerde uygulanmaya başlanan oyun bu yönde gelişiyor. Mısır’da Tunus ‘ta açıkta kalan turisti kazanmak için sana senelerce sadakat ile bağlanmış kuruluşları ve de turistleri gücendirirsen bundan yalnız sen değil tüm Türk turizmi zarar görür. Bizde bir söz vardır; Dimyata pirince  giderken evdeki bulgurdan olmayalım.

Şu an Batı Avrupa’da tüketiciye yönelik turizm fuarları yoğun bir şekilde sürmekte. Bu fuarlarda gözlenen bu sene bilhassa Almanya, İsviçre ve Avusturya’daki tatilcinin tatil harcamalarını ön plana aldığıdır. Bunun böyle olacağı bir sene öncesinden ekonomistler tarafından ortaya atılmıştı.

Yani bu sene iyi iş yapacak sektörler Turizm ve Otomotiv  sektörleri olarak görülüyor. İnşallah sezon sonunda yüzünün akıyla bu sezonu iyi bir şekilde geçirmiş Türk turizmini yasarız.

Mısır ve Tunus’ta yaşanan olayların çok yakın bir zamanda tekrar normale döneceğini, bu normale dönüş ile beraber boşalmış tesislerin doldurabilmek için büyük bir atağa geçmek zorunda kalacakları, bunun da piyasada büyük bir fiyat indirimine dönüşebileceğini gözden kaçırmamak gerekir. Bu indirimli fiyatların henüz temmuz ve ağustos ayları için kararını vermemiş aileleri etkileyeceğini göz ardı etmememiz gerekir kanaatindeyim.

Bir ay sonra Berlin ITB Fuarı’nda sezonun nasıl şekilleneceğini daha iyi görebileceğiz. Hayırlı karlar, iyi sezonlar.Bu Makale 07.02.2011 - 12:37:54 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.