Kadir Uğur

Antalya'nın stratejisi diğer bölgelere yarıyor

Antalyalı otelcilerin pazarlama stratejileri hem tatilcileri hem de tur operatörlerini bölgeden soğutuyor.
 
 
Geçen sene 2012 yılı için tespit edilen yüksek fiyatlar, tur operatörlerine gönderilen devamlı satış stopları yaşanan kapasitenin üzerindeki oda satışları, anlaşmalara uymamalar, anlaşma maddelerini hep kendi tarafına yontmalar bu bölgenin müşterileri olan biz tur operatörlerini biraz kırdı, biraz üzdü, biraz da soğuttu.
 
Tabii ki bu durum bölge pazarlamasına etki yaptı. Otel ile anlaşma yapıp belli bir kontenjanı almışsın. Bütçelerini ayarlamışsın, prospektini çıkarıp pazarlama masraflarını yapmaya başlamışsın. Tam satışa başlayacağın sırada stoplar gelmeye başlamış. Ne yapacağını şaşırmışsın. Uçağın koltuğunun boş kaldığına mı üzülesin, yoksa yaptığın reklam masraflarına mı?
 
Görüldüğü gibi bu tip çalışmalar daha çok Antalya’nın rakiplerine yarıyor. Türkiye’de Ege Bölgesi tırmanışa geçiyor. Akdeniz çanağındaki rakipler birden kucaklarına gelen müşteriler yüzünden göbek atıyor, Antalya’daki otelciler de “ne yaptık da böyle oldu” diye düşünüyor. Stratejilerinizi belli bir mantığa oturtup, belli bir çizgide yürümezseniz, bir ileri iki geri gidip durursunuz. Müşteriyi kaçırıp “ne yaptık ki böyle oldu” diye kara kara düşünmeye başlarsınız.
 
Evet, Türkiye’de satılmıyor dediğimiz bölgelerde artışlar başladı. Türkiye’nin, daha doğrusu Akdeniz’in turizm başkenti dediğimiz Antalya’da düşüşler başladı. Esasında bu artışlar o bölgelerin daha iyi stratejiler geliştirmesinden veya daha iyi pazarlama yapmasından kaynaklanmıyor; bu artışlar Antalya bölgesine tepki veren müşterilerden kaynaklanıyor. Ege Bölgesi’nin ve Akdeniz çanağının otelcilerinin Antalya’daki meslektaşlarına teşekkür etmesi gerekiyor.
 
Hayırlı sezonlar.
 

Bu Makale 12.07.2012 - 10:01:17 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.