Ö. Cahit Sarıbey

Çin'den turist gelir mi gelir

Bölgemizdeki ve çevremizdeki yüzlerce ören yerini ve tarihi değerlerimizi muhteşem doğamızla harmanlayıp oluşturacağımız seyahat programıyla ve Avrupa’daki emsallerine fark atacak nitelikteki tesislerimizde milyonlarca Çinliyi ağırlayabiliriz diyorum.

Altı yıl öncesiydi sanırım. Muğla Valilik Özel Kalem Müdürlüğü görevimi sürdürdüğüm yıllarda İstanbul Muğlalılar Derneği Başkanlığı'nı yürüttüğü dönemlerden tanıştığım sevgili dostum Zafer Karadağ gelmişti bir gün makama. 
 
Kendisi doğduğu yere yani Muğla’ya aşık ileri görüşlü bir işadamı. Çin’in tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz için de iyi bir pazar olacağını görmüş, ticaret için Çin’e kadar uzanmıştı. Şangay'da kurduğu ve adını da Karya koyduğu şirketinde ithalat/ihracat işiyle uğraşır oldu.
 
Hiç kopmadı dostluğumuz. Kardeş gibi olduk zaman içerisinde. “Çin ile Türkiye arasında ticaret yapıyorum ama, turizmle özdeşleşen Muğla için turizm kapsamında bir şeyler yapmak, ne yapıp ne edip Çinli turistleri Muğla’ya ve ilçelerine getirmek lazım” dedi bir gün. 
 
Dönemin Muğla valisi dahil birçok yetkiliyle de görüştü bu konuyu. Çin’in çok uzak olması, uçak problemi, Çinli turistlerin tercihlerinin farklılığı, dil sorunu vb. gibi birçok sıkıntılar nedeniyle heyecanlı dostum maalesef beklediği cevabı bulamamıştı. Oysa aşılmayacak meseleler değil ki bunlar.
 
“Çin neresi, Muğla neresi? Oradan buraya turist gelmez. Çinli turistlere ne verebiliriz?” diye işin kolayına kaçanlara inat yılmadı, usanmadı, araştırdı.
 
Çinlilerin kültürü ve  alışkanlıkları yakından gözlemlediğinde görüleceği üzere; çok çalışan ve çok para kazanan Çinli zengin sayısı her geçen gün artıyor. Gelişmişlik ve zenginlik arttıkça, ekonomik zenginliğe kavuşan milyonlarca Çinli de ülke dışında tatil yapmayı tercih ediyor. 
 
Kum, deniz ve güneşi bir yana bırakın. İyi bir tanıtım yapılabilirse tarih ve doğa ile ilgilen Çinli tatil için Türkiye'yi seçecektir. Zira Türkiye'nin de tarih ve doğa açısından zengin olduğu bir gerçektir.  Tüm dünya ülkeleri Çinli turistlere odaklanmışken Türkiye bu fırsatı değerlendirmelidir
.
Evet, Muğla Çin için Çin devletinin değerlendirmelerine göre uzak destinasyonlar arasında bulunuyor. Ama Çin’in Urumçi, Shihezi veya Lli şehirleriyle - Van arasındaki mesafe hesaba alınırsa Çin ile Türkiye orta hatta kısa mesafe destinasyonlar arasına girmektedir. 

Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın ITB Fuarında Çinli yetkililerle turizm işbirliği imzaladığı düşünüldüğünde,  2012 yılın da Türkiye'de Çin Yılı, 2013 yılında da Çin'de "Türkiye Yılı" ilan edilmiş olması avantajını da kullanarak var olan ticaret, ekonomi ve kültür ilişkilerinin turizmle daha da güç kazanacağı bir gerçektir.
 
Geçen gün kısa süreliğine geldiği Muğla’daki buluşmamızda “Çinli Turist Van’a inerse, onları iç hat uçuşu ile Dalaman’a veya Bodrum-Milas Havalimanı'na getirmek işten bile değil” dedi sevgili dostum. Çok da haklı bence. 

Bölgemizdeki ve çevremizdeki yüzlerce ören yerini ve tarihi değerlerimizi muhteşem doğamızla harmanlayıp oluşturacağımız seyahat programıyla ve Avrupa’daki emsallerine fark atacak nitelikteki tesislerimizde milyonlarca Çinliyi ağırlayabiliriz diyorum.
 

Bu Makale 02.04.2012 - 13:45:19 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Rıdvan Ensari 25.04.2012 - 09:57

    Sn.Sema Hanım ve Sn.Cahit Bey Sn.Cahit Beyin ve dostunun çizdiği rotanın bir ayağının Vanda olması fikri bile çok güzel .Eminim bu konu,gerek bizim gibi Vanda konaklama sektöründe olsun veya turizmin başka bir alanında faaaliyet göstersin herkes ama herkes elinden gelenin fazlasını yapacaktır. ,Sn.Sema hanım da Çin konusunda bilgi ve yaptıkları zaten herkesce malum.Ve bu bölgelerin böyle projelere gerçekten ihtiyacı var.Düşünen dile getiren ve inşallah ileride gerçekleşmesinde emeği geçecek olanlara ,herkese teşekkürler.Hoşçakalın

  • Cahit SARIBEY 14.04.2012 - 12:52

    Sayın KOCAKANAT, Güzel yorumunuz ve nazik davetiniz için çok teşekkür ediyorum. Sizin ve ufku açık saygıdeğer müteşebbislerin varlığı, Ülkemiz turizmi ve ticareti için oldukça önemlidir. Dolayısıyla sizler gibi gönüllü elçilerimiz var oldukça dünyanın her yerinde ve her alanda başarıyı yakalarız diye düşünüyorum. Umarım ilk fırsatta karşılaşırız. Ben de sizleri Marmariste ağırlamak, bölgemizi gezdirmek isterim. Selam ve saygılarımla. Cahit SARIBEY

  • sema bakacak kocakanat, Aristo China 13.04.2012 - 06:33

    Sevgili Cahit Bey, Harika goruslerinizi degerlenirmek vevprogramlarin ilk turlarini uygulayabilmek icin sizi Cine davet etmek istiyorum. Cinden sevgi ve saygilar, Sema

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.