Ö. Cahit Sarıbey

Mavi Bayrak almak ve bu niteliği korumak kolay değildir

Muhteşem bir doğa, pırıl pırıl deniziyle bir cennettir Marmaris. Belde ve köylerinin hepsi birbirinden güzel, hepsi birbirinden değerlidir. Göz alabildiğine yeşil ve göz alabildiğine mavidir yaşamın rengi Marmaris’te. Gökyüzü masmavi, pırıl pırıl suyuyla deniz masmavidir bu cennette.

Sırtını yasladığı dağlardan denizin kıyısına kadar uzanan eşsiz güzellikteki ormanlarda yeşilin her tonunu yaşamanız,  kızılçam, karaçam, fıstıkçamı, sedir, ardıç ve dünyada ender bulunan kokulu “günlük” ağaçlarını görmeniz mümkündür. 

Serinlemek isteyenlere kucak açan deniz, içme suyu kadar berrak, içme suyu kadar temizdir adeta. 

İçmeler sahilini görünce büyülenmiş gibi olur, hayranlıktan kendinizden geçersiniz.   

Turizm de Otorite olan TRIPADVISOR AWARDS’ın İçmeler Plajının Avrupada 2 nci, Dünyada 24 üncü olduğunu açıklaması memnuniyet verici bir sonuçtur.

Hiç uyanmak istemediğiniz bir rüyada zannederseniz kendinizi. Gerdanlıktaki inci taneleri gibi birbirinden güzel tesisleriyle harikulade bir tatil yapmanız için her imkân sunulmuştur sizlere.

Başta belediyeler olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar güzelliğe güzellik katmak, bölge değerini korumak, Yerli ve yabancı turistlerin huzurlu, güvenli, temiz, sağlıklı ve rahat bir ortamda tatil yapmaları için var güçleriyle çalışırlar çırpınıp dururlar.  

Altyapı sorunu yoktur bu yörede. Pis su temiz suya karışmaz, kanalizasyondan bir damla su kaçmaz denize. Altyapı sorunu yoktur bu yörede. Pis su temiz suya karışmaz, kanalizasyondan bir damla su kaçmaz denize.

Halk bilinçlidir, kirletmez denizini, kirletmez plajını, kirlettirmez.

Deniz bölge yaşayanları ve çalışanları için çok ama çok önemlidir. Gözü gibi korur Deniz’i herkes. Zira balıkçı nafakasını denizden çıkartır, Günlük tur tekneleri gün buyunca denizde oyalar misafirlerini, mavi yolculuğa çıkan tekneler doğal güzelliklerimizi deniz sayesinde sunarlar  yolcularına, tatil için bölgeyi tercih edenler için vazgeçilmezdir deniz. Pırıl pırıl denizin kenarında yürüyüş yapar insanlar, yorgunluk atmak için deniz kenarındaki bankları tercih eder kimileri. Yaşamdır bizim için deniz, tertemiz denizimiz en büyük kozumuzdur bizim. 

Diğer kurumlar gibi Marmaris Toplum Sağlığı Merkezi de aksatmaz görevini, iki haftada bir numuneler alır denizden. Analizler yapar. Sonuçlarını paylaşır ilgililerle. Bilimsel inceleme sonucu açıklanan doğru ve güvenilir verilerdir bunlar. 

Nitekim bu merkezin 2012 yılı içerisinde Marmaris’ten, Kumlubük’e hatta Bayır köyü sınırları içerisindeki Çiftlik koyuna kadar uzanan sahil şeridinde, Mayıs ayından Temmuz sonuna kadar yaptığı analiz sonuçları geçti elime. Tek tek açıklamalarla yayınlamışlar sonuçları. Simgesel olarak hepsinde gülen yüz var. Açıklanan değerler, Sağlık Bakanlığının ve ilgili otoritelerin kabul ettiği Sempatik değerlerin bile altında. 
İnsanlar yalan söyler ama rakamlar asla yalan söylemez. İsteyen herkesle paylaşabileceğim bu değerleri Çevre Mühendisi bir arkadaşımla da paylaştım. Tek kelimeyle mükemmel, tertemiz bir deniziniz var dedi.
Hatırlatmam gerekirse Marmaris'te deniz suyu ve plajının temiz olması dolayısıyla mavi bayrak almaya hak kazanan 18 plajda bu bayraklar hala dalgalanıyor. Bunların Dokuz tanesi İçmeler Plajında asıldı. 
Mavi Bayrak almanın ve bu niteliği korumanın ne denli zor olduğunu bilen bir kişi olarak,  Marmaris ve İçmelerin denizine dil uzatan, denize giren kaşınıyor diyen art niyetli, sığ düşünen densizlere bir çift sözüm var.

Gönderde dalgalanan Mavi bayraklar bakkaldan alınmadı. Elinizi, dilinizi çekin tertemiz denizimizden. Hele hele bilimsel dayanağınız olmadan bir kez daha çıkmayın ortaya. Bölgemizin ve ülkemizin değerlerini zedelemeyin, olumlu imajını sarsmaya çalışmayın. 
İnsanların, işini, ekonomisini ve moralini bozmayın. 
 

Bu Makale 03.12.2012 - 12:06:30 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.