TÜRSAB'dan sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili açıklama

TÜRSAB'dan sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili açıklama
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, sokağa çıkma yasağının tur ve transferleri etkileyip etkilemediği ile ilgili açıklama yaptı.

TÜRSAB tarafından yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığı'nın, seyahat acentelerinin tur ve transferde kullandıkları 9+1 araçların toplu taşıma statüsünde değerlendirdiği belirtildi. Uygulamada yaşanabilecek aksaklıklar için İçişleri Bakanlığı'na görüş sorulduğunu belirten TÜRSAB, cevabın gelmesinin ardından acentelerin ayrıca bilgilendirileceği kaydedildi.

TÜRSAB tarafından yapılan açıklamanın ilgili bölümü şöyle:

(...)

‘’Söz konusu genelge metninin 3.2’nci maddesinde, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenlerin sokağa çıkma yasağına tabi olmayacağı ifade edilmektedir.

Seyahat acentalarının tur, paket tur ve transferlerinde kullanmakta oldukları minibüs veya 9+1 araçlarının yukarıdaki maddede geçen “otobüs” tanımı içerisinde olduğu tarafımızca değerlendirilmektedir. Aynı şekilde seyahat acentaları tarafından rezervasyonu yapılmış ve bundan sonra da yapılacak tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinde seyahat acentalarının kendi çalışanları, yerli ve yabancı turistlerin; gerek havaalanı, otogar, gar, liman gibi toplu ulaşım araçlarının varış noktaları ile konaklama tesisleri arasındaki transferleri gerek de özel araçlarla gerçekleştirecekleri şehirlerarası yolculuklarda söz konusu genelgedeki yasaklardan muaf tutulacağı değerlendirilmektedir.

Ancak kısıtlamaların uygulanacağı günlerde, emniyet güçlerince yapılacak denetimlerde yaşanması olası sıkıntıların giderilmesi amacıyla bu hususlar hakkında İçişleri Bakanlığı’na yazılı görüş sorulmuş olup, yazı cevabının tarafımıza ulaşmasını müteakip siz değerli üyelerimizle ayrıca paylaşılacaktır.’’Bu Haber 01.12.2020 - 12:54:41 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.