Her gün yeni bir acı haber ile uyanır olduk. Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor, bitti toparladık derken tekrar başa dönüyoruz. Bir çok yurttaşımız hayatını kaybediyor, askerlerimiz şehit oluyor.


  Bir yandan turizm sektörü de tepetaklak oldu. Zarar konusunda telaffuz edilen rakamlar oldukça yüksek. İlerleyen yıllarda kaç firma iflas edecek, kaç işçi işsiz kalacak, kaç aile dağılacak kim bilir. Bakıyorum artık turizm sektörü anılmıyor bile. Nasıl anılsın, ne yapacağız da işin içinden çıkacağız, Ankara’nın ortasında bomba patlıyor ve vatandaşlarımız hayatını kaybediyor, bunu ülkeye gelmesini beklediğin turiste nasıl mantıklı bir şekilde açıklarsın ki?

  Ama bu ülkede güzel “şey”ler de oluyor? Ne? Bana 7 Haziran tarihinden bu yana ülkemiz de olan güzel bir “şey” söyleyin. Bakın ulusal “YAS” ilan ettik. Bayraklar yarıya indirildi. Ülkece içimiz kan ağlıyor.

  Ama bakın. “YAS” tutma kavramını bence biraz yanlış anlıyoruz. Örneğin, “YAS” ilan edildiğinde manav etkileniyor mu? “YAS” tutuyoruz diye evinize domates almaktan vazgeçiyor musunuz?  Ama turizm sektörü direkt olarak etkileniyor değil mi? Turizm çünkü bir eğlenceden ibaret. Eğlence denildiğinde de akla hemen müzik geliyor. Dolayısı ile ülkemizde ne zaman acı bir tablo yaşansa hemen bütün müzik sektörü susturuluyor. Konserler, otel programları, bar programları hepsi iptal ediliyor. Zaten zar zor geçimini sağlayan müzisyen dostum o akşam evine ekmek götüremiyor.

  “Ya ne olacak? Orada insanlar hayatını kaybediyor, bu adam 1-2 gün evine para götüremese ne olur?”

  Doğru. Orada bir sürü canımız, arkadaşımız, eşimiz dostumuz hayatını kaybetmiş. Bizim bu sebepten eğlenmeye hakkımız yok. Buna katılıyorum. O insanların yakınlarının acılarını ülke olarak paylaşmamız gerek. Bu yüzden “YAS” tutmamız gerekiyor.

  Peki, müzik her türlü duyguyu içeren bir sanat dalı ise, neden müziği susturmak yerine müzisyenlerin acıların paylaşılacağı parçalar çalmasına izin verilmiyor. Araya bir “Ankara Havası” sıkıştırırlar ve yanlışlıkla eğlenirler diye mi korkuluyor? Otelin lobisinde, sessiz sakin bir şekilde piyanosunu çalan müzisyeni neden kaldırıyorsunuz ki oradan? Duygularını ifade etmesine neden engel oluyorsunuz ki? Piyanonun önünde göbek atan insanlar mı gördünüz? O müzisyenin piyanosunu çalarken eğlendiğini mi düşünüyorsunuz?

  11 Eylül 2001 saldırılarını hatırlamayan ve bilmeyen yoktur. Sting’in yanlış hatırlamıyor isem saldırılar ile aynı gün veya 1 gün sonra yaptığı bir konser var. Araştırın, izleyin derim. Sting Live in Tuscany diye aratarak bulabilirsiniz. Konser de Sting ve müzisyenlerde dahil herkes parçaları ağlayarak çalıyor ve söylüyor. Kimse bunu garipsemiyor çünkü bu insanlar yaptıkları sanat ile duygularını ifade ediyor ve söyledikleri şarkıları hayatını kaybedenlere adıyor.

  Herkes “YAS” tuttuğunu farklı bir şekilde ifade ediyor. Bakın sosyal medya hesapları siyahla kaplandı. Diyorlar ki, öyle profil resmini değiştirmekle olmaz! Peki nasıl olur? Müziği kapatarak mı? Aç bir bak televizyon programlarına. Hiç “YAS” tutar bir halleri var mı? Koskoca medya sektörü tabi. 1 hafta yayınlamasa o evlilik programını kaç bin lira zarar edecek. Bu yüzden o “YAS” tutamaz, onun yerine müzisyen tutar.

  Bırakın yöneticiler müzik devam etsin. Müzisyenler de “YAS” tutsun. Onlar nasıl “YAS” tutulacağını emin olun çok iyi bilir. Bırakın hayatını kaybedenler için çalsınlar, söylesinler. O insanların sanatla anılmaya hakları var. Siyaset programlarına malzeme olmak yerine, müzikle anılmaya hakları var.


  Ülkemizin başı sağolsun.

  iquee.m Genel Müdürü / Online Reklam Danışmanı
  Berkun Meral
  berkun@iqueem.com @berkunmeral

  Kullanıcı Yorumları

  sukru - 14.10.2015 08:17:28
  ah berkun bey ah. muzige gelene kadar daha ne meslekler var anlattiginiza benzer sebeplerden yok olan. Ama dediklerinize yuzde yuz katiliyorum. Konservatuar ogrencisi bir oglum var, burada ogretilenler sadece insanlari eglendirmek icin mi? ne kadar basit insanlarin ekmek paralariya oynamak. Kapatin muzigi... Eee tamam mi simdi? Hersey duzeldi mi? Bakin radyo kanallarinin cogu yas nedeni ile muzik tarzimizi agirlastiriyoruz dediler, bunun cozumu budur.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Gerek yok (mu acaba) dijitale!
  Turizm ve sosyal medya ilişkisi
  Yeni nesil yasaklı reklamcılık
  Online Reklamcılığın Başlama Noktası
  Bilgisayarcı çocuk
  Mobil reklamcılık
  PR’ını sevdiğimin ülkesi…
  Hedef Eğitilmiş İnsan!
  Bir reklam mecrası olarak Sosyal Medya
  Birleşik Hesaplar!
  Kulaktan kulağa sosyal medya
  Basılı Medyaya karşı Sosyal Medya
  Sezonluk reklam mantığı
  Farkedilmemiş bir konu: Bilişim
  Değişime ayak uydurun
  Sosyal medya canavarları!
  Kongreye doğru
  (Dijital) Resort Kongresi
  2014’e veda…
  Yöneticilerin ajanslarla imtihanı
  Pazarlama dersi!
  Ne bekliyorsun, anlat bilelim
  Duran varlık
  Güzel yedik ama, iyi yedik
  Yas
  Yüzüne ışık tutulmuş tavşan!
  Otellere yönelik online pazarlama önerileri
  Expolandıramadıklarımızdan mısınız?
  Dijital mahkumiyet!
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun