Bir bozkırın ortası, imkansızlıklar içinde bir turizm kenti haline gelebilir mi? Gelemez diyenler mutlaka Eskişehir’i görsün.

  Bir idealist insan, harap görünümlü köhne bir şehri, Avrupa’nın özenilen bir merkezi durumuna çevirebilir mi? Buna hiç ihtimal vermeyenler, gidip Eskişehir’i dolaşıp, gezsinler… Kışın ortasında Bodrum, Marmaris, Çeşme, Alanya’da oteller ve esnaf sinek avlarken, İç Anadolu’nun bir kentinde turizm hareketi olur mu, oteller dolar, yerli turist otobüsleri park etmekte zorlanır mı? Eskişehir’de oluyor işte…

  Gözlerimle görmesem inanmazdım. O parkların muhteşemliği, o üzerinde pırıl pırıl tramvayların çalıştığı caddeleri, bulvarları, o şehrin her yerini süsleyen harika heykelleri, ağaçları ve çiçekleri ile mükemmel peyzajı… Çamur deryası diye bildiğimiz Porsuk’un üzerinde gondollarla dolaşıp Pavarotti dinlemek hayal gibi bir şey. Ama dinliyorsunuz, gondolla ve kanal gemileriyle keyifli bir ortamda geziyorsunuz Porsuk’u…

  Avrupa’nın şöhretli kentlerinde imrenerek baktığınız parkların, meydanların, insanları eğiten merkezlerin çok daha güzeline rastlıyorsunuz Eskişehir’de. Gece ışıklandırması, şehirdeki disiplin bile bizim alıştığımızdan çok farklı. Sanki çok ünlü bir mimarın elinden geçmiş bu şehir, sanki dünyanın en meşhur sanatçıları görev yapmışlar burada. Hele kentin çeşitli yerlerine serpiştirilen anlamlı heykellerin güzelliğini anlatamam. Heykeltraşlar gücenmesin ama, bizde heykel diyince baktığımızda bir şey anlamadığımız bilmece gibi taşları, modern sanat diye seyrettiriyorlar insana. Oysa Eskişehir’de mükemmel, müthiş esprili harika heykeller gördüm.


  İktisatçıdan heykeltraş olur mu? Hem de nasıl oluyormuş, gidin Eskişehir’de görün. Üstelik o heykeltraş, Londra’daki dünyanın en büyük Balmumu heykel müzesinin çok daha mükemmelini kendi elleriyle yaratmış. Londra’daki Atatürk’e benzemeyen heykeli de Eskişehir’de yaparak, İngilizlere hediye etmiş. Bu müzeyi mutlaka görmelisiniz. Dünyanın, Türkiye’nin liderlerini,devlet büyüklerini,sanatçılarını, edebiyatçılarını hep orada bulacaksınız ve hayran kalacaksınız.
       
  Prof. Yılmaz Büyükerşen’i mutlaka tanımalı, yarattığı mucizeye tanıklık yapmalı ve onun gibi değerlere sahip olduğumuz için iftihar etmeliyiz. Büyükerşen 15 yıldır Eskişehir’in sevilen, sayılan belediye başkanıdır ama bu çok yönlü insanın başarıları anlatmakla bitmez. İlk önce meşhur Anadolu Üniversitesi’ni kurmuş, yıllarca rektörlüğünü yaparak on binlerce yetişmiş diplomalı genci ülkeye kazandırmıştır. O her şeyin ilkini başarmakta mahirdir. İlk açık öğretim kurumunu hayata geçirmiştir. İlk olarak kente bir havaalanı kazandırmış, kurduğu havacılık bölümünde binlerce pilotun yetişmesini sağlamıştır. İlk senfoni orkestrasını kurmuştur. Tiyatrolar, kültür merkezleri açmış, şehre ilk tramvay hattını döşemiş, Ankara’daki Gençlik parkının 30 misli büyüklüğünde, hem de iki adet kentpark yaratmıştır.

  Bu parklardan birinde mini trenle gezebiliyor, çimlere uzanarak güneşlenmenin keyfini yaşıyor, harika kubbeli ve 40 odalı bir şatonun içerisinde,çocuklarınıza her odasında ayrı masallar dinletebiliyorsunuz. Hele bir sualtı merkezi var ki, Eskişehir’de köpekbalıklarını, tüm cins ve de yerli balıkları, çeşitli deniz böcek ve hayvanlarını göreceğimi biri söylese inanmazdım. Şimdi aynı parka, bir de büyük Hayvanat bahçesi kuruyorlar.


  Eskişehir’in gecesi de, gündüzü de ayrı güzel. İki Üniversiteye ve 50 binin üzerinde öğrenciye sahip bu kent, cıvıl cıvıl hareketli, gençlik havası yayıyor çevresine. Bir barlar sokağı var ki, tüm turizm merkezlerimizdeki barların sayısını aşıyor. 100’ün üzerinde, çok uzun bir sokağın içine karşılıklı dizilmiş bu barlarda binlerce insan, büyük bir disiplinle ve huzurla eğleniyor. Ortada görünen tek bir polis yok. Şaşmamak mümkün değil.

  Biliyor musunuz, Eskişehir’in ‘’Avrupa kentleri’’ arasına alındığını? Torpil filan değil, bileğinin hakkıyla alınmış. Bu başarıyı sağlayan da Yılmaz Hoca. Kim diyor ki, Türkiye’de adam yok? Çok adam var da kıymetini bilen yok. Biz Haberal gibi adamları hapse tıkıyoruz, Doğramacı gibi dahileri, üzüntüden kahredip öldürüyoruz, Yılmaz Büyükerşen’leri seçilmesin diye uğraşıyor, mahkemelerde süründürüyoruz. Bence bunlar korunmaya alınması gereken Türk büyükleri sınıfında. On binlerce sıradan adama sahip çıkıyor, koruyoruz da, bu vatanseverlerin analarından emdikleri sütü burunlarından getiriyoruz.

  Eskişehir’e plaj bile yapan, milleti yaz aylarında yüzdüren Yılmaz Hoca’ya şapka çıkarıyor, teşekkür ediyor, hiç değilse kendi hesabıma ‘’Allah razı olsun’’diyorum.   
   

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun