edaozsoy@turizmguncel.com

Türk ve Yunan turizmciler bir araya gelecek, yeni yol haritası çizilecek

Bu hafta başı TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve beraberindeki turizmcilerle birlikte Atina'daydık ve Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefalogianni ile görüştük.

Yunanistan hükümetinin tek kadın bakanı Kefalogianni, hakikaten genç ve dinamik biri. Ayrıca çok hoş ve mütevazı bir kadın. Yunan ve Türk turizmcilerin görüşmedeki en önemli gündemi kuşkusuz vizelerdi.

1 MİLYON TURİST GARANTİ


Yunanistan, tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor ve turizmden başka da kayda değer kazanç getiren bir sektörü bulunmuyor.  Geçen yıl Yunanistan, 85 bin kişiyle Türkler'in en fazla turistik amaçlı olarak ziyaret ettiği ülke oldu. Ülkenin geçen yıl ağırladığı turist sayısı ise 16.5 milyon civarında. Ülkenin 2011 yılındaki turizm geliri ise 10.5 milyar dolar. Yunanistan'da bu yıl turizm gelirleri yüzde 10 civarında düşüşte. Tesislerdeki doluluk oranları ise yüzde 60-65 gibi düşük düzeylerde.

Yunanistan böyle bir ortamda gözünü  Türkiye'den gelebilecek 1 milyon turiste dikmiş durumda. Bu yaz  beş adaya vizesiz girişler başlatan Yunanistan, Türk turist sayısını artırabilmek için vizesiz geçiş imkanlarını genişletmeyi amaçlıyor. Tüm ülkeye vizesiz giriş ihtimali şimdilik uzak gibi görünüyor. Ancak Yunanistan daha fazla turistik bölgeye vizesiz girişlerin sağlanması için Avrupa Birliği'ne yönelik bir rapor hazırlamayı düşünüyor. Bu beklenti Türk ve Yunan turizmcilerin buluşmasında da dile getirildi.

Ziyaret sırasında TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Yunan Bakan  Kefalogianni "Siz vizeleri gevşetin, Türkiye'den toplamda bir milyon turisti garanti ederiz" dedi. Yunan bakan da bu konuda ellerinden geleni yapacaklarına dair söz verdi.


ÖZEL SEKTÖR TOPLANTISI YAPILACAK

Bu görüşmeden çıkan bir başka güzel sonuç da iki ülkenin turizm bakanlıklarının ortak çalışmasının özel sektöre de güzel bir örnek teşkil edeceği yönündeki mesajlardı. Her iki taraf da bu konuda ilk adımları attı,. Başaran Ulusoy özel sektör temsilcileri buluşmasının ilk adımının Türkiye'de yapılmasını önerdi. Yunanistan ile ortaklaşa paketler zaten bir süredir gündemde ancak her iki tarafın özel sektör temsilcileri hükümet yetkililerinin desteğiyle bir araya gelirse ortaya hakikaten güzel sonuçlar çıkabilir. Çünkü sonuçta her iki ülke de birbirine çok yakın kültürleri dış ülkelere pazarlıyor


Bu Makale 11.09.2012 - 14:00:53 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.