Eda Özsoy

Hiçbir kriz turizm sektöründen büyük değildir!

Hiçbir kriz turizm sektöründen büyük değildir!
Malumunuz koronavirüs nedeniyle turizm sektörü sıkıntılı günler geçiriyor.

Acente ve tur operatörlerinin işleri durdu. Neredeyse yüzde 100’e yakın iptal, iade ve öteleme talepleri geliyor.

Bu süreci yönetmek kolay değil!

Devlet desteği olmadan seyahat acentelerinin bu krizi atlatması çok zor.

Burada en büyük sıkıntıyı yaşayanlar, yüksek hacimli iş yapan, riske girip aylar öncesinden garantili oda ve koltuk satın alan tur operatörleri.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ilk açıkladığı destek paketi içinde “seyahat acenteleri” yer bulmazken, şimdi onlar için özel bir karar çıkıp çıkmayacağı konusunda endişeliyim. Ama bu endişeme karşın yine de gerçekleri ifade etme sorumluluğu taşıdığımı da belirtmeliyim.

Bilindiği üzere 10 binin üzerinde seyahat acentesi var. Bunun yüzde 60 kadarı aktif statüde. Bu acentelerin çalışanlarını ve aileleri de hesaba katıldığında, ortaya 150 binin üzerinden bir toplam çıkıyor.

Evet, evine ekmek götürmek zorunda olan çalışanlardan ve borçlarını ödemek zorunda olan işveren gerçeğinden söz ediyoruz.

Pandemiden beli bükülen sektörün acente ayağı yaşatılmak isteniyorsa mutlaka özel tedbirler alınmalıdır.

Türkiye turizm sektörünün lokomotifi olan, Türkiye'yi tanıtmak için canla-başla çalışan seyahat acentelerinin, Sayın Cumhurbaşkanımız nezdinde önemli bir yeri olduğuna inanıyorum.

Peki ne yapılabilir?

Bilindiği üzere, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan Sivil Havacılık Yönetmeliği’nde havayolları için bilet iadesiyle ilgili ek düzenleme getirilerek, iptallere karşı hava yolu şirketleri korumaya alındı. Benzer bir karara seyahat acentelerinin de ihtiyaç duyduğu apaçık ortada.

İptal ve iade talepleri, piyasada dönen çekler, pandemi nedeniyle yurt dışında ulaşılamayan tedarikçiler, kiralar, vergiler, istihdam, vb…

Paket tur sözleşmesinde geçen mücbir sebepten dolayı “iptal” ifadesi yerine “ertelemenin” resmi olarak getirilmesi seyahat acentelerine nefes aldırtacaktır.

İtalya, Hollanda ve Fransa bu konuda hızlı düzenlemeler yaparak sorunu çözdü. Almanya ve Rusya'da da aynı sistemin hayata geçirilmesi gündemde.

Belki koşullar havayolları gibi olmayabilir ama mesela İtalya’daki gibi 1 yıl içinde kullanılmak üzere voucher verilebilir.

Ülkemizin güven veren, seçkin turizm markalarının bugün arkasında duramayacaksak ne zaman duracağız?

Geç kalmadığımız sürece hiçbir kriz, turizm sektöründen büyük değildir!


Bu Makale 03.04.2020 - 12:07:41 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • misafirim 24.05.2022 - 04:02

    Gelecekten geliyorum...pandemi 2022 subat a kadar devam edecek...rusya 24 subat 2022 de ukrayna toptaklarina girecek...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.