Musa Alioğlu

SHGM’de Bilal Ekşi Dönemi

Türk Sivil Havacılığının resmi otoritesi olarak adlandırılan ve önemi giderek artan kısa adı SHGM olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne geçtiğimiz haftalarda yeni bir atama yapıldı.


Türk Sivil Havacılığının resmi otoritesi olarak adlandırılan ve önemi giderek artan kısa adı SHGM olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne geçtiğimiz haftalarda yeni bir atama yapıldı. Dr. Ali Arıduru’nun AKP’den milletvekili olabilmek için bu kurumdaki görevinden istifa etmesinden sonra kurumun başına Bilal Ekşi Genel Müdür olarak atandı.  Bilal Ekşi, göreve gelişinden sonra kurumun internet sitesine konulan mesajda kendini şöyle tanıtıyor..

“1968 yılında Rize’nin İkizdere ilçesinde doğdum. Lisans Eğitimimi Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde 1989 yılında tamamladım. İş hayatıma üniversiteyi bitirdiğim yıl TCDD’de Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olarak başladım. 1994 yılında İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Elektronik Atölyesi Şefliği’ne getirildim. Bu görevimde Raylı Taşıma Sistemlerinin tüm elektronik sistemlerinin bakım onarım ve proje sorumluluğu gibi görevler üstlendim. 1995 –1996 yılları arasında İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Atölye Müdür Yardımcılığı, 1996 – 2003 yıllarında ise Atölye Müdürlüğü yaptım. Atölye Müdürlüğüm süresince Elektronik, Elektrik ve Mekanik Atölyelerinin sevk idaresi ile Metro Tramvay araçları ile tüm elektronik sistemlerin bakım, onarım ve arızalarının yapan ekibinin yönetimi, Metro ve Tramvay araçlarının alım projesi ile Metro Atölyesinin kurulum projelerini yürütme görevini üstlendim. 2003 yılında Türk Havayolları A.O’da Revizyon Atölyeleri Başkanlığı’na getirildim. Revizyon Atölyeleri Başkanlığında, kadrosu 550 teknisyenden ve toplam 4 müdürlükten oluşan, uçak motoru, iniş takımları ve tüm komponentlerinin bakımlarını yapan bir organizasyona liderlik ettim. 2005 yılına ise THY’de Yer İşletme’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildim. Toplam 2250 kişiden oluşan bir organizasyonun sorumluluğunu yürüttüm ve özellikle zamanında kalkış performansının iyileştirilmesi konusunda çalışmalarda bulundum. 2008- 2009 yılları arasında getirildiğim THY’nin Yer İşletme’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevim çerçevesinde de toplam 1900, teknisyen ve mühendis kadrosundan oluşan organizasyonun liderliğini üstlendim.  2009- 2010 yıllarında Kıbrıs Türk Havayollarının yeniden yapılandırılması projesi kapsamında KTHY Genel Müdürlüğü yaptım. 2010- 2011 döneminde ise Turkish Engine Center Genel Müdür Yardımcılığı ve bu görev kapsamında Kalite, İş Geliştirme, EH&S birimlerinin sorumluluğunu üstlendim. Ulaştırma Bakanlığı’nın 8 Nisan 2011 tarih ve 2011/282 sayılı kararı ile (Hatırlatmak isterim ki, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Sayın Habip Soluk’un imzalarını taşıyan üçlü kararname ile) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne atandım. 11 Nisan 2011 tarihi itibariyle başlamış olduğum Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü görevimi tüm paydaşlarla beraber en iyi şekilde yürütmeyi ve gerek Türk sivil havacılığımız gerekse kurumumuzun daha güçlü bir yapıya kavuşup gelişmesini hedeflediğimi belirtmek isterim. Sivil havacılığımızın hep birlikte daha büyük başarılara imza atması dileğiyle. Saygılarımla..””

Sayın Bilal Ekşi’nin özgeçmişine baktığımızda başarılı bir profil görüyoruz. Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olarak hayatın hemen hemen bütün alanlarında rahatlıkla görev yapabilecek bir kariyer görüyoruz. TCDD’den, İstanbul Ulaşım A.Ş ’ye oradan da THY’ye ulaşan bu başarı çizgisi Bilal Bey’in  yeni görevinde de aynı ivmeyi yakalayacağından hiç kuşkumuz yok. Öncelikle sakin ve kararlı bir duruş sergileyen Bilal Ekşi’nin Sivil Havacılık sektöründeki çalışmaları, onun SHGM Genel Müdürlüğünde de başarılı olacağının bir göstergesi olacaktır. Sivil havacılık sektöründe hiç kimse ile kavgası olmayan, herkesle barışık olan ve çok da iyi geçinen bir insan olarak iz bırakması, seçimin doğru olduğunu ortaya koymaktadır. Hiç kuşku yok ki, Bilal Bey, THY camiasındaki yönetici konumunda olan insanlar arasından özenle seçildi ve bu göreve layık görüldü. Artık sadece bir kurumun değil bütün kurumların hepsinden sorumlu olarak geldiği yerin önemini çok iyi bildiğinden hiç kuşkumuz yok. Göreve gelişinden sonra sektörün en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan TÖSHİD yöneticilerini kabul ederken “ Herkese eşit mesafede duracağını ve adil olacağını söylerken “  gerçekten çok inandırıcıydı. Herkes onun, içinden geldiği THY’ye çok özel muamele yapmayacağından çok emin. Ben de aynı görüşteyim. Bu konuda zerre kadar şüphem yok. Yine aynı şekilde özel sektör kuruluşları arasında da aynı şekilde adil bir yaklaşım sergileyeceğini biliyoruz. Atanmasından sonra onu tanıyan herkesin onun hakkında çok iyi referans vermesi de tarafsızlığı ve dürüstlüğü açısından önemli bir unsur olsa gerek. Sayın Bilal Ekşi, geçmişte olup bitenlere saplanıp kalmadan ama hataya da düşmeden ileriye bakarak iyi şeyler yapacak . Türk Sivil Havacılığının, Başbakanımızın ve Binali Yıldırım Bakanımızın da işaret ettiği 2023 vizyonuna büyük katkılar yapacağını umuyor ve bekliyoruz. Başarıya gidecek olan bu yolda sayın genel müdürün kendi ekibini de kurması en doğal hakkı olsa gerek. Ama bir gerçek var ki, kuruma yıllarını vermiş , uluslararası deneyimi olan SHGM Genel Müdür Yardımcısı  Sayın Haydar Yalçın da yeni genel müdürün işlerini büyük ölçüde kolaylaştıracak birikim ve vizyona sahip bir bürokrattır. Sayın genel müdüre yolun açık olsun diyor, başarı dileklerimi sunuyorum.

Bu Makale 13.05.2011 - 10:24:05 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.