edaozsoy@turizmguncel.com

Hollanda pazarı ve KDV uygulaması

Türkiye, Hollanda'da uçakla seyahat edilen destinasyonlar arasında İspanya ve İtalya’dan sonra üçüncü pazar olarak yer alıyor.

Almanya’da durgunluk sürüyor, Rusya’da Ruble sürekli düşüyor. Keza İngiliz pazarının durumu malum. İşte tam bu noktada sayılar küçük gözükse bile Hollanda, özellikle son zamanlarda İngiliz pazarındaki boşluğu dolduruyor.

Türkiye’nin Hollanda turizmindeki Pazar payı ise 2010 rakamlarına göre yüzde 4.4. Ülkede özellikle wellness turizmi gün geçtikçe artıyor. Hatta Türkiye, wellness’ta geçen yıl Hollanda pazarının lideri konumuna yükselmiş.Şimdi gelelim Utrecht'teki turizm fuarına... 40’a yakın turizm temsilcisinin katıldığı fuarda Türkiye standı oldukça şık ve zarifti. Bodrum, Kuşadası ve Kemer de ana standın hemen yanında tanıtım çalışmalarını gerçekleştirdi. Stant alanındaki görseller de etkileyiciydi. Ana sahnenin hemen arkasında boğazda simit yiyen güzel bir kadının fotoğrafı vardı. Tülin Şahin’in simitli fotoğraflarından sonra bu resim hakikaten daha iyi olmuştu.TANITMA VE YATIRIM İŞLETMELER KOORDİNELİ ÇALIŞACAK
 

Bu yılki fuara ilk kez Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı ile Yatırım İşletmeler Genel Müdürü Zeki Can birlikte katıldılar. Fuar sırasında sohbet etme imkanı bulduğumuz iki bürokrat, bakanlığın yeni bir strateji kararı alarak, dünyadaki yatırımları yakından takip etmek adına bundan böyle tüm fuarları birlikte izleyeceklerini anlattı. Bu sene İstanbul'da Hollanda Seyahat Acenteleri Birliği'nin genel kurulunun yapılacağını anlatan Taşbaşı, tüm seyahat acentelerinin Türkiye’yi tanıma imkanı bulacaklarını anlattı. Özellikle tur operatörleri ile birlikte hareket edeceklerini belirten Taşbaşı, agresif bir kampanya yürüteceklerini de açıkladı.

ANTALYA’DAN SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ZAYIFTI

 
Bu arada fuarda dikkat çeken bir başka nokta, Antalya’dan çok da fazla sektör temsilcisinin olmamasıydı. ALTİD Başkanı Gülçin Güner, BETUYAB Başkanı Cemil Uğurlu fuar alanındaydı. Onun dışında TÜROFED Başkanı Osman Ayık, AKTOB BaşkanıSururi Çorabatır, FETOB Başkanı Zeynep Silahtaroğlu Baykal’ı fuarda göremedik.

 
 
YILDIRAY KARAER DAHA TEMKİNLİ YAKLAŞIYOR

 
Gelelim Hollanda pazarını şekillendiren turizmcilerin görüşlerine… Türkiye’ye en çok turisti getiren Corendon, artık ülkede herkes tarafından çok iyi biliniyor. Corendon Türkiye standının yanına çok büyük bir stantla katılmıştı. Türkiye’den gelen gazetecilerle birlikte sohbet etme imkanı bulduğumuz Corendon’un ortaklarından Yıldıray Karaer, önümüzdeki yıl 620 bin yolcu getireceklerini bildirdi. Ancak Karaer, Hollanda pazarı için çok da büyük vaatler vermedi. Avrupa’daki ekonomik durgunluğa dikkat çeken Karaer, 2012 yılında mevcut pazarın korunacağını, en fazla yüzde 5 oranında bir artış yaşanabileceğini söyledi.
 
KDV UYGULAMASI, TÜRKİYE’YE YARAYACAK
 

Karaer, Türk turizmcisini yakından ilgilendirecek bir müjdeyi de gazetecilerle paylaştı.Buna göre Hollanda Hükümeti, bu yıldan itibaren AB ülkelerine yapılan seyahatlar için KDV uygulaması başlattı. Yani 2012 yılındaki seyahatlerde yüzde 18 KDV uygulaması geldi. Daha önce paket turlarda KDV uygulanmıyordu. Bu uygulamanın en büyük avantajını Türkiye yaşayacak. Çünkü sonuçta Hollandalı turistlere gelen bu maliyet artışı, bu pazarda Türkiye’yi AB ülkeleri ile rekabet edebilir hale getirecek, olumlu yönde etkileyecek.


 
ARTIK KİMSE BROŞÜR ÇIKMASINI BEKLEMİYOR

 
21 yıldır Hollanda pazarında çalışan HST Holiday Service'ın sahibi Nasih Demir’in tespitleri de ilginçti. Hollanda’da son üç, dört yıldır inanılmaz bir değişim yaşandığını kaydeden Demir, artık kimsenin broşür çıkmasını beklemediğini ve internet üzerinden satışlara yöneldiğini söyledi. Pazarda şu an inanılmaz bir talep olduğunu belirten Demir, kriz nedeniyle Hollanda’daki muhafazakar müşterinin de indirim beklediğini ifade etti. Demir, krize rağmen Hollanda pazarının sezonu iyi kapatacağını sözlerine ekledi.
 
Sözün özü, bu yıl ekonomik krize rağmen Hollanda pazarının diğer ülkelere nazaran sezonu daha iyi rakamlarla kapatacağı öngörülüyor. Ancak sektör temsilcilerinin de böylesine kritik bir yılın ilk fuarına  yeterince önemi vermesi gerekiyor.Bu Makale 23.01.2012 - 11:37:15 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Yılgör Demirtaş - 13.01.2012 - 08:56

    Benim de en son yazımda üstünde durduğum KDV tersine olmuş bu sefer. Demek avrupa ülkelerinde birbirleri arasında turizm seyehatlerinde vergi yok. İlk hollanda başlatıyor. Peki ülkemize gelen turistleri neden keni kdvmizden muaf etmeyelim demiştim. Bunu da sadece kötü beklenen 2012 yılına özel olsun demiştim. Zaten alkoldeki ÖTV en büyük sıkıntı ve herşey dahilde maliyetleri arttıran bir unsur, gelen turistin de keni ülkelerinde o kadar ucuolan alkole tatilde daha fazla yüklenmelerini de hesaba katarsak, TC vatandaşımız tamam içmesin alkol ama dengelemeyi sadece turiste vergi muaffiyeti yaparsak bu iş halolour demiştik

  • bravo - 13.01.2012 - 01:21

    Sektör temsilcileri, temsil ettikleri sektöre gereken önemi veriyor mu ki Eda Hanım... Ekonomiye bu kadar girdi sağlayan bir sektörü temsil edenlerin Ankarada daha bir sevgi ve ihtimamla karşılanması gerekmez mi. Oysa Başbakan geçen yıl Ankarada toplanan turizmcileri bir hayli azarlamıştı. Sektörel kurumların bu bağlamda, kenilerine bir çeki düzen vermeleri gerekiyor sanırım...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.