edaozsoy@turizmguncel.com

FITUR’da yaşanan ilklerde gelecek için önemli ipuçları gizli

Sadece İspanyol pazarını değil, tüm dünyadaki turizm pazarlarının en önemli organizasyonlarından biri FİTUR… Bu önemli fuar, ne yazık ki Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin gölgesinde kaldı.

Bu yıl FİTUR'a geçen sene katılan 1800 şirket katılmadı ve fuar alanı ilk kez 12 bin metrekare küçülerek açıldı.
 
Bu durum, Avrupa ülkelerinin turizm bakanlıklarının, yerel yönetimlerin, havayolu ve özel şirketlerin ekonomik bazı tedbirler almasından da kaynaklanıyor kuşkusuz. Ancak her zaman olduğu gibi veriler geleceğe dair önemli ipuçları da veriyor.
 


TÜRKİYE STANDINA YOĞUN İLGİ
 

Madrid Kültür ve Tanıtma Müşavirimiz İjlal Kastal'dan aldığım bilgilere göre Türkiye standına bu yıl 34 firma katıldı. Ancak çoğu turizmci stand yerine görüşmelerde bulunmak için fuara gelmişti ve Türkiye standı bir hayli kalabalıktı.


 
Fuara Türkiye’den Divan Grubu adına katılan Aydın Usta da, Madrid’de hazırladığı Türk yemeklerini İspanyollarla paylaştı. İspanyolların Türk yemeklerine ilgisi oldukça yoğundu.
 
Her fuarda görmeye alışık olduğumuz TÜROFED’in standı ise bu kez boştu. İjlal Hanım TÜROFED yetkililerinin son anda katılmama kararı aldıklarını, bundan sonra farklı bir strateji izleyerek fuarlar yerine workshopları tercih edeceklerini anlattı.


 
VALİLERİMİZ NEDEN KAVAKLIDERE STANDINA UĞRAMADI?

 
Fuarda dikkat çekici bir başka nokta da Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 10 valinin FİTUR’a katılmasıydı. İlk gün ‘Ne güzel! Valilerimiz turizme artık daha fazla önem veriyor’ diye düşünürken ikinci gün anladım ki; bazı valilerimiz ‘turizm buluşmaları’ yerine turistik gezileri’ tercih etmişlerdi.
 
Tüm standları büyükelçimizle birlikte dolaşan valilerimizin, Kavaklıdere standına uğramamayı tercih etmesi dikkatlerden kaçmadı. Dikkatlerin bu noktaya yoğunlaşmasının nedeni ise heyet standa doğru yönelirken, korumalar önlerine çıkarak ‘Burada yol bitti’ dercesine heyeti başka bir tarafa yönlendirmesiydi!
 


İSPANYA PAZARI BU YIL DİP YAPTI

Şimdi gelelim İspanya’daki duruma ve turizme etkilerine…
 
İspanya pazarından geçen yıl Türkiye’ye gelen turist sayısı 325 bin kişi. Bu yıl beklenen rakam ise 300 binler civarında.
 
Türk turizmciler, pazardaki boşluğu Güney Amerika’dan gelen taleplerle doldurmaya çalışıyor. Zaten fuara gelenlerin çoğu da bu yönde temaslarda bulunduğunu belirtiyor. Bu tüm Avrupa’yı saran ekonomik krizin sonuçlarından biri tabii.
 
İspanya’da şu anda işsizlik yüzde 25 gibi hayli yüksek bir seviyede. Üstelik gençlerin yüzde 45’i işsiz… Sokakları biraz dolaşınca, krize tanıklık etmek de mümkün. Neredeyse bütün mağazalarda yüzde 70 indirimler olmasına rağmen, dükkanlar bomboş. Kimse taksileri kullanmıyor. Herkes özel araba yerine metroyu tercih ediyor.
 


İSPANYOLLAR İÇ PAZARA YÖNELDİ
 

Son iki yılda ekonomik kriz, seyahat sürelerini de olumsuz etkiledi. Seyahat süreleri kısaldı. İspanyollar artık daha çok kendi ülkelerini gezmeyi tercih ediyorlar. Ya da yakın yerlere yani Portekiz, İtalya ve Fransa’ya gidiyorlar.
 
İspanya’daki ekonomik inişin Türkiye’ye de faturasının ağır olduğunu söylemek gerçekçi bir bakış olacaktır. Çünkü İspanya’da yaşananlardan en çok, tatil tercihi olarak Türkiye’yi seçen orta tabaka etkilendi. Krizden bu yana orta tabakada ciddi bir erime yaşandı. Bütün bu gelişmeler de charter seferleriyle mass turizm yapan, ekonomik paketler sunan şirketlerin önümüzdeki iki-üç yıl daha ciddi daralma yaşayacağını gösteriyor.

Peki bu durum ne kadar sürer?

İşte bunun ucu açık.

Ancak çoğu turizmciye göre İspanya pazarı bu yıl en kötü kışını yaşadı. Bundan sonra daha da geriye gidilmeyeceğini, çünkü gelinen noktanın dip noktası olduğunu düşünen turizmciler var.

Bekleyip göreceğiz...
Bu Makale 24.01.2012 - 16:56:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • İspanyolca Rehber Erdinç - 24.02.2012 - 04:39

    Bugüne kadar gördüğüm en iyi stand en iyi yemek servisi,Madrid Kültür ve Tanıtma Müşavirimiz İjlal Kastal hanım,çok iyi stand hazırlamış,her zaman ki gibi Turquia.com markası kenini güzel tanıttı,şemsiyeler,,magnetler,şapkalar,atkılar,uçak içi uyku gözlükleri,vb bir çok promosyon malzemesiyle Türkiye tanıtımı yaptılar,Lola hanım İskener Barış Çayla standaların kurumundan songün kapanışa kadar her gelen ile ilgileniler ,kenilerini tebrik etmemek haksızlık olur

  • bravo - 25.01.2012 - 05:22

    Valilerimize bravo... Korku imparatorluğu denilen şey tam olarak da bu işte. Neme lazım bir gören olur alkollü içki standına uğradığımı zihniyeti bu... Size gidin orada içki için diyen mi var. Oradaki stand Türkiyenin bir markası değil mi, yazık değil mi...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.