edaozsoy@turizmguncel.com

Antalya’da servisin hakkını veren en kötü sezonda bile kazanır

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Martı’nın ilk şehir otelinin açılışına Antalya’dan gelen turizmciler de vardı. Açılış sırasında TÜROFED Başkanı Osman Ayık ile karşılaştık ve ‘Ne olacak bu turizmin hali?’ diye sohbet etmeye başladık.

Malum, hangi turizmciyle konuşsak Antalya’da sezonun çok da iyi gitmediği yönünde serzenişlerle karşılaşıyoruz.  Bunları Osman Bey'e aktardım. Ancak Osman Bey konuya farklı bir penceden bakıyor. Ayık diyor ki:

"Sezon kime ve neye göre kötü gidiyor?

Evet, tüm otellerde fiyatlar bir miktar geriye gitti ancak otellerde eskisi gibi yüzde 30’larda kar marjları da yok artık. Oda fiyatlarındaki düşüş  tesisine göre değişiyor. Oda fiyatları yüzde 15 ile yüzde 20 arasında geri gitmiş olabilir ama bir önceki yıl yapılmış zamlar da var. Sonuçta Antalya'da bu sene oda fiyatları  2011 fiyatlarının yüzde 10 altında gerçekleşti.”

Bu sırada sohbetimize Anex Tour’un çiçeği burnunda genel müdürü Vural Karasu da katıldı. Ve iki turizmci başladılar ilginç bir  muhabbete...

Osman Ayık: "Vural Bey’e soralım. Bu sene fiyatlar ne kadar geri gitti?"

Vural Karasu: "Oteline göre değişiyor. Örneğin Antalya’da şu anda bazı otellerde bir ay sonrasına yer yok. Yüzde 10 artış yapıp, yüzde 1 geri gelmeyen de var. Ortalama yüzde 5 ile 10 arasındaki düşüş var doğru ama işinin hakkını yapan otel fiyatlarda geri gitmiyor. Bu nedenle 'servis, servis, servis' diyorum. Gerisini boşverin."

DELUXE OTELLERDE YÜZDE 30 FİYAT DÜŞÜRENLER VAR


Osman Ayık:
"Deluxe olarak adlandırılan otellerin hepsinde aşağı yukarı sorun var. 180 ile 250 dolar arasında oda fiyatı olan oteller arasında fiyatlarını yüzde 30 oranında revize edenler de var. Hatta boş kalan  oteller de var."

Vural Karasu: "Yaptığı işin hakkını verenlerde sorun yok. Kısa vadeli para kazanmak adına, servis maliyetini düşüren her otelde sorun var. Bu oteller nedeniyle herkes uzun vadeli zarar görüyor."

Osman Ayık:
"Rus pazarında erken rezervasyon işi ciddi sıkıntılıdır mesela. Bu yıl aldığımız erken rezervasyon inanılmaz fazla."

KONAKLAMA SÜRELERİ UZADI


Vural Karasu: "Bu yıl büyük tur operatörleri çok yoğun erken rezervasyon aldı. Bunlar eskiden hayaldi. Eskiden son bir hafta kala satışa başlardık, şimdi bir hafta kala boş koltuğumuz kalmıyor."

Osman Ayık: "Antalya'nın durumu kötü gibi gözüküyor ama asıl sorun şu: Bu sayılar yetmiyor bize. Bir gerçek daha var; konaklama süreleri uzadı. En az 1 gün uzadı."

Vural Karasu:
"Reel rakamlarla söyleyeyim. Konaklama süreleri 9.5'lardan 8.5'lara düşmüştü. Şu anda ortalama kalış 8.8 günlerde. 0.3 puan bir artış var ve bu artış çok önemli."

SERVİSİN HAKKINI VEREN KAZANIYOR


Osman Ayık:
"Bu oran yüzde 5 artışa denk geliyor."

Vural Karasu:
"Odasını 100 liraya satıp da 100 liralık servis veren otellerde sıkıntı yok. 100 liralık servis verip, 150’ye satmak isteyen otellerde sıkıntı var. Bu doğal. Müşteriler, acenteler senden benden daha iyi biliyor otelleri. Servisin hakkını veren kazanıyor."

Osman Ayık: "Bu iş çok boyutlu. Tek pencereden baktığında doğru analiz yapamazsın."

Vural Karasu: Fiziki yapı önemli ama hizmet çok daha önemli. Servis, servis, servis"

İki tecrübeli turizmcinin sohbeti dönüp dolaşıp yine geliyor kaliteli servise.

Evet, Antalya’da bir düşüş var ama yaptığı işin hakkını veren, en kötü sezonda bile parasının karşılığını alıyor.


Bu Makale 09.11.2012 - 09:19:13 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • SERHAT DAŞDEMİR - 25.03.2015 - 04:46

    BEN LİSE MEZUNUYUM YABANCI DİL BÖLÜMÜ OKUYORUM VE SİZİNLE ÇALIŞMAK İSTİYORUM ALSANIZ NİMET DUYARIM...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.