Melih Yetiş

Antalya ve turizmde çağdaş toplu ulaşım

Antalya'da milyonlarca yabancı misafirlerimiz, tur operatörü kanalıyla gelmemişse hiçbir ulaşım imkanına sahip değil.

Bir kent düşünün ki ülke turizm potansiyelinin üçte birine sahip, muhteşem tarihi ve doğal güzellikleri, harika dizayn edilmiş üst düzey kaliteli otelleri ve her zaman en iyi hizmet standardını, misafir memnuniyetini hedefleyen nitelikli turizmci insan kaynağına sahip…

Dünya ekonomisi son iki senedir global konjonktürel bir kriz yaşarken hizmet ve kalite çizgisinden taviz vermeden, bir yandan misafir memnuniyetini artıran diğer yandan ise turizm girdileri ile istihdama ve ülke ekonomisine lokomotif katkısıyla  büyük destek veren ve özellikle Akdeniz Havzası’ndaki rakip ülkelerin takdirini kazanarak, takdir edilerek örnek alınmaya çalışılan, ülkesinde ‘turizmin başkenti’ olarak adlandırılan ve bunu sonuna kadar hak eden bir kent.

Hepiniz turizmimizin güneydeki incisi Antalya’dan bahsettiğimi kolaylıkla algıladığına hiç kuşkum yok.
İşte, ülke turizm potansiyenin 3’te birinin ziyaret etttigi böyle bir kentte düşünebiliyor musunuz gelen milyonlarca yabancı misafirlerimiz, tur operatörü kanalıyla gelmemişse hiçbir ulaşım imkanına sahip değil. Antalya Havaalanı’ndan Lara-Kundu, Belek,Kemer,Side,Alanya gibi bölgelere tek ulaşım imkanı ise taksi…

Milyonlarca misafiri, bir kentin ana artel kaısı olması ve kolaylıkla her yere ulaşabilmesi için gereken havaalanından Alanya ve Kemer arasındaki geniş cografyada tek ulaşım imkani taksi… Bu milyonlarca Antalya sevdalısı misafirlerin sadece taksilerin insafına kalmış olan İstanbul, Ankara, Izmir gibi büyük şehirlerin çok üzerindeki fahiş taksi fiyatlarına mahkum edilmeleri ise malesef ne kadar trajikomik bir durum.

Oysa gelişmiş ülkelerdeki ulaşım sistemleri, modern kentlerin havaalanlarından tüm kente ulaşım ağı, son derece çeşitli, bol seçenekli ve zengin ulaşım altyapılarına sahip.
İsteyenin taksi ile, otobüs ile isteyenin ise yeraltı ve yer üstündeki birçok raylı sistem toplu ulaşım imkanlarini kullanmalari ile çok geniş bir ulaşım imkanlarina sahipler bu modern kentler.

Hatta artık ulaşım standartlarını bazı bölgelerde o kadar üst seviyelere çıkarmışlar ki, havaalanı terminalinden dışarıya çıkar çıkmaz gelen misafir, bir düğmeye basarak gidebileceği otelin kendisine ait misafirleri için organize etmiş oldukları Shuttle (Dolmus) hizmetini bile ayağına kadar alabiliyor ve iklim şartlarından etkilenmeden en modern şekilde konaklayacağı tesise rahat bir şekilde gidebiliyor.

Keza, gelen misafir havaalanı terminalinden dışarıya kar ve yağmur gibi soğuk kış iklim şartlarından etkilenmeden asansörle alt katlara yerin altına inerek sıcak ısıtmalı ortamda sabit belirli dakika araliklari ile gelen metro ulaşım imkanları ile otellerinin çok yakınlarına kadar ulaşım imkanı bulabilmektedirler. İşte modern yaşamın olması gereken modern ulaşım imkanları arasında sunulması gerekenler bunlardır kanısındayım.

Bizler hep gelen giden turist sayısına ve artan eksilen turizm gelirlerine odaklanmaktan bu ulaşım şartlarının Antalyamızda ne kadar eksik ve Antalya’nın  turizmin baskenti olduğu realitesine ne kadar ters olduğunu ve ülkenin turizm başkentine yakışmadığı malesef unutuyor ve bu konuda yeterli lobi çalışmaları yapmıyoruz düşüncesindeyim.
 
Aslında olması gereken havaalanına gelen misafirlerimize arzu ederse taksi ile, arzu ederse kalkış ve varış saatleri, duraklarda sabit ve belirli olan otobüslerle veya tur şirketlerinin organize transfer imkanlarıyla veya en güzeli raylı metro sistemleri ile Antalya’nın her yerine ve Lara-Kundu, Kemer, Belek, Side ve Alanya gibi turizm destinasyonlarina gidebilme imkanlarini kendilerine sunabilmemiz gerçeğidir.

Ben, ayrıca Antalya Bölgesi’nde toplu taşımacılıkta deniz otobüsü, deniz dolmuşu ve arabalı vapur hizmetlerinin neden verilmediğini de anlayabilmiş değilim. Antalya, sanırım bu kadar geniş sahili ile artan nüfusuna rağmen toplu deniz ulaşımını kullanmayan ender kentlerden birisidir.
Ulaşım konusu uzmanı olmadığım için Antalya’da deniz ulaşımı yapılmamasının bilimsel bir izahati vardır belki de… Bunu bir gün konunun uzmanlarından öğrenebilme imkanı bulabilmeyi umuyorum.

O kadar geniş bir sahil kıyısında Antalya’ya gelen misafirlerin veya Antalya bölgesinde yaşayan milyon küsür insanın iş ve özel nedenlerle seyahat ihtiyaçları ile deniz ulaşım imkanları olsa, insanlar arabalarıyla arabalı vapurlara binebilseler veya deniz otobüsleri vasıtasıyla Alanya’ya ,Kemer’e gidebilseler hem yoğun karayolu taşık trafiğini azaltarak ekonomiye bir değer katacaklar hem de deniz yolundan belki daha kısa sürede ve daha verimli bir zamanda işlerini halletme imkanına kavuşacaklar.

Çocukluğum İstanbul’da geçtiği için belki de nostaljik bir özlem icerisinde böyle bir deniz ulaşımı hayali içindeyim ama deniz ulaşımı esnasında Antalya’nın o doyumsuz manzarası, yolda çay içerek insanların gidecekleri yere son derece keyifli bir şekilde, iyot kokuları arasında ulaşmasının keyfine doyum olmaz kanısındayım.

Düşünsenize, tüm bu bahsetmiş olduğum ulaşım imkanlarının Antalya bölgesinin her yerine ulaşmış olduğu bir ortamda yabancı bir turistin Alanya’da kaldığı, otelden deniz otobüsüne binerek belki de 1,1.5 saat içinde Antalya’ya ulaştığını, keyifle dolaşıp alışveriş yaptığını ve belki de bu sefer raylı metro sistemiyle oteline dönmesi kadar çağdaş bir sistemin kurulduğunu…Bu, bölgemize ne kadar artı değer katar?

Bir kere bu sağlandığı taktirde her zaman şikayet edilen turistin otellerinden çıkmadığı, kente entegre olamadığı, çıkıp alışveriş yapamadığı gerçeği ber taraf edilir. İnsanlar çok rahat bir sekilde birçok farklı alternatif ulaşım imkanlarıyla Alanya’dan kalkıp, Kemer’e gidip Ulupınar’da balık yiyebilir, Olmypos’da Yanartaş’ı ziyaret edebilir veya Kemer Tekirova da kalan bir misafir metro ile belki 2 saatte veya daha az bir sürede Alanya’ya ulaşarak Alanya kalesini gezebilir, Dimçay’da keyifle bir Alabalık yiyebilir.

Bunun sayısız örneklerini Belek’den kalkıp Side’ye veya Kemer’e veya Lara-Kundu’dan kalkıp deniz yolu veya metro ile Alanya’ya Side’ye gidip gezmek isteyebilecek milyonlarca turisti düşünecek olursak Antalya ekonomisine nasıl bir katma değer katacağını tahmin edebiliriz.

Ben, bu ulaşım imkanları ve düzelen altyapı sayesinde hep şikayetçi olduğumuz hersey dahil sisteminden zaman icerisinde yavas yavas kurtulabilmenin de bir ölçüde bu bahsetmis oldugum toplu ulaşım sistemlerinin gelişmesine ve insanlarin bu sayede kaldiklari otellerden daha rahat çıkıp modern şartlarda seyahat ederek Antalya Kentine entegre olmasina bağlı oldugu düşüncesindeyim.

Bir gün hayalimde Antalya’nın tıpkı Berlin’de görmüş oldugumuz muhteşem yer altı ve yer üstü modern Metro Rayli Sistemleri ile ve denize veya nehirlere kanallara sahip olan bir Barselona, bir Venedik, bir Istanbul gibi deniz ulaşım sistemleri ile insanlarin çagdaş bir ulaşım imkanina sahip olmalari ve insanlarin islerine sadece kendi Araclari ile değil Modern Toplu Ulasim Sistemleri ile de ulaşabilecekleri yerlere gidebilmeleri var.

Antalya’nın Dünya Turizm Endüstrisindeki payını gelecekte çok daha arttiracagini tahmin ettigim bir süreçte dilerim bu hayalim sadece ütopik bir hayal olarak kalmaz günün birinde gerçekleşir.

Ben, Modern Kent yaşamında Antalyamızda bu modern ulaşım sistemlerinin iyilestirilmesinin öncelikle bu kenti yasayan, bu kenti soluyan kendi insanimiz için, sonra da Antalya’yı tercih ederek gelen yerli ve yabanci misafirlerimiz için olmazsa olmaz cok önem arzeden bir ihtiyaç olduğu ve insanca yasayabilmenin erdeminin insanca yasanilabilir ve hareket edilebilir bir çevre ve alt yapinin gelistirilebilmesi ile mümkün olacagi düsüncesindeyim.

Dili, dini, ırkı ne olursa olsun güzel olan önce insana insanca yaklaşabilmek ve bunun altyapısını hazırlayabilmek….
Turizmci olarak önemli olan turiste once müşteri olarak değil, önce insan ve misafir olarak bakabilmek, gerisi teferruat…
İşte turizmin evrenselligi ve güzelliği de burada yatıyor. Yani insana önce insanca yaklasabilme erdeminde yatıyor işin sırrı….

Saygılarımla
 
Bu Makale 06.05.2010 - 09:14:18 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • yıldız güngül 13.04.2011 - 09:21

    sn.yetiş: bırakın turistin gezmesini, benim çolaklıdan size gelmem bile problem. bir saatte antalya'ya geliyorum 1.5 saatte trafikten dolayı size gelebiliyorum. dolmuşların veya otobüslerin dolaşmadığı yer kalmıyor bütün antalyayı dolaştıktan sonra ancak 1.5 saat (bazan daha fazla) size gelebiliyorum. Ben dayanamıyorum o dolaşmaya, turist nasıl gelsin. Bu sorunları dile getirdiğiniz için yüreğinize, elinize sağlık diyorum. İnşallah bir gün herşey düzelir. sevgiler

  • Bahar Alkan 23.04.2010 - 03:54

    Melih Bey, söylediklerinizi o kadar doğru ki... Emin olun, burada tüm Antalyalılar'ın her zaman içinden geçen şeyleri dile getirmişsiniz. Umarız, ilgili birimler çağrınızıa kulak verir

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.