Satışa çıkarılan Üsküdar’daki otel arazisi mahkemelik oldu

Satışa çıkarılan Üsküdar’daki otel arazisi mahkemelik oldu
Üsküdar Belediyesinin satışa çıkardığı ‘turistik tesis alanı’ arazi mahkemelik oldu.

Üsküdar Belediyesi tarafından satışa çıkarılan 1,343 metrekare büyüklüğündeki ‘turistik tesis alanı’ imarlı arazi ile ilgili yargı süresi başladı.

Üsküdar Belediyesi’nin 30 milyon 897 bin TL tahmini bedel ile satışa çıkardığı Altunizade’deki otel imarına sahip kupon arazi mahkemelik oldu. CHP, satış kararının ve 11 Kasım’daki ihalenin iptali için dava açtı.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvenli’nin haberine göre şu an üzerinde İBB şirketi İSPARK tarafından işletilen otoparkın bulunduğu arazinin satış kararı; AKP-MHP grubunun oyları, CHP ve İYİ Parti grubunun muhalefetine rağmen kabul edildi. Üsküdar Belediyesi Encümeni, kararın ardından 30 milyon 897 bin TL tahmini bedel ile 11 Kasım 2021'de ihaleye çıkma kararı aldı. Meclis kararına muhalefet eden CHP satışı yargıya taşıdı.

“Kamuya bedelsiz terk edildi satılamaz”

Üsküdar Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi avukat Ayça Betül Kını Mete, meclis kararının ve 11 Kasım'da gerçekleştirilecek satış ihalesine ilişkin encümen kararının öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile dava açtı. Dava İstanbul 10.İdare Mahkemesi'nde görülecek.

Dava dilekçesinde, arazinin geçmişte çevredeki parsellerin ruhsat alabilmek için yol ve park olarak kullanılmak üzere kamuya terk ettiği alanlardan oluştuğunun altı çizilerek imar mevzuatına göre satılmasının ve özel mülkiyete geçmesinin mümkün olmadığı vurgulandı. Dilekçede “Kamuya bedelsiz terk edilen yerin, terk sonrası amaç dışı kullanımı söz konusu olup siyasi çıkar, bireysel yarar ya da rant amaçlı plan değişikliği olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir” denildi.

“Değeri 80 milyon lira”

Parselin çevresindeki benzer durumdaki arazilerin satış değerinin 80 milyon TL civarında olduğuna dikkat çekilerek encümen kararı ile ihalede tahmini satış bedelinin 30 milyon lira olarak belirlendiği kaydedildi.

İhale açık artırma ile yapılmayacak

Dilekçede “Bu bedelin rayiç bedellerin son derece altında olduğu, bu şekilde yapılacak bir satışta kamu zararı bulunacağı açıktır. Bu arsa satışında, siyasi çıkar, bireysel yarar ya da rant amaçlı bir satış olma ihtimalini akla getirmektedir” denildi. İhalenin açık arttırma usulü ile değil kapalı teklif usulü ile yapılacak olmasının da şeffaf olmadığı belirtildi.

Söz konusu meclis kararında satış gerekçesinin açıklanmadığı, ne gibi bir kamu yararı bulunduğuna ilişkin meclise bilgi verilmediği kaydedildi. İstanbul'da yoğun bir öğrenci yurdu ihtiyacı bulunduğuna da dikkat çekilerek kamusal arazilerin, kamunun yararına sunulması gerektiği vurgulandı.

“Üsküdar Belediyesi 6 yılda 4 milyar liralık arazi sattı”

Davayı açan CHP'li Üsküdar Belediye Meclis Üyesi Ayça Betül Kını Mete, AKP'li Üsküdar Belediyesi'nin 2014 yılından 2020 yılına toplam 78 bin 612 metrekarelik 4 milyar TL değerinde belediye arazisini sattığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Üsküdar Belediyesi, bütçesi itibariyle bu satışlardan elde edilen kamusal gelire ihtiyacı olmamasına rağmen Üsküdar halkının malı olan arazileri, adrese teslim ihalelerle hiç bir şeffaflık ve kamusal denetim olmadan sürekli satmıştır. Buradan gelen gelir de Üsküdar halkı için harcanmamıştır.”Bu Haber 08.11.2021 - 08:51:00 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.