Rus turistlerin MIR kartı kullanırken yaşadığı sorunlar

Rus turistlerin MIR kartı kullanırken yaşadığı sorunlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus turistlerin Türkiye'de MIR kartı kullanımı konusunda epey yol alındığını söylemişti. Rus turizm haber portalı, MIR kartının kullanımında yaşanan sorunları yazdı.


Turizm Güncel - Dış Haberler

Geçtiğimiz günlerde Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, MIR kartın Türkiye'de kullanımı konusunda epey yol alındığını belirtmişti. Rus turizm haber portalı Tourdom, bu açıklama üzerine Rus turistlerin Türkiye'de MIR kartı kullanırken yaşadığı sorunları ele aldı.

Satın alma veya ödeme yapma konusunda en fazla sorunu yaptırım listesindeki Sberbank ve VTB müşterilerinin yaşadığı belirtilen haberde, bazı dükkanlarda MIR kartın kullanılamadığını, bu durumda söz konusu mağaza sahibinin komşu dükkanda işlemi gerçekleştirdiği belirtildi.

Ayrıca, temassız ödemenin de çoğu zaman çalışmadığı, kartı pos cihazına takmak gerektiği ifade ediliyor.

Rus misafirler bankadan nakit çekmenin de her yerde mümkün olmadığına dikkat çekiyor. Bir misafir, "Bodrum'da her beş ATM'den yalnızca biri MIR kartı kabul ediyor. O da şanslıysanız." diyor.

Öte yandan, nakit para çekiminde Türk bankalarının komisyon almadığı, ancak Rus bankalarının aldığı kaydedildi. Örneğin Alfa-Bank, çekilen toplam tutarın yüzde 2'sini komisyon olarak kesiyor. Sberbank, VTB ve MKB gibi bankalar ise 90 ruble ile 300 ruble arasında para çekiyor. TourDom'a mesaj gönderen misafirler, sabit komisyon alan bankalardan fazla miktarda para çekmenin akıllıca olduğunu söylüyor.Bu Haber 09.08.2022 - 09:33:05 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.