''Ya hep birlikte kurtulacağız ya da hep birlikte dibi göreceğiz''

''Ya hep birlikte kurtulacağız ya da hep birlikte dibi göreceğiz''
Türkiye’denin önde gelen tur operatörlerinin temsilcileri, koronavirüs salgını sonrası acentelerle vatandaşları karşı karşıya getiren iade talepleriyle ilgili değelendirmelerde bulundu. Salgın öncesi iç pazarda 1 milyona yakın satış gerçekleştiğini kaydeden acenteler, hava yolu şirketlerine getirilen korum kalkanının acentelere de sağlanmasını istiyor.

Türkiye’deki seyahat acenteleri, içine düştükleri iptal/iade talepleriyle baş etmeye çalışırken, müşterilerle karşı karşıya geliyor. Erken rezervasyonda sattıkları tatillerin parasını otellere ve hava yolu şirketlerine ödediklerinin altını çizen acenteler, herkesin aynı anda tatilini iptal etmek istemesiyle beraber sistemin kilitlendiğini ifade ediyor.

Jolly, Tatilsepeti ve Gazella’nın yöneticileri ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, konuyla ilgili olarak DW Türkçe’ye açıklamalarda bulundu.

Mete Vardar: Ya hep birlikte kurtulacağız ya da hep birlikte dibi göreceğiz

Normalde rekabet halindeki birçok firma pandemi döneminde ortak çözüm arayışına girmiş durumda. Salgının tek getirisinin kendileri için bu olduğunu belirten Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, "Ya hep birlikte kurtulacağız ya da hep birlikte dibi göreceğiz" diyor. Vardar’a göre, turizm sektörü bir bütün ve kurtuluş olacaksa tüm sektörün bundan kurtulması gerekiyor. İçinde bulundukları zor durumla ilgili de şunları söylüyor: "Devletin üzerinde çok yük var anlıyoruz. Türkiye, dünyanın en önemli altı turizm ülkesinden biri. Almanya, İtalya, Yunanistan ne yaptıysa biz de benzer bir çözüm üretelim istiyoruz. 'Bizi finanse edin' demiyoruz. Sadece ayakta kalmak istiyoruz."

Tatil sattıkları misafirleri üzdükleri bir dönemden geçtiklerinin altını çizen Vardar, "Bu en istemediğimiz durum. Kendi çaremizi kendimiz üretmeye çalışıyoruz. Hediye çeki veriyoruz Müşterilerimizin yarısı bunu kabul ediyor. Ancak işsiz kalanlar var. İzne çıkarılıp izin hakkı bitenler var. Onlar da haklı. Bugün çözüm bulunmazsa çok ciddi sıkıntılar yaşayacağız" diyor.

Vardar, tüm turizm birliklerinin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanlarında olduğunu ancak sebebini bilmedikleri bir şekilde tedbir konusunda bir takım adımların atılması konusunda işlerin ağır gittiğini belirtiyor.

Firuz Bağlıkaya: Maddi yardım değil, yasal düzenleme bekliyoruz

Koronavirüs salgınının tam da sezonunun başında patlak verdiğini, turizmi çok kötü etkilediğini kaydeden Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Başkanı Firuz Bağlıkaya ise, "Şu anda charter uçuşlarının başlaması gerekiyordu. Ancak tüm paydaşlar şu anda çok zor günler yaşıyor" diyor.

Bu dönemde herkesin maddi destek, hibe istediğini belirten Bağlıkaya, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada herhangi bir maddi destek değil, sadece küçük bir yasal düzenleme beklediklerini söylüyor. "Seyahat acentelerinin iptal ödemeleri havayolları gibi olsun" diyen Bağlıkaya’ya göre, bu talep devlete herhangi bir maddi yük getirmiyor. Taleplerini Ticaret Bakanlığı’na yazılı olarak da ilettiklerini kaydeden Bağlıkaya, yasal düzenlemenin çıkmaması halinde idare edemeyecek firmalar olduğunu dile getiriyor. Bağlıkaya, TÜRSAB olarak da üyelerinden aidat almayacaklarını açıkladıklarını, bunun 35 milyon TL’den feragat etmek anlamına geldiğini, kendileri adına yapılabilecek her şeyi yaptıklarını belirtiyor.

TBMM’nin gündemindeki Torba Yasa’nın içinde şu anda turizm acentelerinin beklediği yasal düzenleme yok. Sektör temsilcileri, Türkiye’deki çoğu turizmcinin kaderinin Ticaret Bakanlığı’nın bu konuda atacağı adıma bağlı oldugunu dile getiriyor.

Koray Küçükyılmaz: İki tür kıskaç yaşıyoruz

Türkiye'de en çok tatil satan firmalardan biri Tatilsepeticom. Geçen yıl 750 bin tatil satan online bir pazar yeri olan şirketin genel müdürü Koray Küçükyılmaz, satışlarının neredeyse yarısını erken rezervasyon döneminde yaptıklarını söylüyor. Erken rezervasyon döneminde havayolları ve otellere ödemelerin büyük bölümünün ödendiğini anlatan Küçükyılmaz, şunları söyledi:

"Acenteler aslında otelle müşteri arasında bir aracı. Satış yaptığında acentelerin elinde para durmaz. Havayoluna, otele ödeme yapar. Şu anda iki türlü kıskaç var. Satışlar durdu. Nakit girdi yok. Müşteri parasının iadesini istiyor. Bunun için elde nakit olması gerekiyor. Para ya otelde ya da uçak firmasında…"

Pandeminin ortaya çıkması sonrası hükümetin yaptığı ilk düzenlemelerden biri havayolu şirketleri için olmuştu. Buna göre havayolu ‘uçuşlar başladıktan 60 gün sonra iade etme koşulu’na sahip oldu. Bu düzenleme ile, aldığı ön ödemelerin iadesi konusunda öteleme hakkına sahip olan havayolu şirketleri rahat nefes aldı.’’

''Sigortalar ödeme yapmıyor''

Küçükyılmaz’ın verdiği bir başka bilgiye göre, normalde müşterilerin mesafeli satış sözleşmesinde 'iade hakkı' yok. Ancak mağduriyet yaşanmaması için her satış için ayrı bir sigorta yapılıyor. Böylece herhangi bir sorun olduğunda 72 saat öncesine kadar müşteriler parasını iade alma hakkını garanti altına alıyordu. Ancak sigorta şirketleri pandemiyi 'mücbir sebep' saydığı için şu anda herhangi bir ödeme yapmıyor.

Küçükyılmaz, Avrupa’da da benzer bir krizin yaşandığını ancak birçok ülkenin hükümet aracılığıyla bu sorunu çözdüğünü belirtiyor. Krizin nasıl çözüldüğüne dair Küçükyılmaz Almanya örneğini veriyor: "Seyahat acenteleri birliği hükümetle bir anlaşma yaptı. Tatil satın alanlara kupon verildi. Kuponlar 31 Aralık 2021’e kadar geçerli olacak, iade isteyenler de bu tarihten sonra alabilecek. Şirket batarsa da ödemeyi devlet yapacak." Türkiye’de turizm sektörünün şu anda kalp krizi geçirdiğini ve anında müdahale edilmesi gerektiğini belirten Küçükyılmaz, gecikecek bir önlemin işe yaramayacağının altını çiziyor.

Velit Gazel: Çözüm sabırlı olmak

Yurt dışı tur satışları yapan seyahat acentesi Gazella Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Velit Gazel, sektörün müşteriler ve acentelerin el ele vermesiyle batmaktan kurtulabileceğini belirtiyor ve ekliyor: "İki hafta içinde 2,5 milyon TL iade yaptık. Ancak bizden çok daha büyük firmalar var. Yüzlerce milyon liralık iadeler yapmalarının imkânı yok. Şu anda müşteriler haklı olarak paralarının iadesini istiyor. Ancak acenteler ödeme yaptığı için zor durumda." Seyahat acentelerinin normalde tüm alt yapısının satış üzerine olduğunu hatırlatan Gazel, şu anda iadeye yönelik sistemlerin kurulduğunu, bunun zaman aldığını ve herkesin sabırlı olup birbirine yardımcı olması gerektiğini kaydediyor.Bu Haber 20.04.2020 - 08:22:53 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Berkay KOÇ - 13.05.2020 - 06:34

    Merhaba, Sayın, Koray Küçükyılmaz Tatil Sepeti ’nin Sayın Genel Müdürü, Ben Berkay KOÇ; 30.05.2020 tarihinde düğünüm olacaktı balayı için Tatil sepetinden İtalya’yı seçtim. Ancak İtalya’da Korona virüs yoğunluk gösterince balayı tarihim için bu sefer Kıbrıs değişikliği yaptırdım. Ancak bu değişiklik için benden herhangi ücrette bir değişiklik yapmadılar. Kıbrıs ta da problem oluşunca balayı için Antalya’yı seçtim benden 600 TL kestiler. Ancak 30 Mayıs 2020 tarihinde yapılamayacak belki yıl sonu belki de seneye kalacak düğünüm sonrası balayı için o zaman geldiğinde duruma göre yine rezervasyon yaptırmayı düşünerek şimdilik mevcut rezervasyonumu iptal etmek ücretimin iadesini istedim. Zira En son rezervasyon değişikliğinde kayıp yaşamamak için son 2 güne kadar ücretinizden hiçbir kesinti yapılmadan geri alabileceğim bir sigorta paketi sundular. Doğal olarak kabul ettim. Ve sigorta bedelini de ödedim. Ben rezervasyonu iptal edip ücretini geri iade istediğimde; Şirketiniz benden paramın hakkı saklı olarak kalabileceğini pandemi sürecinde olduğunuzu DSÖ’nün pandemi ilan ettiğini öne sürüyorlar ben İtalya ve Kıbrıs seyahatlerimi iptal ettiğim zaman da DSÖ pandemi ilan etmişti. bu hastalığı ama o zaman için haziran da ne olacağını pandeminin ne zaman biteceğini bildirmemişlerdi. Pandemi ile alakalı diyerek benim uçak rezervasyon paramdan kesen Tatil Sepeti şimdi ise bana pandemi sürecindeyiz diyerekten para iademi yapmamaktadır. Ne değiştiğini sorduğumda da hiçbir cevap verememektedir. Önüme bir sürü yokuş çıkarıyorlar. Ben bu yokuşları çıkamam zira önümü göremiyorum. Olmayan düğünün balayısı olmaz. 184’ü arayıp pandemiyi soracakmışım. Araştıracakmışım bunu sizin müşteri hizmetleri önüme bir yokuş olarak sürüyor ne alakası var Tatil Sepeti’ şirketinin 184 ile alakası kendi çözemiyor mu? Ayrıca bana tebliğ edilmeyeb bir sürü işlemden bahsediliyor. Bunlar konuşma kayıtlarını baştan sona dinlerseniz sizide müşteri hizmetleri çalışanları nasıl çileden çıkaracağını farkedersiniz. Ayrıca 444 lü numaranızı aradığımızda değişiklik için bir ay önceden arayınız diye mesaj verip kapatıyor. Benim tüm ulaşma yollarımı tıkıyorlar. Umarım Makamınızı ön planda tutup cevap vermemezlik yapmasınız. Saygılarımla. Berkay KOÇ Beylerbeyi Genel Güvenlik Sistemleri AR-GE Müdürü koc.berkay@beylerbeyiguvenlik.com.tr brkykoc1994@gmail.com GSM: 0 506 493 51 35

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.