Slovakya Başbakanı Robert Fico’ya silahlı saldırı

Slovakya Başbakanı Robert Fico’ya silahlı saldırı

Slovakya Başbakanı Robert Fico, kimliği belirsiz bir saldırganın silahlı saldırısı sonucu yaralandı.


Slovakya Başbakanı Robert Fico uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Televizyon kanalı TA3'e göre, olay başkentin yaklaşık 150 kilometre kuzeydoğusundaki Handlova kasabasındaki Kültür Evi’nde meydana geldi. Saldırı sonrası bir şüphelinin gözaltına alındığı belirtildi.

Slovak TASR haber ajansı, Parlamento Başkan Yardımcısı Lubos Blaha'nın, Parlamento oturumu sırasında olayı doğruladığını ve oturumu bir sonraki duyuruya kadar ertelediğini söyledi.

Başbakan Robert Fico'nun Facebook hesabında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Robert Fico bugün suikaste uğradı. Kendisi birçok kez vuruldu ve şu anda hayati tehlikesi devam ediyor. Şu anda helikopterle Banská Bystrica'ya naklediliyor, çünkü acil müdahale gerekliliği göz önüne alındığında Bratislava'ya ulaşması çok uzun sürecek. Önümüzdeki birkaç saat karar verici olacak."

Slovakya yayın organı "Pluska"ya göre, karnından ve göğsünden vurulan Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun durumu "çok ciddi". Acil servisler, Handlova'da 59 yaşındaki bir adamın vurulduğu bilgisini aldıktan sonra bir helikopterin gönderildiğini söyledi. Yayıncı TA3 dört el ateş edildiğini ve bunlardan birinin 59 yaşındaki Fico'nun karnına isabet ettiğini bildirdi.

Slovakya İçişleri Bakanlığı sözcüsü, "Başbakana suikast girişiminin gerçekleştirildiğini teyit edebilirim" dedi, başbakanın durumu hakkında detaylı bilgi vermedi.

Slovakya yayın organı olan TV Joj'a göre, Robert Fico'yu vuran kişinin Slovakya'nın Levice kentinin yerlisi olduğu ortaya çıktı. Emniyet güçleri bu kişiyi araştırıyor. (Kaynak: Cumhuriyet)Bu Haber 16.05.2024 - 10:16:58 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.