Hastalığın teşhisini doğru koyarsak, duygusallık yerine mantık çizgisine sadık kalırsak ve önümüzdeki krizin dünyanın sonu olmadığına inanarak akılcı çözümler üretirsek, problemi en az zararla göğüsleyebiliriz.

  Bunun birinci ve en önemli maddesi, ülkede huzur ve güvenliğin sağlanmasıdır. Bu olmadıkça, ağzımızla kuş tutsak turizmimizi kurtaramayız. Adamlar gelmiyor, kimse terör ortamına çoluğunu çocuğunu alıp tatile çıkmıyor işte. Bunun için, sektörün sesini yükseltmesi, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'la ortak bir toplantı istemesi, özellikle muhtarları bile dinleyen  Erdoğan’a krizin ciddiyetini anlatması ve önlem beklediğini iletmesi gerekir.
      
  Dikkat edin, böylesine önemli ve ciddi meselede, parlamentonun sesi çıkmıyor. Ümidini fuarlara bağlamış olan sektörün fotoğraf olarak en önemli adamları, ciddiye alınabilecek çözüm önerileri göstermiyor. Taşın altına elini sokmaya kimse yanaşmıyor. Herkes, her zaman olduğu gibi armudun pişip ağzına düşmesini bekliyor. Bu hayali bir beklentidir. Böyle bir beklentiyle, turizmin çıkmazdan kurtulacağına kimse inanmasın.
      
  İç turizm dinamiklerini patlatalım, çalışanlara devlet uzun vadeli kredi açsın, hayatında hiç tatil yapmayanlar için sosyal fonlar kullanılsın, özel sektör de bir miktar fedakarlık yapsın, bu işi aşarız demiştim. Türk turizmi başarısını Rusya’ya borçlu değil. Rusya olmazsa, Türk turizmi iflas mı edecek yani? Diğer ülkeler için çalışmalara devam ederiz, akıntıya kürek çeksek bile, iç turizmle sektörü yere düşürmeyiz. Bunun ince hesaplarını hemen yapmaya başlamamız lazım.
      
  Önce gelecek yabancılara ‘’hayat sigortası’’yapabiliriz. Seyahat acentaları, bu işi organize edebilirler. TÜRSAB’ın elinde büyük para var, sigorta şirketleriyle anlaşıp, nasıl uçakların yolcularına sigorta yapılıyorsa, bize gelecek turisti de sigortalayabilir. Turizm yatırımcıları da, dev oteller ve tatil köyleri de, belki devlet de buna katılabilir. Geçmişte krize düşen ülkeler, bu ve buna benzer önlemleri devreye sokmuşlardı. Bu açıdan biz de ‘’tatil sigortası’’nı düşünebiliriz.
      
  Öyle anlaşılıyor ki, bu yıl Ege ve Güney’deki büyük otellerimizi dolduramayacağız. Bu yüzden bazıları hiç açmama, bazıları da satma kararı aldılar. Üzülerek ifade edeyim ki, Türkiye genelinde satışa çıkan otel ve tatil köyü sayısı,neredeyse bine yaklaştı.Çok korkutucu ve ürkütücü bir tablo bu. Ama her şeyin bir çaresi var. Nasıl demokrasilerde çare tükenmiyorsa, turizmde de öyle. Vardır mutlaka bir çaresi.
      
  İşte size bir çare.. Yıllar önce Avusturya’dan Türkiye’ye yabancı turist gelişinin kapısını açan ve bunu uzun zaman  sürdüren  THY’nin efsane yöneticilerinden Uçal Dalgıç’la Engin Armay, çok önemli bir çalışmayı müjdelediler. Dünya ilaç sanayinin yüzde 70’ini elinde tutan dev NOVARTİS firması, Kanada ve Avrupa’nın ihtiyarlık fonlarıyla Türkiye’de büyük bir proje üzerinde çalışıyormuş. Buna göre ülkemizde, yaşlıların gelip uzun devreler kalacakları hem rehabilitasyon ve hem de sağlıklı yaşam için ‘’yaşlı bakım merkezleri’’kurulacak. Alaçatı-Dalaman-Manavgat Baraj gölü başta olmak üzere, Ege ve Akdeniz sahil bandındaki bazı tatil köyleri ile oteller satın alınıp, projeye uygun hale getirilecek. İlk etapta,tıbbi bakıma muhtaç yaşlılarla refakatçileri için 300 bin yatak düşünülüyor. Ayrıca 4 adet 1000 yataklı geriatri ve rehabilitasyon hastanesi ile 4 adet eğitim hastanesi yapılacak.  Buralarda 100 bin bakım elemanı yetiştirilecek.
      
  Senede 6 milyon yaşlının, bu fonlar ve sigortalarla  ülkemize gelip, bakım merkezlerinde kalacakları ve Türkiye’ye ayda 10-15 milyar dolar bırakacakları hesaplanmış. Müthiş bir proje bu, eğer hedefine giderse (ki, gitmemesi mümkün değil), kapanır gibi görünen turizm kapısının şimdi ardına kadar açılması sağlanmış olur. Dedim ya, turizmde çare tükenmez diye..
      
  Benden duymuş olun, proje büyük bir gizlilik ve sessizlikle sürüyor. İzinleri büyük gayretler ve pazarlıklar sonucu alınabildi. Başbakan’ın (yatırımlar için yabancı sermaye ile konuşuyoruz) diye ipucu verdiği projelerin başında bu geliyor. Bu ayın sonuna doğru altyapı çalışmaları başlıyor ve şimdi gerekli şirketlerin kurulmasına çalışılıyor. Yine Novartis, benzer bir projeyi 60 bin yatakla Dubai’de yapıyor. Oradaki altyapılar da tamamlandı, inşaata başlanacak hale geldi bile.
      
  Şimdi ağlamayı, paniğe kapılmayı filan bırakalım. Sektörün tüm kuruluş ve temsilcileri, bu projenin bir yerinde yer almak için, derhal Başbakan ve Cumhurbaşkanından randevu alsınlar. Ortak bir politika oluştursunlar. Bir kapı kapanırsa yenisi açılır. Böylece, Türk turizminin yeni ufuklara yürüyüşünün yolunu devlet-özel sektör birlikte döşesinler.
      
  Sağlık turizmini küçümsemeyin. Dünyanın en önemli ülkelerinden, göz-diş-estetik ameliyatları ve saç ekimi için çok sayıda turist Türkiye’ye geliyor. Amerika’dan ülkemize diş için uçak kaldırılıyor. Avrupa’dan estetik için, sadece hanımlar değil erkekler de gelmeye başladı. Ameliyatlar bizde çok ucuz ve çok modern hastane ve cihazlarla, uluslar arası üne sahip doktor ve uzmanlarımız var.. Geçenlerde Kuveyt ve Dubai’deydim. Arap kelleri, saç ektirme turları için birbirini çiğniyor. Şaka değil bunlar gerçek.. Hep kötüyü görmeye alışmış gözlerimiz,ülkemizdeki iyi gelişmeleri ferketmiyor bile. İnanıyorum ki, sağlık turizmi Türkiye’nin geleceğinde ve döviz girdisinde çok önemli bir yere oturacaktır. Bunu görmek için fazla beklemeyeceğiz.
      
  Novartis projesinden yeni haberler aldıkça, sizlere de duyurmaya devam edeceğim.      


      

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Onur - 5.02.2016 18:16:25
  Gerceklesmesi halinde,artilari saymakkla bitmez.insallah.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun