Tanıtımda yeni strateji; sıcak pazarlama

  TurizmGüncel Yayın Danışmanı Eda Özsoy
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, turizmcilere Türkiye tanıtımı için yeni yol haritasını açıkladı. Profesyonel ekipler sıcak pazarlama yöntemiyle ülkemize turist getirmeye çalışacak. Bu sistem İngiltere ve Almanya’da uygulanacak.

  Sektörün durumu malum! Turizmi bırakın, Türkiye çok zor bir dönemden geçiyor. Ardı ardına gelen terör olayları hem ülke imajımızı zedeliyor hem de ekonomiyi ve dolayısıyla turizmcileri olumsuz etkiliyor.

  Toplantılarda yemeklerde hatta sosyal medyada sürekli birbirimize dert yandığımız böyle bir dönemde, Tanıtma Genel Müdürümüz İrfan Önal, TÜRSAB Akademi’nin toplantısında konuştu. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy önderliğinde organize edilen toplantıda böyle bir ortamda neler yapılması gerektiği üzerinde duruldu. Önce Başaran Ulusoy bir konuşma yaptı.

  “Mücadeleye devam!”

  Ulusoy, “Bir türbülanstan geçiyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz, birlikte yolculuk yapıyoruz. Bu sarsıntıları birlikte geçiriyoruz. Ama elbet türbülans bitecek ve biz yolumuza devam edeceğiz” diye başladı sözlerine…

  Duygusal bir konuşma yapan Başaran Ulusoy, bu meselenin sadece turizmcinin değil bütün ülkenin meselesi olduğunu anlattı. Beraber hareket etmenin önemine değinen Ulusoy, “Hayal ürünü satanların küsmeye bozulmaya hakkı yok. Mücadeleye devam” mesajı verdi. Başaran Ulusoy’un bu sözleri salondakiler tarafından büyük alkış aldı.

  Daha sonra Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal mikrofonu ele aldı. Bakanlığın tanıtma faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Önal, turizmcilere ‘zor günleri birlikte atlatacağız’ mesajı verdikten sonra bu yıl farklı bir stratejiyle yollarına devam edeceklerinin altını çizdi.  Pazarlamada yeni strateji

  59 ülkede 112 fuara katıldıklarını söyleyen Önal, özellikle pazarlama stratejilerini değiştirdiklerini söyledi. Önal’ın verdiği bilgilere göre Türkiye’ye yönelik yurtdışı paket tur satışlarını artırmak için profesyonel pazarlamacılar kullanılacak. Bunun için profesyonel ekipler oluşturuldu.

  Hedef: Sıcak pazarlama yapmak.  Amaç: Sıcak satışı artırabilmek.

  Bunun için çalışan profesyonel marketing timler, acentelerle sürekli irtibat halinde satışları takip ediyorlar. Türkiye hakkında bilgi eksikliği olan satış elemanlarını sürekli bilgilendiriyorlar. Geçen yıl İngiltere’de başlatılan bu çalışmada, ikinci etap yine ana pazarlarımızdan Almanya olacak. Uzun vadede Rusya ve Ukrayna’da da aynı strateji izlenecek.

  “Sokağa inerek etkileşime geçiyoruz”

  İmajımızın şu anda isteniler noktada olmadığını tekrarlayan İrfan Önal, turizm sektörüne yönelik şu mesajları verdi:

  “Turizmde iyimserler kazanır. Pozitife odaklandığımız sürece kazanacağız. Algı ve imaj konusunun da  bununla ilgili olduğuna inanıyorum. İçinde tartışma ve negatiflik barındırmayan iyimserlikten beslenen kültür, sanat spor gibi alanlarda karşı tarafa değer kattığınız an, o insanın beynine de ulaşmış oluyorsunuz. Türkiye’deki yaşamı göstermek adına çalışmalar yapıyoruz. Yurtdışındaki uluslararası festivallerde sokağa inerek etkileşime geçmek istiyoruz.

  Dijital ve sosyal medya günlük hayatımızda bir olgu. Turizmi pazarlama konusunda bu alanı iyi kullanmak zorundayız. ‘Turkey Home’ adıyla bir kampanya yürütüyoruz. Çeşitliliği yüksek bir destinasyonu, karşı tarafa çok karmaşık ilettiğimizi fark ettik. Bunun üzerine yalın bir konsept ve iletişim diliyle karşı tarafa mesaj verelim istedik.

  Sürdürülebilir bir şekilde bu konseptle tanıtım yapmaya çalışıyoruz. Güncel enstrüman olarak sosyal medyayı seçtik. Biz son 3 yıldır kendi iletişimimizi sosyal medya aracılığıyla sağladık. Bunda da başarılı olduğumuza inanıyorum.”

  “İyimserliği kaybetmeyelim”

  Tanıtımda çağımızın modern kanalı dijital mecraların önemini vurgulayan Önal, yaptıkları çalışmalarla yarım milyon insana ulaştıklarını, sosyal medyada 8.7 milyar görünürlük yakaladıklarını grafiklerle acentalara anlattı. Ama bence Önal’ın bahsettiği en önemli konu sahaya inmekti. Evet bakanlık doğru hamle ile etkin bir pazarlama stratejisini devreye aldı. Sahaya inmek sokaktaki insanı etkilemek çok önemli. Burada outgoing şirketlerinin potansiyelleri de tanıtımda yeni bir model olarak ele alınmalıdır. Binlerce insanımızı yurtdışına gönderen turizm şirketlerimiz aslında Türkiye’yi en iyi tanıtan elçiler konumunda.

  Aslında özetle İrfan Bey, böyle bir ortamda yapabileceklerinin en iyisi yapmaya çalıştıklarını turizm sektörüne iletti. İçimize umut serpti, güzel mesajlar verdi. Umut, her şeyin başlangıcı derler. Biz de güzel düşünelim, iyimser olalım; belki 2017 yılı de bize güzelliklerle gelir. Ne dersiniz?

  TurizmGüncel Yayın Danışmanı
  Eda Özsoy
  edaozsoy@turizmguncel.com

  Kullanıcı Yorumları

  Alanyalı - 21.01.2017 13:57:32
  birbirimizi kandırmayalım gider ayak tanıtımdan birileri para kazanmaya çalışıyor nisan ayından sonra hiç biri koltuğunda oturmayacak koltuğu tek bırakmayacak ulusoy olur
  Serdar Sağlamtunç, FCSI - 27.01.2017 20:19:41
  İlginç sayılmayacak düşünceler! Sanal ortamda turizm şeklinde bir kavram geliştirilmiş anladığım kadarıyla. Ne için belli değil. Ancak kamu yöneticilerinin tek bir şeyi anlamaları gereklidir. Profesyonellikte iyimserlik asla yoktur ve olamaz. Sadece doğru seçilmiş reel veriler, planlar, hesaplamalar, A, B, C planları vardır. Biz bunları her projede yapabiliyorsak, kamu neden yapamıyor? Sorulması gereken soru budur! Sürekli hayal satılabilir mi? Bugün yapılmak istenenin özeti budur.
  zetour - 13.02.2017 16:49:21
  https://twitter.com/ZetourKosovo


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Dünyadaki islam karşıtlığını turizm sektörü yumuşatacak
  Bu şehrin hikayesi var!
  Boşuna mı kürek çekiyoruz?
  WTM’den çıkarılması gereken dersler
  Başbakan'dan turizmcilere mesaj var
  Güney Kore'de Türk turizmcisi için yeni fırsatlar
  FITUR’da yaşanan ilklerde gelecek için önemli ipuçları gizli
  Yeni TTK ve turizm sektörü
  Türk turist neden Yunan Adaları’nda tatil yapmak istiyor?
  Çözümü uzaklarda arama!
  Tayvan’dan bir milyon turist hayal değil!
  EMITT’in ardından...
  Almanya’da otel açtı, staj günlerine döndü
  TÜROB’un başkanı kendi otelini kapatmak zorunda kalırsa…
  Türkiye, İspanya’da ‘canlı canlı’ iki milyon kişiye ulaştı
  İstanbul’a yeni bir turizm müdürlüğü geliyor
  Japonya Türkiye için neden ana destinasyonlardan biri olmasın!
  Tüketici danışsın, acenteci rahatlasın
  WTM, Kurban Bayramı’na kurban gitti
  Travel Turkey'in ardından ve 2012 beklentileri
  Hollanda pazarı ve KDV uygulaması
  EMITT Fuarı'nda gördüklerim
  'Alternatif Polonya' ana pazar olabilir mi?
  Rusya'da TUI gerçeği ve Türk tur operatörlerinin durumu
  Bir festivalle oda fiyatlarını üç katına çıkardılar
  Teşvikte sadece Antalya'da 5 ayrı fırsat var
  Rus pazarında işler kızıştı: Türk tur operatörleri Biblio Globus’a cephe alıyor
  Türk ve Yunan turizmciler bir araya gelecek, yeni yol haritası çizilecek
  Çin'de Türkiye'yi temsil ettik
  Çin izlenimleri (1) Güneşi En Erken Gören Yer: Narat
  Çin izlenimleri (2) Bulutlarla Yeşilin Dans Ettiği Kent: Kanas
  TAV: Gazipaşa için elimizde sihirli değnek yok!
  Antalya’da servisin hakkını veren en kötü sezonda bile kazanır
  İki bin dönümlük arazi üzerinde iki odalı otel!
  ITB, Adana, Diyarbakır Government ve Türk turizmi
  Turizmin yeni bir anayasaya ihtiyacı var
  Bentour'da ikinci Uğur Dönemi
  İngiltere turizm pazarı için son dakika tehlikesi
  Fettah Tamince’den sektöre mesaj var
  Tanıtımda yeni strateji; sıcak pazarlama
  Turizmde hat değiştirme zamanı mı geldi?
  Türkiye Rusya’da 5 milyon hedefini tutturur mu?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun