Son yıllarda öyle büyük hatalar yapıyor, öyle yanlış kararlar alıyoruz ki, bunun geriye dönüşü yok.

  İktidar değişirse, tepetaklak ettiğimiz dış politika, eğitim, adalet, güvenlik, savunma yanlışlarını düzeltebiliriz ama, çevreyi ve doğal güzelliklerimizi katleden uygulamalarımızı düzeltmemiz mümkün değil... Koruma kararlarına el attık mı, sit uygulamalarını aklımıza estiği şekilde değiştirdik mi, artık geçmiş olsun. Karadeniz’de hidroelektrik santraller için bozduğumuz akarsularımızı, derelerimizi geri getirebilir miyiz? Suyun akışını eski haline döndürebilir miyiz? Kestiğimiz, yaktığımız ve imara açtığımız ormanlarımızı yerine koyabilir miyiz? Betonları kazıyacağız da, ağaç fidanlarını toprakla buluşturacağız. Ölme eşeğim ölme..

  Devleti yönetenler, alacakları kararları bin defa düşünmek, enine boyuna tartışmak, uzmanlarına danışmak ve gerekli düzenlemeleri ondan sonra yapmak zorundadırlar. Çünkü alacakları her yanlış karar, bu devlete ve millete büyük zararlar verir. Siyasetçiler gelip geçicidirler. Bugün varlarsa yarın yoklar. Ama onların yanlış kararları, devletimizin zenginliklerini de yok eder. Bu durumda kimden soracağız hesabını ve kaybettiklerimizi yerine nasıl koyacağız?

  Ankara’da oturmuşlar,tabiat varlıklarımızı  ve doğal güzelliklerimizi yeni bir sınıflandırmaya tabi tutmuşlar. Buna göre birinci derece doğal sit alanlarından uygun gördüklerini ikinci sınıfa düşürmüşler. İkide olanları da üçüncü sınıfa indirince, Ege ve Akdeniz’deki o güzelim koyların, dağların, sahillerin, ormanların geleceğini biçmişler. Anladığım kadarıyla buraları ranta açılacak, betonlaşacak ve hovardaca yapılan devlet harcamaları için, yeni kaynak yaratılacak.

  Rahmetli Özal döneminde kurduğumuz ve Ege-Akdeniz koyları ile bölgedeki doğal güzelliklerimizi garanti altına alan Özel Çevre Koruma Kurumu’nu yok ettiler. Şimdi de tabiat varlıklarına ve sit kararlarına el attılar. Düşündüklerini hayata geçirirlerse eğer, Allah vergisi o muhteşem güzelliklerimizden ve doğal değerlerimizden olacağız. Örneğin mavi yolculuk koylarına büyük zararlar vereceğiz. Gökova’nın o bakir köylerini imara açacağız. Hisarönü körfezini mahvedeceğiz. Koylarımıza ve sahillerimize, altyapılarını düşünmeksizin yeni evler, yeni oteller yapacağız..

  Bugün Türkiye’de inanılmaz bir otel bolluğu var. Hele Bodrum’da doluluk oranları rezalet... Ama hala yenileri yapılıyor ve buna bir dur diyen yok. Yeni sit kararlarıyla Bodrum koylarına yeni oteller dikilecek, yeni siteler yapılacak. Değirmenler tepesindeki rezalet böyle olmadı mı? Dünya şaheseri ve çift koyu birden gören muhteşem manzara katledilmedi mi? Gidin bakın, rezalet ve inşaat hala devam ediyor. Bu yetmiyormuş gibi, yeni kararlarla Bodrum gibi muhteşem bir antik kentin tam manasıyla canına okuyacağız.

  Aslında tüm sahillere, koylara ve ormanlara zarar verecek Ankara operasyonunun, sadece Bodrum ve Gökova’ya yapacağı tahribata bir göz atalım:

  Bodrum’da 5340 hektar orman ve hazine arazisi imara açılacak. Öyle olunca Bodrum’un bugünkü imar yoğunluğu ve beton görüntüsü üç misli artacak. Örneğin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı planlar uygulanırsa eğer, Gündoğan’da, Yalıkavak’ta, İçmeler’de, Kızılağaç’ta, Torba’da, Güvercinlik-Bodrum arasında, Karaada, Orak Adası, Adaboğazı’nda çok yer betona teslim olacak. Buraları imara açılacak ki, bunun adı tam manasıyla bir cinayettir.

  Peki Gökova’da neler olacak, nerelerde orman ve hazine arazileri imara açılacak? Sıkı durun ve inşallah olmaz diye Allah’a yalvarın: Kisebükü, Çökertme, Mazı, dünyaca ünlü Halep çamlarıyla kaplı Akbük Koyu, Akyaka, Sedir Adası, Çamlı Köyü, Boncuk Koyu, Karacasöğüt, İngiliz Koyu, Cumhurbaşkanlığı yazlık köşkünün bulunduğu Okluk Koyu, Löngöz, Yediadalar, Ören Zeytinlik Plajı, Karya yolu, Sarnıç... Daha sayayım mı? İsterseniz kestirmeden Gökova’nın tamamı diyelim. Bir de Hisarönü körfezini hesaba katarsanız, cennete yolculuk ve mavi yolculuğun sonuna geldiğimizi kolayca anlarsınız.

  Bu bölgelerin korunmasında 30 yıldan fazla emek veren, devlette ilgili kararları alan ve aldıran, şimdi de bunları dikkatle gözleyen bir Türkiye sevdalısı olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı ile bürokratlarını uyarıyorum.İçinizde bu bölgeyi bilen, tanıyan, yaşayan kimse yok. Bilmediğiniz bir bölge hakkında, oturduğunuz yerden ve uzmanlarına, bilenlerine danışmadan aldığınız kararları, eğer hayata geçirirseniz affedilmez bir suç işleyecek ve gelecek neslin vicdanlarında bile mahkum edileceksiniz. Onun için yaptığınız bu talihsiz çalışmaları hemen durdurun. Kararları sakın uygulamaya koymayın. Önce konuyu tartışmaya açın. Sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, bölge halkının görüşlerini alın. Yetmezse işi bölge halkının oylarını almaya kadar, yani referanduma kadar götürün. Aksi halde büyük ve yoğun tepkilere, toplumu rahatsız edecek büyük olaylara sebep olursunuz ki, Türkiye’nin böylesine yeni bir krize tahammülü yoktur.


  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun