Can Pulak

Uçaksız kış turizmi

Uçak olmadan turizm sezonu uzamaz.
 
Kışın otobüsle Bodrum’a gelmek zor. Millet artık uçağa alıştı. 12 saatte gideceği yere bir saatte ulaşmak varken, kış kıyamette kim otobüse biner? Bodrum’un kışı da mükemmel ama doğru dürüst uçak yok ki.

Sadece Bodrum’a değil, kışları Dalaman’a da lütfen bir-iki uçak konuluyor. Öyle olunca, kış turizmi Marmaris, Sarıgerme, Dalyan, Köyceğiz, Göcek ve Fethiye’de bile kımıldamıyor.

Düşünün Muğla’nın iki mükemmel havaalanı var ama, sanki yaz için yapılmış bu alanlar. Kışları dostlar alışverişte görsün kabilinden bir-iki uçak konuyor, hepsi bu.. Oysa devamlı uçak olsa, kış turizmi hareketlenecek. Efendim uçak firmaları, müşteri yok diye seferleri azaltıyor yada iptal ediyorlarmış. Uçak konmazsa müşteri olur mu?

Kışın İstanbul’dan Bodrum’a THY’nin bir, Atlas’ın iki uçağı var. Bodrum’dan Ankara’ya ise Pegasus ile THY  aktarmalı uçuyor ki, bu yolculuk indi-bindi yüzünden bazen 4 saati aşıyor. Atlas Bodrum’dan Ankara’ya gitmiyor, Pegasus ise Istanbul’da Sabiha Gökçen havaalanını kullanıyor.Onur Air ise, kışları yıllık izinde olmalı ki, alanlarda uçağını gören yok.

Milletin Bodrum’da, Marmaris’te, Fethiye’de evi var,  gitmek istiyor ama uçak yok. Olan uçaklarda da yer bulmak mümkün değil. Uçakların doluluğu, bu hatların müşterisinin hazır olduğunu gösteriyor. Ama şirketler nedense, seferleri arttırmaya cesaret edemiyorlar.

Bodrum’un, Marmaris’in, Fethiye’nin kışı, kalabalıklar çekilince yazından da güzel oluyor. Hele güneşli günlerin tadından geçilmiyor. Çevrede gezecek, görecek, dolaşacak o kadar çok yer var ki.. Üstelik otel ve pansiyonlar, lokantalar, eğlence yerleri yazdan çok ucuz. Balık bol, ot yemekleri nefis, şimdi bölgenin narenciye zamanı. Mis gibi kokuyor Bodrum mandalinaları, bahçelerden elle koparmak mümkün. Koca bir fileyi, poşeti 5 liraya doldurabilirsiniz. Böyle bir zevki dünyanın neresinde yaşayabilirsiniz ki..?

     Koyun uçakları, zorlayın firmaları, bakalım yörede kış turizmi uzuyor mu, uzamıyor mu? Sezonu belediyelerin iyi niyetleriyle, samimi gayretleriyle uzatamayız. Devlet el koyacak bu işe. Yazın Bodrum ve Dalaman hatlarından para kazanan şirketleri, kışın da yeterli ölçüde uçmaya zorlayacak. Uçmayanın belgesini iptale kadar gidecek. O takdirde hem sefer sayıları artar, hem turist trafiği hareketlenir, hem de bölge ekonomisi güçlenir. Bunun için kararlı ve sabırlı hareket etmek lazım. Sadece iç hatlarda değil, dış hatlarda da operasyon düşünülmeli. İsteyen yabancı firmalara, Bodrum ve Dalaman’ı açarsak, Avrupa’dan tarifeli seferleri koydurabilirsek, kış turizminin nimetlerinden bölgemiz de yararlanır.

Hazır havaalanlarından bahsetmişken, bir-iki konu üzerinde durmak istiyorum. Kışın güvenlikten geçerken millet zatürriye olacak. O soğukta yolcuyu soyanlar, şikayetlere aldırmıyorlar. Gömlekle titreşmek zorunda kalanlara, çok üşüyen yaşlılara görevliler  "Yapacak bir şeyimiz yok" cevabını veriyorlar. Havaalanlarını çok iyi işlettiklerini sananlar,bu kadar basit bir meseleyi de hemen çözmeliler. Ayrıca kafeler ve otoparklar çok pahalı.Yabancı gazeteler bile yazıyorlar bunu.Son olarak,özellikle Bodrum ve Dalaman için söylüyorum,bu alanlarımızda doğru dürüst dükkan yok.Hediyelik bir şey almak mümkün değil Haydi ondan geçtik, gazeteler bile geç geliyor. Bunları çözmek o kadar zor mu acaba? 

Bu Makale 20.01.2014 - 10:37:42 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Zafer Cengiz 08.01.2014 - 03:44

    Turizmde hizmetler zincirinin bir bütün olduğunu idrak etmeksizin, destinasyon kalitesini çalışarak oluşturacak ve bütünsel bir ortak akıl projesi ile hayata sokacak hangi merci vardır Sn.Pulak..? İşte bu nedenle 2023 Stratejisinde öngörülmüş olan yerel TURİZM KONSEYLERİ hayati önem kazanmakta, fakat 7 yıldır varlığı unutulmuş olarak her yörede ızdırapların sürdürülmesine göz yumulmaktadır. Dünya Turizm Örgütünün açık ve net DMO (Destination Management Organization) tavsiyesi: Turizmde ürün destinasyondur ve tüm paydaşların katılımıyla STK olarak yerellerde kurulacak Bölgesel Turizm Örgütü ile yönetilmesi gerekir Yıllardır herkes kıvranarak feveran ediyor ama Yasal Hüküm halindeki bu tedbir için ortak akıllar bir türlü buluşamıyor. Türk Turizminde durum budur ve basiret bağlanmasından öteye bir açıklaması da yoktur

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.