İlknur Yiğit

Fas-Tunus-Türkiye paketi oluşturacağız

Çin Halk Cumhuriyetinden ülkemize gelen turist sayısı 2009 yılında toplam 69.336 kişi olmuştur.

Bu rakamla bir önceki yıla göre yüzde 12.05 artış kaydedilmiştir.

2010 yılında, Çin Yeni Yılı  Kutlamaları ve yurtdışına çıkışların arttığı Şubat ayı içerisinde  ülkemize giriş yapan Çinli turist sayısında ise bir önceki yıla oranla ilk defa yüzde 53 gibi büyük oranda artış yakalanmıştır.

Türkiye turizm gelirleri ve turist sayısı itibarıyla dünyanın ilk 10 ülkesi içinde.

Geçen yıl yaşanan ekonomik krize rağmen turist sayısında artış kaydedebilen tek ülke.

Çin Turizm pazarına Bakanlığımızca yapılan yatırımların maliyeti bu pazardaki rakiplerimizin çoğunun üzerinde. Çin’e tahsis ettiğimiz tanıtım bütçemiz Asya Pasifik ülkeleri içinde en büyük paya sahip. Bu bizim Çin Turizm pazarına verdiğimiz önemin ve beklentinin en büyük göstergesi. Yakında Şanghay’a açacağımız turizm ofisimiz ile Çin’de tanıtım ağımızı genişletiyoruz. 

Türkiye şu an Çinli acenta kataloglarının  Orta Doğu ve Afrika (yıllardır Mısırla birlikte pazarlanmamızdan dolayı) bölümlerinde yer alıyor. Bu sene ülkemizi , Avrupa ve Akdeniz destinasyonları ile birlikte pazarlama girişimlerine başladık.

Ege ürünü olarak, Türkiye-Yunanistan paketini geliştiriyoruz. Akdeniz ürünü olarak Fas-Türkiye-Tunus kombinasyonu için çalışmalarımız var. THY’nın Pekin, Şanghay ve Hong Kong’daki ofislerinin Avrupa ve diğer bölgelere verdiği bağlantılı uçuşlarının avantajı ile yakın zamanda Türkiye’nin yer aldığı tur paketleri daha da çeşitlenecek.

Kongre ve seminer turizmi bakımından Çin Pazarından beklentilerimiz yüksek. Seneye ilk defa ülkemizdeki Convention büroları da yanımıza alıp kongre fuarlarına katılmayı planlıyoruz. Ülkemiz büyük organizayonlara, forumlara, spor karşılaşmalarına başarıyla ev sahipliği yapmakta. Bu sene Ağustos ayı içerisinde 2010 Dünya Basketbol Şampiyonasını gerçekleştireceğiz. Çin ve Türkiye aynı grupta yer alıyor. Çin ve Türkiye arasında yapılacak maçı en yoğun yerleşim alanlarındaki dev ekranlarda Çin halkına izlettirmeyi planlıyoruz. Bu alanlarda Türkiye’yi tanıtıcı etkinlikler düzenlemeye hazırlanıyoruz.

Çin Turizm Pazarında 10 yılı aşkın süredir tanıtım faaliyetleri sürdürüyoruz. Bundan sonra ihtisas fuarlarına katılmanın zamanının geldiği inancındayız. Kongre, golf, balayı gibi özel ihtisas fuarlarını hedefliyoruz.

Pekin Büyükelçiliğimizce bu sene başlatılan uygulama ile Çinli turistin vize işlemlerinde kolaylık ve esneklikler sağlandı. Özellikle balayı ve kültür turizmini teşvik etmek üzere en az 5 kişi olması gereken grup vizelerinde kişi sayısı 2’ye indirildi.

 2011’in Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin diplomatik ilişkileri tesisisin 40.yılı olması sebebiyle daha fazla Çinli turistin ülkemizi ziyaret etmesini sağlamak amacıyla bu konunun pazarlama stratejilerimizde işlenmesi düşünülmektedir.

Bu Makale 05.07.2010 - 12:12:04 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.