İlknur Yiğit

Çin’de deniz kum güneş’i kullanmaya başladık

Düne kadar güneşli seçeneklerden uzak kalan Çinliler, artık tatilde güneşin peşine düşmeye başladı.

Düne kadar güneşli seçeneklerden uzak kalan Çinliler, artık tatilde güneşin peşine düşmeye başladı. Deniz, kum ve güneşle arasının iyiolmadığı sanılan Çinliler, zenginleştikçe tatil hedeflerini de değiştirmeye başladı.Bu tespitten hareketle rakiplerimizden bir adım öne çıkarak Çin’de turizm tanıtımında artık deniz kum güneşi de kullanmaya başladık.Ağırlıkla Çin sosyetesine hitap eden, tirajı 500 bini aşan yaşam ve moda dergisi Marie Claire’in Çin ekibiyle işbirliğine gittik ve Çin’in tanınmış modelleri ile derginin fotoğrafçısı ve editorlerinden oluşan 11 kişilik ekip Türkiye’de ağırladık. İlk durak Alanya oldu.

Çin medyası ve Çinli turizm şirketleri ile yaptığımız görüşmeler sonucunda Çinlilerin artık deniz ve güneşli bir tatil seçeneğini kullanmaya başladığını, bu amaçla Asya Pasifikte bulunan ülke ve adalara milyonlarca Çinli turistin tatile gittiklerini tespit ettik. Bu nedenle, Çinlileri için bu sene Akdeniz ve Ege kıyılarımızın tanıtımını öne çıkarmaya karar verdik.Çin’de Türkiye kıyılarından çok tarihi ve kültürüyle tanınan bir destinasyon, deniz ve güneş seçeneği ile birlikte tarih –kültür unsurları birleştiğinde diğer ülkelerden farkımız ve çeşitliliğimizin daha da belirginleşecektir.

Yazın gölgede bile şemsiye açan yediden yetmişe Çinli bayanlar, artık şemsiyelerini atmaya, bronz bir tenle farkedilmenin etkisini keşfetmeye başladılar. Zenginleşen Çinlilerdeki bu değişimi farkeden Marie Claire dergisi ile işbirliği yaptık. Sayın Bakanımızın Çin ziyareti sırasında, 11 kişilik Marie Claire ekibi de Alanya’ya yola çıktı. THY’nın desteği ve Alanya Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun konukseverliği ile Ağustos sayısında hiç bir reklam ücreti ödemeden tam 14sayfaTürkiye tanıtımı yapıldı.Akdeniz,şu an Çin’de konsept olarak mutfağı, zeytinyağı, denizi, balığı, müziği, peyniri, yaşam tarzı olarak merak edilen ve Çin’de yükselen bir moda...Burada da Türkiye’nin yer almasını sağlamaya çalışıyoruz. İşin güzel tarafı, Marie Claire ekibi Alanya temasını Eylül ayında da kullanmaya karar verdi. Derginin Eylül sayısında da 14 sayfa Alanya yer alacak.Bugüne kadar Çinde Mısırla birlikte pazarlanıyor olmamız, Türkiye’nin çöl bölgesi olarak algılanmasına neden olmuş. Bunu da Türkiye’nin Akdeniz ve Ege kıyılarının tanıtımına ağırlık vererek, bu bölgelerin dahil olduğu tur programlarını çoğaltarak aşmaya çalışıyoruz.


Bu Makale 09.08.2010 - 10:31:08 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Zerrin Emel Kanat 09.08.2010 - 11:13

    Kazanç artık doğu pazarının elinde; batı ülkeleri ekonomik krizin eşiğinde. Para akışını takip etmek ve turizmi buna göre yönlendirmeye çalışmak mantıklı. Ama burada şu sorunun cevabını iyi vermek gerekiyor: yıllardır batı pazarı için özenle yaptığımız tanıtımlar ve yatırımlar hiç bir altyapı oluşturulmadan Çin pazarına mı kaydırılmak isteniyor?

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.