Ufuk Soğancı

Bodrum'da yapılan sektör toplantısının ardından

Bu yıl İngiliz turist istese de Bodrum'a gelemeyecek. Bölgede İngilizin boşalttığı sayıların diğer pazarlarla tamamlanamayacağı sektör temsilcileri tarafından dillendirilmeye başlandı.

21 Ocak Cumartesi günü Bodrum’da BOYTAV’ın düzenlediği bir toplantıda izleyiciydim. Tanıtım konusunda cok önemli işler yapan BOYTAV toplantıyı ufak bir salona sıkıştırdı. Bodrumda yeterli toplantı salonları olmadığından mı yoksa organizasyon hatasından mı kaynaklandı bilmiyorum ama BOYTAV’a yakışmadı bu küçük salon.

Konuşmacılar kendi alanlarında gerçekten  profesyoneldiler ve hepsi de temsil ettikleri örgütler adına çok iyi tespitlerde bulundular. Slaytlarla çok iyi sunumlar yaptılar. Bir kısmında özellikle rakamsal verilerde tekrarlar vardı ama olsun. Şimdiye dek katıldığım toplantılardan en iyisiydi diyebilirim.
 
Ben toplantıda söylenmeyenleri irdelemek isterim. Özellikle Muğla'ya hava ve denizden gelen turist sayısı verilerinde bir miktar abartı var. Çünkü gelen yolcuların çoğu günübirlik olarak Yunan adalarına çoğunlukla da Samos - Kos - Rodos’ a gidiyor ve dönüşlerinde bir kez daha sayılıyorlar. Nedense kimse bunu dillendirmiyor. Bölgemize karayolu ile gelen turistlerin nereye, ne kadar geldiği tespit edilemiyor. Bulgar, Sırp, Romen, Macar, Makedon ve Yunanların tercihleri nereler? Sayıları nedir? Bilinmiyor.

Sektör kuruluşları ve kamu yöneticileri bu konulara da eğilmeliler. Gelecek yılların yükselen pazarlarından olan ama genelde karayolu ile gelen Sırpların Kuşadası ve Marmaris’e neden daha çok gittiklerini, Bodrum’a gelenlerin kaç kişi olduklarını da sorgulamalılar. Madem pazar çeşitliliği yaratmak  istiyoruz. Balkan ve Orta Avrupa pazarları bize yakın pazarlar.

Herkes İngilizlerdeki % 11 azalmayı söylüyor da bizim bölgenin en önemlisi olan bu pazar la ilgili önlem almaya yanaşmıyor. 2010 yılında GoldTrail'in batması ile 130 bin koltuk kaybedildi, 2011 yılında İngiliz Sivil Havacılık Otoritesi'nin Holidays 4U'nun operasyonunu durdurmasıyla 177 bin koltuk bu yıl eksilecek. Duyduğumuza göre Thomas Cook geçen yıla göre 5 uçak daha az uçacakmış. Böylece takriben 320 bin eksik koltuk olacak. Şu ana kadar yeni uçak yok, uçak kapasitelerini artıran operator yok. Küçük tur operatörleri geçen yıl Holidays 4U'nun koltuklarını kullanıyordu. Bu yıl İngiliz gelmek istese bile gelebileceği uçak yok. Zaten İngilizler havalimanı vergilerini de yükseltti. Bu demektir ki bu yıl İngiltere’den buraya gelecek yolcunun azlığından hem konaklama tesislerinde hem yerleşimlerdeki restoranlar, barlar, tekne işletmeleri, hamamlar, jeep kiralama şirketleri arasında kıyasıya fiyat rekabetleri yaşanacaktır. Bu bölgede İngilizin boşalttığı sayıların diğer pazarlarla tamamlanamayacağı sektör temsilcileri tarafından dillendirilmeye başlanmıştır.

Yeni dönülen Utrecht Fuarı'nda çok itibarımız  olduğu, çok ziyaretçinin standlarımızı şereflendirdiği ifade edilmektedir. Ancak kimse Hollandalıların ekonomik nedenlerden tatillerinde kısıntıya gideceklerini duymuyor.Bu kısıntı bölgemize nasıl yansır şimdilik göremiyoruz.

Beni ülkeye, bölgeye gelen değil ayrı ayrı Bodrum’a , Marmaris’e, Kuşadası’na gelen turist sayısı ilgilendiriyor. Çünkü yöre insanı altı ay turist bekliyor. Altı ay da turistin parasını alabilmek için turistle, komşuları ile meslektaşları ile kavga ediyor.

Toplantıda yerel bazda kamu ve özel sektörün çalışmaları tek tek anlatıldı. Kurulan konseyler, gidilen fuarlar, yapılan tanıtımlar. Maalesef bunlar yeterli değil. Bölgede  Sayın Vali başta olmak üzere sektörün önde gelenleri ekonomik sonuçlar alınacak çalışmalar yapmalı. İlimizdeki alt yapı birlikleri bir araya getirilip, ticaret odaları ve vakıfların katkıları ile gerekirse uçak ve tanıtım adına ekonomik örgütlenmelidir.Yani şirketleşerek kurumsallaşılmalıdır.

Bodrum sevdalısı Sayın Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı sayesinde ülkenin her yerinde turizmcilere şimdilik sağlanan devlet katkılarının yarın kendisinin herhangi bir ile vali olması ile bir anda kesileceği akıldan çıkarılmamalıdır.
 
Sektörün bizim taraftan görüntüsü böyle. Umarım beklentilerin üstünde bir sezon yaşarız ve ben haksız çıkarım.
 

Bu Makale 31.01.2012 - 10:07:08 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • ft 02.11.2013 - 02:05

  ingilizler marmaris ve ferthiye bolgeleinden gitsinler. marmarisi berbat ettiler, geceleri sabahlara kadar gurultu yapiyorlar, cok saygisiz insanlar, keni ulkelerine donsunler turkiyede yasayanlar.

 • Zafer Cengiz 26.01.2012 - 10:33

  Emekli olmanıza rağmen DUYARLIlık göstererek yerel:toplantı:katılımı ve:de katmerli olarak (üşenmeden) yazı:yazmanız konusunda SİZİ Türk:Turizmi:ADIna? YÜREKTEN KUTLARIM Sn.Soğancı... Keşke AKTİF Turizmcilerimiz:de :BU:ÖRNEK:EYLEM:in 10unu yapabilse:de Gelişen(?)TURİZM :BU:HALLERe :DüŞ:Me:se:? BODRUM:Toplantısı konusunda TUYED sitesindeki habere verdiğim YORUMu (ben:de:üşenmeden) buraya yansıtıp (bilvesile) :TÜM:TURİZM:CİLERİ:DUYARLI:OLMAYA:DAVET:Ediyorum Bilgilerinize... :TUYED:YORUMum:TAKDİM: ()Bodrum toplantısı haberini okurken (satır:altında:arkasında:bile) ÇÖZÜM ATILIM konusunda en:ufak:ipucu (maalesef) bulamadık... YİNE: (yıllarca olduğu gibi) Dostlar toplanarak biraz dertleşip biraz da muhabbetle MORAL tazelemişler AMA Muğla Valisinin kurdum dediği TURİZMKONSEYİnin adı bile geçmiyor...? ()Muğla Turizm Konseyi, Bodrumun da öne çıktığı Marmaris, Fethiye, vb: alt:yörelerde harekete geçecek ki: Muğla Destinasyonu çapında merkezde koordine edilsin Zaten eksik:aksak zihniyetle ÖLÜ:DOĞMUŞ olduğu anlaşılan bu ilk:kurşun atılımı(?) YEREL:Ticaret:Odalarını bile muhabbet:klübüne almayı İHMAL etmiş durumdadır... ()Eski:ZİHNİYETler bırakılarak ÇAĞDAŞ:Yöntemlerle KABUK:DEĞİŞİMİ olmadıkça, bu şekilde (görüldüğü:üzere) ANCAK aynı:tashamamlardahavanda:sular:dövülebilir başka da bir gelişme beklenemez... ()MEVCUT Üç:buçukluk Destinasyon gelişiminde ÇAĞDAŞ örgütlenmeye (yıllardır) ayak uyduramayan Türk:Turizmi 10:15 adetlik YAKIN gelecekteki ANADOLU:Destinasyonlarını da BÖYLEmi yönetecek...? ACİLen TEDBİR:EYLEM:ATILIM HAMLEleri ile, Turizmin çivilerini ARTIK yerine oturtmak ZORUNLUdur... ()Zaten :TURİZM:GEMİSİ:(özellikle 2000 sonrasında) yeterince su almış Mekanizmanın çarkları iyice HANTALlaşmıştır: ARTIK:CÜMLETEN:UYANALIM:LÜTFEN...

 • Kessie 23.01.2012 - 10:29

  Egede özellikle son 23 yıldır hangi otelle görüşseniz biz Ingilizleri istemiyoruz, onun icin de kontenjanlar az verdik muhabbeti yapılıyor. Fiyatların tüm pazarlara nazaran daha düşük olması , satışların çoğunun EB döneminde yapılması, 2 yıldır arka arkaya batan firmalar , gelen misafirlerinin çoğunun her şeyden şikayet etmesi ve buna bağlı olarak operatörlerin otellerden yaptığı haksız kesintiler, en güçlü görünen firmaların bile pazardaki güvenirliğinin ciddi biçimde azalması, yeni oluşan şirket ortaklıklarının entegrasyon sürecindeki ödeme sıkıntılarının otellere yansıltılması, her krizde operatörlerin otellerden destek istemesi ya da kesinti yapması ( T.Cook 2010 otellerden yaptığı kesinti ). Yani kimse İngilizleri istemiyor aslında ama nedenle her Kasım ayında da fuara koşa koşa gidip Yaşasın biz en ucuz ülke olduğumuz için bu sene İngiliz bize yağacak , gidip 2 ton daha dondurulmuş köfte ve bira siparişi verelim diyen de yine bu şikayet eden otelci. BEN ANLAMADIM ???

 • FELEZ 23.01.2012 - 07:35

  Dikkatle okunulmasi gereken ve yol gosteren bir konuyu ele almis sevgili Mudurumuz.Teskkurler...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.