edaozsoy@turizmguncel.com

TAV: Gazipaşa için elimizde sihirli değnek yok!

Bayramda Alanya’daydım ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim ile birlikte Gazipaşa Havalimanı’nı ziyaret ettim. Gittim ve tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşadım.

Yaklaşık 20 yıl önceydi ailem Alanya’dan ev aldığında... O zamanlar Mahmutlar Beldesi bildiğiniz köydü. Yazları gidip geldikçe duyardık; Alanya’ya havalimanı açılacakmış diye. Ve tam 21 yıl sonra Alanyalı'nın hayali gerçek oldu. Havalimanı ihalesini 2008 yılında TAV aldı.

Hatırlıyorum, TAV ihaleyi kazandığında ‘Her şey çok iyi olacak’ diye düşünmüştük. Sonrasında hepinizin bildiği malum olaylar; pistin kısalığı, dağ engelleri, havalimanındaki iç hatların iptalleri, izin sorunları..BU YOLDAN MI TURİSTLERİ UĞURLUYORUZ?
    

Bütün bu düşüncelerle havalimanı istikametinde yol alırken, bir sapaktan içeri girdik. Karşımıza bildiğiniz bir köy yolu çıktı. Tozlu topraklı yollarda ilerlerken şöyle bir etrafıma baktım. Bir tarafta yıkık dökük evler, bir tarafta havalimanının duvarları... Resmen içim acıdı. Düşünün bu havalimanı sadece yurtdışı uçuşlara açık ve turistler bu taşlı topraklı yoldan ülkelerine dönüyorlar.


Havalimanına ulaştıktan sonra da hayal kırıklıkları devam etti. Kötü bir ana giriş, bir tarafta küçük bir kontrol kulesi, diğer tarafta idari ofisler, öbür tarafta yolcuların giriş çıkış yerleri... Bir kere idari ofis dediğiniz yer, resmen bir kulübe . İçerisinde TAV personeli nasıl çalışıyor anlamakta güçlük çekiyorum. Yolcuların bekledikleri yerde bir kafetarya var. Kutu değil, kutucuk gibi bir yer...


    
TAV Alanya gibi sıcaklığın doruk noktalara ulaştığı bir ilçede asıl kafetaryayı dışarıya yapmış. Artık bu sıcakta kim dışarda oturur bilemiyorum. Adı da KANTİN. Ve hiçbir yerde yabancı dilde etiket yok. Tost şu kadar, soda şu kadar diye Türkçe yazmışlar. Hangi akla hizmet bilemiyorum.

PİST UZUNLUĞU DEĞİL, SICAKLIK ÖNEMLİ
    

Sıcağın ortasında KANTİN’de  otururken, tesadüfen TAV’ın yöneticilerinden biri geldi yanımıza.. Uzun uzun sohbet ettik. Bu yöneticinin ismini zor durumda kalabilir diye vermek istemiyorum. Sizlere kendisinden aldığım bilgileri aktarayım.

    
TAV, havalimanını aldığında pistin uzunluğu bin 200 metreymiş. 800 metre daha eklenmiş ve pist uzunluğu 2 kilometreye çıkmış. Antalya’da uzunluk 3 kilometreymiş. Ancak TAV yöneticisi, asıl sorunun pistin uzunluğu değil hava sıcaklığı olduğunu düşünüyor. Çünkü zaten uçaklar pistin ortasından kalkıp, ortasında inişlerini tamamlıyormuş. Peki sıcak nasıl etkiliyor uçuşları? Söz gelimi sıcaklıklar 33 dereceyi geçtiği zaman uçağın kalkışı zorlaşıyormuş.

    
Gazipaşa’ya haftada 14 uçak iniyor. Günde ortalama iki uçak. Bunlar Corendon, Transavia, SAS ile Tailwind.


    
Yöneticiye havalimanın ne kadar uçak kaldırabileceğini soruyorum? Şu yanıtı alıyorum: Burası saatte 3 uçak kaldırabilir. Optimum bakarsak günde 40, haftada 280 uçak. Yani şu anda havalimanı kapasitesinin 20’de biriyle çalışıyor.

DİĞER HAVALİMANLARI DA SENELERCE BOŞ YATTI

Peki neden hala boş havalimanı diye soruyorum:

    
“Böyle olması çok normal. Örneğin Bodrum Havalimanı açıldı, üç yıl boş yattı. Dalaman beş yıl iş yapamadı. Buradaki asıl sorun şu: Alanyalı havalimanını tam 20 yıldır bekledi. TAV’ın gelişiyle bir anda açılacak sandılar. Ama bizim elimizde sihirli değnek yok! 800 metre pist yapmak büyük iştir. İstimlaklar çok büyük sorun oldu. Pisti genişleteceksiniz, 5 dönümlük yere 150 ortak çıkıyor. Çok zor şartlar altında havalimanını bu hale getirdik. 40 milyon Euro yatıyor burada. Alanyalı da haklı ama bizim elimizde de sihirli sopa yok. Bu mesleğin tabiatına aykırı.”


    
3.5 MİLYON YOLCU KAPASİTESİ VAR

En çok merak ettiğim ise, TAV’ın bu havalimanına bakışı:

   
“Burası butik bir havalimanı. Patronumuz burayı merkez olarak düşünmüyor. Butik havalimanı olarak gördü ve hayaline de ulaştı. Net ve belli bir klasta yolcu geliyor. İsteriz ki devamlı uçak insin kalksın. O da olacak. Şu anda 500 bin yolcu kapasitesi var. İç hatları da sayarsak bölgelere göre yıllar içerisinde geliştikçe 3.5 milyon yolcu kapasitesine ulaşır.”

Yarı Alanyalı biri olarak ben TAV yöneticisinin söylediklerine inanmak istiyorum ve Gazipaşa'nın 3.5 milyon yolcu kapasitesine çıktığı günleri bir an önce görmeyi hayal ediyorum.

Bu Makale 06.09.2012 - 11:44:12 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.