Derya Polat

Sırbistan'da vizelerin kaldırılması

2010 yılı Türk turizmi açısından olumlu gelişmelerin yaşandığı bir yıl olarak gerçekleşmiştir.

Sırbistan ile Türkiye arasındaki vizelerin kaldırılması da bu gelişmeler arasında yer almaktadır.

2010 yılının ilk 10 aylık döneminde Türkiye’yi ziyaret eden kişi sayısı 25,9 milyon kişidir. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine oranla %6,2 daha fazladır. Aynı dönemde Sırbistan’dan ülkemize olan turizm rakamlarına baktığımızda bu rakamın 100.000 kişinin üzerinde olduğu ve geçen yılın aynı dönemine göre %12 oranında artış yaşandığı görülmektedir.

Bu sürece, Türkiye’nin markalaşması, turizm sektörümüzdeki fiyat/kalite dengesi, Türkiye’nin genişleyen pazar yelpazesi,  her kesimden gelir grubuna yönelik ürün zenginliği ve turizm çeşitliliği önemli ölçüde katkı sağlamıştır.

Vizenin kaldırılması ile birlikte Sırbistan’dan ülkemize olan turizm hareketinde önemli oranda bir artış yaşanması beklenmektedir.   

Sırbistan’dan vizelerin kaldırılması öncelikle bölgedeki turizm sektörü temsilcilerinin ülkemize olan ilgisini artırmıştır. Ülkemize yönelik faaliyet gösteren firmalar Türkiye’ye yönelik yeni yatırımlar yapmayı planlamaktadırlar.
   
Ayrıca bu gelişmelerle Sırbistan’dan ülkemize yönelik yatırımı bulunmayan acenta ve tur operatörlerinin de ilgisi çekilmiş bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerde ve şu anda bölgedeki en önemli sorun Türkiye’ye yönelik tur düzenleyen güçlü tur operatörlerinin bulunmamasıdır. Vizelerin kaldırılması ile birlikte yeni acentaların pazara girmesi beklenmektedir.
   
Sırbistan pazarında Türkiye ilgi gören destinasyonlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle Türk dizilerinin ülkede çok popüler olması Türkiye’ye olan ilgiyi artırmıştır.  Türkiye’de de önemli bir izleyici kitlesi olan Binbirgece dizisi Sırbistan’ın en çok seyredilen TV kanalı PRVA TV (eski adı ile FOX TV)’nda yayınlanmış ve Sırbistan halkı tarafından büyük ilgi ile takip edilmektedir.

 
Vizelerin kaldırılması ile ülkede oluşan bu olumlu hava pekiştirilmiştir. Önümüzdeki dönemde ülkemizden bölgeye olan turizm hareketinde de artışlar yaşanması beklenmektedir. Balkan turu yapan tur operatörleri Sırbistanı da paketlerine dahil etmeyi planlamaktadırlar.

Vizelerin kaldırılması, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü olarak Belgrad Müşavirliğimiz aracılığı ile yürüttüğümüz tüm tanıtım faaliyetleri ile de duyurulmaktadır.


Pazarda yaşanan olumlu gelişmeler yürütülecek halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetleri ile desteklenerek ülkemize yönelik turizm talebinin daha da arttırılması planlanmaktadır.

Özellikle bu dönemde Türk turizm sektörü ile Sırbistan turizm sektörü arasındaki işbirliği büyük önem taşımaktadır. Bakanlık olarak özellikle seyahat acentaları ve otelcilerimizin 24-27 Şubat 2011 tarihleri arasında Belgrad’da düzenlenecek IFTA (International Fair of Tourism) fuarına katılım sağlamalarını bekliyoruz.

Saygılarımla,

    Derya POLAT
    Belgrad Kültür ve Tanıtma Ataşesi
                                       

Bu Makale 14.12.2010 - 10:11:48 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.