Osman Bakar: 2024, 2023'ten daha zor bir yıl olacak!

Osman Bakar: 2024, 2023'ten daha zor bir yıl olacak!

Vonresort Hotels Genel Müdürü Osman Bakar, 2024 yılının 2023 yılından daha zor bir sezon olacağını ifade etti.


Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Vonresort Hotels Genel Müdürü Osman Bakar, 2023 sezonunda Side Bölgesi olarak belirli pazarlarda tarihi karlılıklar ile sezonu kapattıklarını söyledi.

Vonresort olarak, Pax sayılarında 2019 yılını geçtiklerini ve 2024 rezervasyonlarında da Kasım ayı itibarı ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 400 oranında bir artış yakaladıklarını belirten Bakar şu ifadeleri kullandı:

“2023 yılının özeline bakarsak, Side Bölgesi haricinde beklentilerin yaşanmadığı bir yıl olduğunu söyleyebilirim. Karlılığımız, bizim özelimizde Side Bölgesi olarak sıkıntı yok, belirli pazarlarda tarihi karlılıklar olarak sezonu kapatıyoruz. Diğer bölgelerden aldığımız bilgiler doğrultusunda, Alanya, Kemer gibi destinasyonlar beklentilerin altında kalmış gibi gözüküyor. Biz Vonresort olarak baktığımızda, Avrupa'ya yatırımlar yaptık, alternatif pazarları büyüttük. Öngörülerimiz ile bunu yaptık.

“Rusya pazarını herkes bekliyor”

Bizim için iyi bir sezon geçti. Pax olarak da gelir olarak da 2019 yılını geçmiş durumdayız. Kurlar biraz daha destekleseydi gelirimiz daha da artacaktı ama biz 2023 yılı için planladığımız bütçenin üzerine çıktık. Artık 2024 yılına bakıyoruz. 2024 rezervasyonları da Kasım ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 400 artış gösteriyor. Dünyanın yakından takip ettiği bu savaş bunu nasıl etkiler bunu kimse ön göremiyor. Bizde açıkçası ön göremiyoruz. Avrupalı meslektaşlarımız ile yaptığımız görüşmelerde onlarında ön göremediklerini görüyoruz. Şu ana kadar savaşın Avrupa pazarına bir etkisinin olmadığını da görüyoruz. Rus pazarını herkes bekliyor. O pazarda da bu seneden farklı olacak gibi görünmüyor. Bu bakımdan Avrupa dediğimiz alternatif pazarlar önem kazanacak. Buralara yatırım yapan tesisler daha fazla pay alacak.”

 “Genel müdürlere, satış müdürlerine yine çok daha fazla yükler binecek”

Her şey dahil sisteminde gelen turistin otelden dışarı çıkıp gezmediğini ifade eden Bakar, “Bizde yüksek sezonda beş bin civarında misafirimiz oluyor. Ama bunların yüzde biri dışarı çıkmıyor. Çoğu zaman hep diyoruz ceplerinde uçak bileti ile geliyorlar, çok fazla para ile gelmiyorlar diye. Ama biz oda-kahvaltı konseptinde çalışıyor olsaydık bu misafirlerin yarısından çoğu dışarı çıkacaktı ve bizim maliyetlerimiz ona göre olacaktı. Dışarıda esnaflarımız, bölgemiz daha fazla kazanacaktı. Turizme gelen para genele yayılabilecekti. Bu halen daha yapılabilir. Tabii ki bu zor süreç. Bunu yönetebilmekte zor, çok fazla arzımız var. Her sene arza yeni ilaveler geliyor ve her sene biz bunu yatırım planlarından görüyoruz. Her sene yedi sekiz otel ve ilave yataklar ekleniyor bunun üzerine ve üç dört seneden bu yana pazar kaybediyoruz. İşte Rus krizi, ondan önce Hollanda krizi, Avrupa krizi, derken dünyada bir enflasyonla mücadele de var, herkesin savaşlardan dolayı endişesi var. Örneğin Rusya başta olmak üzere birçok ülkede paralar devalue oluyor. Bizde olduğu gibi dünyada da mali kriz var. Talepte azalma var, arzda fazla oluyor. Önümüzde sıkıntılı bir dönem gözüküyor. 2024, 2023'ten daha zor bir yıl olacak. Genel müdürlere, satış müdürlerine yine çok daha fazla yükler binecek” diye konuştu.Bu Haber 09.11.2023 - 09:53:28 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.