Otellerle tur operatörleri arasında ‘ön ödeme’ dönemi kapanıyor mu?

Otellerle tur operatörleri arasında ‘ön ödeme’ dönemi kapanıyor mu?
MTS Globe Yönetim Kurulu Başkanı Münci Karakaya, TÜRSAB TV’de katıldığı ‘Turizm Gazetecileri Soruyor’ programında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

TurizmGüncel

MTS Globe Yönetim Kurulu Başkanı Münci Karakaya, İngiltere ve Almanya pazarlarından sezonun geriye kalanına, pandeminin tur operatörü-otelci arasındaki ilişkiyi nasıl değiştireceğinden sektörel desteklere ve 2021 rezervasyonlarına kadar pek çok başlıkta Turizm Güncel Haber Koordinatörü Savaş Daş ile Turizm Aktüel Haber Müdürü Hasan Arslan’ın sorularını yanıtladı.

‘’İngiltere 15 Temmuz’da açılır, Almanya ve AB zor gibi görünüyor’’

İngiltere’de 15 Temmuz’a kadar Türkiye’ye uçuş olmayacağını hatırlatan MTS Globe Yönetim Kurulu Başkanı Münci Karakaya, ‘’İngiltere’nin karantina koşullarını Türkiye için kaldıracağını düşünüyoruz. Burada çok yol alındı ve buna ilişkin çok güçlü sinyaller var. Almanya için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Hiçbir tarih yok. Bugünkü haberleri biliyorsunuz (Almanya Türkiye’yi ‘kovid risk bölgesi’ kategorisine almıştı). Bilinmez bir tarih söz konusu. Bundan sonrası için AB bilikte karar alacaktır diye düşünüyorum. Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi ne zaman riskli bölge kategorisinden ayıracağı, Türkiye’den gidenleri karantinaya almaktan ne zaman vazgeçeceği AB’nin ortak kararı olacak. Almanya bu karar da etkili olabilir elbette.’’ dedi.

‘’Üst düzey görüşmelere rağmen sonuç alınamıyor’’

Avrupa Birliği genelinde işlerin biraz daha zor gibi göründüğünü kaydeden Karakaya, ‘’Üst düzeyde temaslar oldu ama buna rağmen sonuç alınamıyor. Tabi burada belirleyici olan bir şey de bizim vaka sayılarımız. Gerilemesi gereken vaka sayısının artmaya devam etmesi de Avrupa toplumunu rahatsız ediyor diye düşünüyorum.’’ şeklinde konuştu.

Münci Karakaya, Almanya’nın kararının İngiltere pazarına nasıl etki edeceği sorusuna ise, ‘’İngiltere tarih bile veri. 15 Temmuz için uçuş planları açıklandı. Biz, bu sinyale dayanarak, İngiltere’den Türkiye’ye güçlü bir hareket sağlayan acente olarak hazırlıklarımızı tamamladık. Ancak vaka sayıları bu şekilde artmaya devam ederse iki ülke turizminde yeni bir kriz ortaya çıkabilir.’’ yanıtını verdi.

‘’300 bin yolcu getirirsek kendimizi başarılı sayarız’’

MTS Globe’un 2020 hedefinin 1 milyon 160 bin yolcu olduğu bilgisini paylaşan Münci Karakaya, ‘’Temmuz ayının içinde İngiltere ve Almanya açılır ve 2020 yılını 250-300 bin yolcuyla kapatırsak kendimizi başarılı sayarız. Mesela biz Adnan Menderes Havalimanı’n ilavelerle birlikte haftada 15 uçuş planlarken, şu ana 15 Temmuz’da açılırsak 5 uçakla operasyon yapacağız. Şu ana kadar zate büyük bir kayıp yaşadık. Bu demektir ki uçaklarımızı birleştireceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

‘’İptal edilen Tükiye rezervasyonlarının yüzde 95’i yine Türkiye’ye yapılıyor’’

Pandemi koşullarında en avantajlı ülkenin Türkiye olduğunu ileri süren Münci Karakaya, Akdeniz’de pandemi koşullarına en fazla otelin Türkiye’de olduğunu ifade etti Karakaya, ‘’İngiltere’de şu anda turizm olursa buada en şanslı konumdaki ülke Türkiye olur. Ynı şeyin Almanya’da da olcağını düşünüyorum. Şu anda İngiltere’de ana tur operatörümüz olan Jet2’ya gelen 15 Temmuz tarihine kadarki rezervasyon iptallerinin yüzde 60’ya yakını gelecek seneye erteleniyor. Bu büyük bir başarı. Tükiye rezervasyonlarının yüzde 95’i yine Türkiye. Türkiye’den başka ülkelere rezervasyon akışı oldu ama Türkiye’den başka ülkelere rezervasyon akışı olmadı.’’ değerlendirmesini yaptı.

tg_souyor

‘’Tarihimizde hiç bir zaman bu kadar rezervasyon almadık’’

İngiltere’den Türkiye’ye dönük 2021 rezervasyonlarda büyük artış olduğuna dikkat çeken MTS Globe Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Münci Karakaya, ‘’Biz tarihimizde hiçbir zaman, İngiltere’den 2021yılının haziran ayına kadar aldığımız rezervasyon almadık. Şu anda elimizde 90 bin gibi bir rezervasyon var ki bu çok büyük bir rakam. Bu böyle gitse biz tek başımıza 1.5 milyon İngilizi getiriz Türkiye’ye.’’ dedi.

‘’Çok iyimser olamıyorum’’

Bakanlığın Jet2 ile çalışma yaptığını ve Jet2’nun pandemi sırasında Türkiye reklamı çıktığını söyleyen Karakaya, reklamların ‘güvenilir ülke Türkiye’ imajıyla çıktığını ve buradan sonuç alındığını kaydeti. Karakaya, ‘’Gelinen noktada İngiltere’de hedefimizin 4’te birini gerçekleştirebiliriz. Bu, İngiltere için böyle. Avrupa için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. İyimser durmak isteyen bir insan olarak çok iyimser olamıyorum açıkçası.’’ dedi.

‘’Biz Türkiye’de boynu bükük duruyoruz’’

Türkiye’nin 4 tur operatörüne sağladığı destekle ilgili soruya da yanıt veren Münci Karakaya, ‘’Ben Corendon’a Anex’e ve diğerlerine verilen bu paranın yeterli olduğunu düşünmüyorum. Daha fazla desteği hak ettiklerini düşünüyorum. Daha büyük boyutta destek verilmesi gerekiyor. Türkiye’nin önde gelen incoming şirketlerinin çoğu zaten tur operatörlerine ait. TUI’nin, FTI’ın ve diğerlerinin Türkiye’de incoming şirketleri var. Dolayısıyla bunlar kendi ülkelerinde destek alırken bu destekleri aynı zamanda Türkiye’ye de getiriyor olabilirler. Ben incoming acenteleri arasında yerli-yabancı diye bir ayrım yapmak istemiyorum, onlara da destek verilmeli. Ayrım şöyle yapıldı; onların arkasında tur operatörleri var, bizim arkamızda ise tur operatörü yok. Yani bağımsız Türk seyahat acentelerinin göz önünde tutulması gerektiğini düşünüyorum. Avrupa’daki Türk tur operatörlerinin de zor durumda olduğunu biliyorum ama onların orada alabildiği geniş desekler var. Biz Türkiye’de boynu bükük duruyoruz.’’ değerlendirmesini yaptı.

Her şeyi devletten bekleyen bir konumda olmak istemediğini, devletin gücü ne kadarsa o kadar destek verdiğini söyleyen MTS Globe yönetim kurulu başkanı, ‘’Acenteler varlığı olmayan işletmeler. Mesela bir otelci otelini teminat göstererek kredi alabilir. Bizim gösterebileceğimiz tek şey ise know-how’ımız ve yarattığımız ciromuz. Bi incoming acentesinin, kendi kişisel varlığı dışında, bankaya ipotek verecek neyi olabilir? O nedenle acentelere karşı daha dikkatli davranılabilir.’’ dedi.

‘’TÜRSAB o toplanıda neden yoktu bilmiyorum’’

Kültür ve Turizm Bakanının birkaç gün önce bazı incoming acenteleriyle toplantı yaptığını hatırlatan Münci, ‘’O toplantıda bu konuların konulmuş olduğunu düşünüyorum. TÜRSAB yoktu o toplantıda ve neden yoktu bilmiyorum. Biz de yoktuk açıkçası. Neler konuşulduğunu bilmediğim için bir şey de söyleyemiyorum. Bakan bey bu sektörden geldiği için bizim derdimizi anlatmamıza geek yok diye düşünüyorum.’’ dedi.

Turizm sektörünün 3 aydır atıl kaldığını kaydeden Münci Karakaya, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

‘’Atıl kaldığınızda fikir geliştirme yeteneğiniz de kayboluyor’’

‘’Bir def atıl kaldığınız zaman fikir geliştirme yeteneğiniz kayboluyor, para kazanamadığınız için paranın verdiği gücü kullanamıyorsunuz ve bu tüm piyasada katlanarak artıyor. Kısa çalışma ödeneğinden yararlandık. Bazı oteller ve oteller açıldı. Peki hangi gerçeğe bakarak? Almanya’nın 1 Temmuz’da açacağını düşünerek. 1 Temmuz bnce şu anda hayal. Biliyosunuz, 31 Ağustos’a kadar seyahat uyarısı devam edecek. Dolayısıyla 1 Temmuz tahminini ağustos sonuna erteliyoruz. Bu da neredeyse 5 aylık bir ara anlamına geliyor. 4-5 ay kapalı kalmak hem çalışanlar hem tedarikçiler hem ülke için dert. Paranın hızı düştü çünkü. Kime kimseye ödeme yapmıyor.

‘’Türkiyesiz bir turizm düşünülebilir mi?

Sektöre baktığımızda bunun bir çaresinin bulunması lazım. Türkiye’ye Alman turist gelmemesi Alman tur operatörleri için de bir dert. Türkiyesiz bir dünya turizmi düşünülebilir mi? Bu nedenle buna bir çare bulunması lazım. Bunun adına ister aşı, ister ekonomik yardım, isterse ülkeler arası istişare deyin... Turizm, tüm dünyada bunu kaldıramaz. Dert o kadar büyük ki, buna bir çare bulunur, bulunmalı diyoruz. Güvencemiz o, güvencimiz çaresizlik aslında.

Artık tur operatörleri otellere ön ödeme yapmaz’’

Tur operatörlerinin otellere yaptığı ön ödemeler dünyanın her yerinde çok büyük bir dert. Pandemi aralık ayında yaşansaydı, bu kadar sorun olmayacaktı çünkü otada kayda değer bir ön ödeme yoktu. Ama sezon başlamak üzere, oteller hazır hale getirilmiş. Acente bu dönemde bütün kuvvetini, kasasındaki nakitini otellere aktarmış. Ben burada acentelerle otellerin daha dostça bilikte olmalarını dilerdim. Taraflar problemi paylaşmalı ve sorun çözülmeliydi ama dünyanın hiçbir yerinde bu böyle olmadı. Kimseyi eleştirmeden söylüyorum; Herhalde bundan sonra hiçbir tur operatörü hiçbir incomingci ön ödeme yapmayacaktır otellere. Dönüşüm şu noktada tam olacak. Artık EB’lerden bahsederken başka realitelerden bahsedeceğiz. Yani ben bundan sonra EB ödemesi olacağını sanmıyorum, herkes buna hazırlıklı olmalı. Olsa da çok az olcaktır çünkü tur operatörlerinin kasasında para yok.’’

MTS Globe Yönetim Kurulu Başkanı Münci Karakaya ile POYD Başkanı Ülkay Atmaca'nın katıldığı 'Turizm Gazetecileri Soruyor' programının tamamını aşağıda izlyebilirsiniz.Bu Haber 17.06.2020 - 18:41:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • kerem - 18.06.2020 - 07:40

    Acenteler EB ödemesi yapmaz ise EB indirimsiz fiyatlara katlanacaklar veya EB ödemesi yapan tur operatörleri EB indirimli fiyat alıp/sunup hem müsteri hem otelci için tercih sebebi olacaktır. Bazı fırsatçı Incomming acenteleri EB ödemek yerine avans ödeyip ek indirim almak düşüncesinde olabilirler. Otelciler aldıkları risklerin ve emeklerinin karşılığını bu tür fırsatçı incommingcilere kaptırmamalılar.

  • Ethem Okudur - 18.06.2020 - 09:57

    İsabetli ve haklı bir çok konuya değinmişisiniz. Ancak benzer konuları defalarca yazsak, haklı görülsek de uygulamada hiçbir şey beklemeyelim boşuna...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.